یکی از مهم ترین مزایای ماشین لباسشویی ها این است که تا حد زیادی رطوبت موجود در لباس ها را می گیرند و آن ها را نم دار تحویل می دهند. این ویژگی در فصل های سرد بسیار اهمیت دارد. همانطور که میدانید اگر خشک کن لباسشویی دچار مشکل شود، مجبوریم به ناچار لباس ها را کاملا خیس از لباسشویی خارج کنیم. خشک کن ماشین لباسشویی یکی از مهم ترین قطعات دستگاه می باشد که در صورت بروز مشکل و کار نکردن یا نچرخیدن خشک کن لباسشویی، حتما باید با مراکز معتبر تعمیراتی تماس بگیرید یا از شماره های درج شده در سایت استفاده کنید تا در کوتاه ترین زمان، تعمیرکاران حرفه ای به منزل شما کاربران گرامی اعزام شوند.

با توجه به اهمیت تعمیر خشک کن لباسشویی، با مطالعه این مقاله می توانید علت کار نکردن خشک کن لباسشویی بوش و علت کار نکردن خشک کن لباسشویی سامسونگ را بیابید و همچنین مشکلات پیش آمده در زمینه خراب شدن خشک کن لباسشویی را بررسی و رفع نمایید.

علل خرابی خشک کن ماشین لباسشویی

در این قسمت به بررسی علت های خراب شدن خشک کن لباسشویی و نچرخیدن آن خواهیم پرداخت تا شما عزیزان با آگاهی از این موارد علت خرابی خشک کن ماشین لباسشویی تان را بیابید. توجه داشته باشید که استفاده از قطعات نامرغوب و تقلبی هنگام تعویض قطعات لباسشویی، به سایر قسمت های دستگاه آسیب وارد می کند و هزینه های بیشتری را برای شما به همراه می آورد. از این رو، به هر شخص یا شرکتی جهت انجام تعمیرات و تعویض قطعات ماشین لباسشویی خود، اعتماد نکنید.

علت های خرابی خشک کن انواع لباسشویی عبارت است از:

 1. قطعی جریان برق

گاهی به دلیل قطعی جریان برق و عدم اتصال برق، خشک کن لباسشویی کار نمی کند. ممکن است خراب بودن پریز برق، اتصالی یا قطعی سیم ها، نوسانات برق یا از کار افتادن تایمرها دلیل قطع شدن جریان باشد. در این مواقع برای تعمیر خشک کن شما باید با یک مرکز معتبر تماس گرفته و مشکل را در میان بگذارید.

 1. سوختن ترانس

از دیگر دلایل کار نکردن خشک کن لباسشویی،  سوختن ترانس برد آن می باشد که در این صورت حتما باید این قطعه را تعویض نمایید. برای تعویض قطعات بهتر است که از قطعات اصل و اورجینال استفاده نمایید تا لباسشویی تان مانند روز اول کار کند.

 1. کار نکردن موتور لباسشویی

گاهی ممکن است به دلیل استفاده طولانی از لباسشویی در 24 ساعت، موتور دستگاه داغ شود و از کار بیفتد. در این مواقع بهتر است صبر کنید تا موتور خنک شود. اگر بعد از سرد شدن باز هم خشک کن کار نکرد، از یک تعمیرکار کمک بگیرید تا تمام موارد را بررسی کند.

 1. انتخاب برنامه نامناسب

انتخاب یک برنامه مناسب، در عملکرد بهتر و مورد انتظار ما بسیار موثر است. اگر برنامه متناسب با جنس لباس ها، زمان شستشو و درجه حرارت به درستی تنظیم و انتخاب نشده باشد، ممکن است باعث کار نکردن خشک کن لباسشویی شود.

 1. عدم توجه به ظرفیت

همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که قبل از راه اندازی ماشین لباسشویی، حجم لباس ها را چک کنید؛ زیرا ریختن لباس بیش از حد در محفظه شستشو علاوه بر اینکه عملکرد خشک کن لباسشویی را کاهش می دهد، بلکه بر سایر بخش ها هم تاثیر گذار است.

 1. اختلال در خازن ها

عیب یابی خازن ها و اطمینان از سالم بودن آنها باید توسط تعمیرکار صورت گیرد. هرگونه نقص در خازن، میتواند دلیل کار نکردن خشک کن لباسشویی باشد. این مشکل را جدی بگیرید و بلافاصله برای تعمیر لباسشویی تان با کارشناسان ما در مجموعه در تماس باشید.

 1. خرابی میکروسوئیچ

یکی از دلایل نچرخیدن خشک کن لباسشویی، خرابی میکروسوئیچ درب می باشد. اگر این قطعه آسیب دیده باشد، ماشین لباسشویی در هر مرحله ای از شستشو با مشکل مواجه می شود. برای تعمیر و تعویض این قطعه حیاتی، از تعمیرکار و تکنسین مجرب کمک بگیرید.

 1. خرابی فیوز حرارتی

اگر این قطعه در لباسشویی دچار مشکل شود، موجب از کار افتادن خشک کن دستگاه خواهد شد.

 1. کار نکردن المنت گرمایشی

المنت های گرمایشی در ماشین لباسشویی های سامسونگ، بوش، ال جی، دوو و… حساسیت بالایی داشته و خرابی آن می تواند موجب کار نکردن خشک کن شود.

 1. خرابی برد لباسشویی

اگر اجزای برد کنترل داخلی، سیگنال های سنسور را به درستی تشخیص ندهند، ممکن است خشک کن شروع به کار کند؛ اما در حین کار متوقف شود. در این مواقع برای تعمیر یا تعویض برد الکترونیکی باید از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

 1. خرابی رله موتور

هنگامی که رله موتور از کار می افتد، موتور خشک کن لباسشویی متوقف می شود و لباس ها خیس باقی می مانند.

 1. تخلیه نشدن آب

اگر آب از دستگاه تخلیه نشود، لباس ها خشک نخواهند شد و خشک کن فعال نمی شود. در این صورت باید پمپ تخلیه، شلنگ تخلیه و فیلتر  تخلیه را بررسی کنید تا مطمئن شوید هیچ کدام مسدود نشده اند.

 1. جریان هوا

عدم وجود هوای مناسب در لباسشویی، دلیل کار نکردن خشک کن لباسشویی است؛ زیرا هنگامی که هوای کافی به خشک کن نرسد، گرمای لازم برای خشک کردن لباس ها تولید نمی شود و لباس ها خیس باقی می مانند.

اگر تمامی این موارد را بررسی کردید و باز هم مشکل رفع نشد، موارد دیگری مانند: سوختن پمپ آب می تواند دلیل خشک نکردن لباسها توسط ماشین لباسشویی باشد. قفل شدن شیر برقی، گرفتگی پمپ آب و... را می توانید بررسی کنید. علاوه بر این می توانید برای عیب یابی کامل دستگاه از تعمیرکاران مجرب ما کمک بخواهید.

علائم خرابی خشک کن لباسشویی

علائم خرابی خشک کن لباسشویی

برای اینکه با مشکل کار نکردن خشک کن مواجه نشوید، بهترین راهکار سرویس دوره ای و سالیانه ماشین لباسشویی است. هر وسیله برقی بعد از مدتی کار کردن احتیاج به سرویس دارد تا طول عمر و کارایی آن به حداکثر برسد و همچنین از خرابی قطعات و تعویض آنها جلوگیری شود. هرچه پمپ تخلیه لباسشویی شما تمیز تر باشد، عملکرد دستگاه تان بهتر خواهد شد.

هنگامی که لباسشویی فرآیند شستن لباس ها را آغاز می کند در آخرین مرحله، به خشک کردن لباس ها می پردازد. اگر در مرحله آخر متوقف شد و خشک کن کار نکرد، ماشین لباسشویی را ریست نمایید. برای اطلاع از نحوه ریست کردن ماشین لباسشویی، مقاله آموزش ریست کردن انواع لباسشویی ها را مطالعه کنید.

کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی، ممکن است به دلیل از کار افتادن خازن یا قطع شدن سیم رابط خازن که به موتور متصل است، باشد. در این حالت باید خازن و سیم اتصال بررسی شود و در صورت وجود مشکل، توسط تعمیرکار متخصص رفع گردد. خرابی تایمر از دلایل رایج و اصلی کار نکردن خشک کن لباسشویی است. در صورت خرابی تایمر، باید آن را تعویض نمایید.

ممکن است حین تنظیم کردن برنامه برای شستن لباس ها، دکمه غیرفعال کردن دور تند را زده باشید. در این صورت آن را به حالت قبل برگردانید تا خشک کن به درستی کار کند.

گاهی ممکن است خشک کن لباسشویی کار کند، اما سرعت لازم برای خشک شدن لباس ها را نداشته باشد. علت کند بودن خشک کن لباسشویی، شل شدن تسمه است. حتما باید تسمه ها را بازدید کنید و مطمئن شوید که در جای خود قرار دارند.

نتیجه گیری

کار نکردن خشک کن لباسشویی به دلایل مختلفی رخ می دهد. در صورت بروز این مشکل آن را جدی بگیرید و از تعمیر دستگاه به وسیله خودتان یا تعمیرگاه های متفرقه خودداری کنید. با نمایندگی های مجاز تعمیرات لباسشویی تماس بگیرید و به راحتی این مشکل را رفع نمایید. شماره های درج شده در سایت به شما کمک بسزایی می کنند. سوالات و نظرات خود را در قسمت دیدگاه با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =