جاروبرقی یکی از وسایل مکانیکی و پرکاربرد در زندگی ما است. که مانند دیگر وسایل خانه ممکن ست دچار مشکلاتی شود. مشکلاتی مانند روشن نشدن جاروبرقی که ما در این مقاله از تعمیرگاه دیبا سازان باران عواملی که باعث این عیب در جاروبرقی ال جی هستند را بیان کرده و بررسی می­کنیم.

روشن نشدن جاروبرقی ال جی معمولاً علت‌های زیادی می‌تواند داشته باشد که در اکثر موارد با استفاده صحیح و درست آن این مشکل حل می‌شود از جمله علت‌های روشن نشدن جاروبرقی موارد زیر می‌توانند باشند:

دلایل روشن نشدن یا کار نکردن جاروبرقی ال جی

  • خرابی کلید روشن و خاموش جاروبرقی
  • وصل نبودن جاروبرقی به پریز
  • انسداد شلنگ جاروبرقی
  • گرم شدن بیش‌ازحد جاروبرقی
  • پر شدن کیسه جاروبرقی
  • خرابی موتور جاروبرقی
  • کثیف بودن فیلتر های جاروبرقی

 خرابی کلید روشن و خاموش جاروبرقی

 کلید خاموش و روشن جاروبرقی یا همان کلید استارت جاروبرقی ممکن است گاهی خراب شود و درنتیجه نیاز به تعویض داشته باشد که در جاروبرقی‌های مختلف هم متفاوت می‌باشد در صورتی که کلید خاموش روشن جاروبرقی خراب‌شده باشد می‌تواند با استفاده از تکنسین‌های نمایندگی تعمیرات جاروبرقی ال جی، تعمیر یا تعویض شود و بعد از آن شاهد روشن شدن جارو برقی باشید.

وصل نبودن جارو برقی به برق

 قبل از تمام مراحل آن چه را که باید برای روشن شدن جاروبرقی چک کنیم پریز برق است که ببینیم آیا جاروبرقی به پریز متصل هست یا نه؟ درصورتی‌که جارو به پریز متصل بود و روشن نشد پس ابتدا پریز برق را بررسی می‌کنیم که آیا سالم است یا خیر؟ برای این کار می­توانیم از فازمتر یا ولت متر استفاده کنیم. گاهی ممکن است فازمتر برق را هم نشان دهد. ولی ولت برق پایین باشد و جاروبرقی روشن نشود. زیرا در برخی جاروبرقی­ها به منظور ایمنی موتور جاروبرقی سنسورهایی در آن تعبیه شده است که در صورت نوسان یا کمبود برق روشن نمی­شود. اما اگر از درستی پریز و ولت برق اطمینان پیدا کردید و درست بودند. اما باز هم جاروبرقی روشن نشد پس مشکل از جای دیگر جارو برقی است. باید جاروبرقی به‌طور کامل بررسی شود و عیب آن را پیدا کنید.

انسداد شلنگ جاروبرقی

 یکی دیگر از علت‌های روشن نشدن جاروبرقی ال جی انسداد شلنگ جاروبرقی می‌تواند باشد. گاهی اوقات ممکن است شلنگ جاروبرقی مسدود شده باشد که باید آن را بررسی کنیم. برای این‌که بفهمیم ایراد از شلنگ جاروبرقی است یا خیر می‌توانیم جاروبرقی را بدون شلنگ روشن کنیم و اگر روشن شد پس مشکل از شلنگ هست. باید مسدودیت آن را رفع کنیم یا حتی شلنگ را به‌طور کامل تعویض کنیم. که بعد از حل این مشکل احتمالاً جاروبرقی روشن شود.

 گرم شدن بیش‌ازحد جاروبرقی

 گاهی هم ممکن است علت روشن نشدن جاروبرقی ال جی گرم شدن بیش‌از حد جاروبرقی باشد. چون اکثراً سیستم جاروبرقی­ها به‌گونه‌ای است که بعد از مدت طولانی روشن ماندن و به‌خاطر گرمای بالای دستگاه جاروبرقی به‌طور خودکار خاموش می‌شود. بعد از این‌که به آن خوب استراحت دادید. تا کاملاً خنک شود این مشکل خود به‌ خود برطرف می‌شود. پس بعد از خاموش کردن دستگاه و سرد شدنش، دوباره آن را روشن می­کنید و اگر باز هم روشن نشد پس مشکل از جای دیگری است. باید آن را به تعمیرکار معتبر از نمایندگی های تعمیرات یا تعمیرگاه های مجاز لوازم خانگی ال جی مانند دیبا پشتیبان بعنوان نمایندگی تعمیر ال جی بسپارید.

پرشدن کیسه جاروبرقی

 اگر کیسه جاروبرقی شما پر شده باشد هم ممکن است جاروبرقی روشن نشود. برای رفع این مشکل باید ابتدا کیسه جاروبرقی را خالی و یا تعویض کنید. که بعد از این کار معمولاً جاروبرقی روشن می‌شود و اگر نشد به سراغ فیلترهای آن می­رویم و آن­ها را نیز بررسی کنید.

کثیف بودن فیلتر های جاروبرقی

 فیلترها باید کاملاً تمیز باشند. این کار را می‌توانید با مخلوط جوش‌شیرین و آب هم انجام دهید. تا به‌صورت کامل تمیز شوند. اما اگر خیلی کثیف بودند باید آن‌ها را تعویض کنید. تا مشکل برطرف شود.

 خرابی موتور جاروبرقی

 اگر تمام این علت‌ها را بررسی کردید اما باز هم دیدید جاروبرقی روشن نمی‌شود پس مشکل ممکن است از موتور جاروبرقی باشد. موتور جاروبرقی می‌تواند به علت‌های زیادی خراب شود. مانند انسداد فیلترها، استفاده بیش‌از حد یا موارد دیگر… بنابراین اگر خرابی از موتور جاروبرقی باشد باید آن را کاملاً تعویض کنید. این کار هزینه بالایی را شامل می‌شود. بنابر این تصمیم با شماست که آیا می‌خواهید موتور جاروبرقی را تعویض کنید یا جاروبرقی جدیدی بخرید. که در صورت خرابی موتور باید حتما به متخصص و تعمیرکارهای مجاز مراجعه کنید. تا آن را برای شما تعمیر یا تعویض کند.

بررسی قطعی در سیم رابط جاروبرقی

 برخی مواقع هم شاید مشکل از سیم رابط برق باشد. ممکن است این قطعی سیم از قسمت دو شاخه باشد یا از قسمت اتصال سیم به سیم جمع کن باشد. که باید آن را به‌طور کامل با استفاده از یک ولت‌متر یا اهم‌متر بررسی کنیم که البته باید بسیار مراقب باشیم. بهتر است آن را به متخصص بسپاریم تا اگر مشکل از سیم باشد آن را تعویض کند.

بررسی سیم جم کن

 درصورتی‌که برق آن وصل است ممکن است ایراد از سیم جمع‌کن جاروبرقی باشد. که شاخک‌های سیم جمع کن که به حلقه‌های گردان قرقره وصل شده‌اند. شاید قطعی داشته باشد و  به همین علت جاروبرقی روشن نشود. برای این کار باید ابتدا کمی آن را خم کنید و قرقره را روی او قرار دهید. به شکلی که سیم‌ها به‌خاطر فشار قرقره به طرف پایین بروند و برق وصل شود. همچنین شاخک‌ها به دلیل این‌که حالت فنری دارند باعث ایجاد ارتباط برق با موتور میشوند.

بررسی رله برای عیب یابی مشکل روشن نشدن جاروبرقی

بعضی جاروبرقی ها دارای رله هستند که گاهی این رله می‌چسبد. یا در اتصال به کلید قدرت مشکل پیدا می‌کند. بنابراین جاروبرقی استارت نمی‌شود. پس باید رله را هم تست کنیم. برای تست کردن آن باید اول جاروبرقی را به برق بزنید. بعد به وسیله یک پیچ‌گوشتی که حتما عایق داشته باشد. با احتیاط کامل کلید قدرت رله را سفت می‌کنید. بنابراین اگر ایراد از رله باشد با سفت شدن کلید آن جاروبرقی باید روشن شود. اما اگر روشن نشد پس مشکل از قسمت دیگری است.

خرابی یاطاقان‌ها

یاطاقان ها در جاروبرقی به چرخش آرمیچر ها کمک می­کنند، در حین چرخش آرمیچرها، اگر بلبرینگها و یا بوش­ها به مشکل بربخورند آرمیچر ها دچار مشکل میشوند. میتوان با بررسی سایش هسته فلزی آرمیچر ها به خرابی یاطاقان ها را فهمید و آن را تعویض کرد. در نتیجه مشکل حل می­شود.

خرابی پروانه

گاهی اوقات هم ممکن است پروانه جاروبرقی دچار خرابی شده باشد. که در این صورت باید ان را تعویض کرد.

خرابی بلبرینگ­ها یا بوش

در صورت خرابی آنها معمولا موتور صدای بلند و گوشخراشی پیدا می­کند. که تعویض و تعمیر آن هم کار متخصص است.

در اینجا به علت­های زیادی از روشن نشدن جاروبرقی ال جی اشاره کردیم که امیدواریم بتواند مشکل شما را حل کند. اما اگر هیچ گونه تخصصی در زمینه تعمیرات ندارید بهتر است به وسایل دست نزنید و از باز کردن ان­ها خودداری کنید و ان را به دست متخصصان و تعمیر کاران مجاز بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =