برای افزایش طول عمر تلویزیون ال ای دی همانند دیگر لوازم الکترونیکی اصول و استنانداردهایی وجود دارد که در صورت رعایت کردن آن­ها علاوه بر افزایش طول عمر تلویزیون ال ای دی شاهد افزایش کیفیت و عدم خرابی تصویر خواهیم بود و خیلی دیرتر نیاز به تعمیر تلویزیون خود خواهید داشت.

در مورد طول عمر تلویزیون ال ای دی، منظور مدت زمانی است که طول می­کشد تا کیفیت تصویر و روشنایی تلویزیون به نصف کیفیت اولیه­اش برسد. به عبارتی بعد از سپری شدن عمر مفید تلویزیون، دستگاه همچنان قابل استفاده است اما روشنایی آن کاهش پیدا کرده است؛ البته با توجه به روشنایی بالایی که تلویزیون­های ال ای دی امروزی دارند، در اغلب موارد با وجود سپری شدن عمر مفیدشان هم­چنان دارای کیفیت قابل قبول و روشنایی مناسب هستند.

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که ترجیح می­دهید هم­چنان تا مدت­های طولانی از تلویزیون ال ای دی خود با بهترین عملکرد استفاده کنید پیشنهاد می­کنیم که راهکارهای افزایش طول عمر تلویزیون ال ای دی را که در ادامه مطلب عنوان شده است به کار ببندید.

در دفترچه­­ی راهنمای انواع تلویزیون­ها، توصیه­هایی برای نگهداری و استفاده صحیح از دستگاه تلویزیون مورد نظر عنوان شده است؛ ولی به غیر از این موارد برخی اصول کلی و مشترک دیگر نیز وجود دارند که قابل استفاده در مورد تمامی تلویزیون­ها است.

نکات مؤثر بر طول عمر تلویزیون ال ای دی

تلویزیون­های ال ای دی در ساختار خود دارای لامپ­های سفید هستند که به مرور و با گذشت زمان کم نور می­شوند. کم نور شدن این لامپ­ها به معنای پایان عمر آن­ها است. نورهای سفید در مقایسه با دیگر رنگ­ها دوام کم­تری دارند، این مسئله به خاطر این است که نورهای سفید دارای روشنایی زیادی هستند و به همین علت سریع­تر از رنگ­های دیگر فرسوده می­شوند. برای این­که طول عمر این لامپ­ها را بالا ببرید می­توانید با استفاده از بخش تنظیمات تلویزیون ال ای دی، میزان روشنایی را در سطح پایین­تری تنظیم کنید تا باعث دوام بیش­تر لامپ تلویزیون شود.

این نکته را در نظر داشته باشید که اگر سطح روشنایی تلویزیون ال ای دی شما در بالاترین حد خود تنظیم شده باشد، می­تواند باعث شود که طول عمر تلویزیون از 60 هزار ساعت به 30 هزار ساعت کاهش پیدا کند زیرا در این حالت تلویزیون دو برابر بیش­تر از حالت دیگر برای حفظ این سطح روشنایی کار کند.

علاوه بر کاهش سطح روشنایی تلویزیون ال ای دی، سطح کنتراست را نیز در آن پایین بیاورید. منظور از کنتراست، میزان تفاوت بین روشن­ترین و تیره­ترین رنگ­های نمایش داده شده در تصویر است. هر اندازه که میزان کنتراست در تلویزیون شما بالاتر باشد به همان نسبت انرژی بیش­تری نیز مصرف می­شود و در نهایت منجر به کاهش طول عمر تلویزیون خواهد شد. بهتر است بدانید که در محل فروش تلویزیون، کنتراست تصویر بر روی Dynamic و vivid (پویا یا واضح) تنظیم شده است تا از بهترین سطح روشنایی برخوردار باشد؛ اما هنگامی که تلویزیون در فضای خانه استنیازی به این سطح بالا از کنتراست نیست. بنابراین پس از خرید تلویزیون و انتقال آن به منزل، کنتراست را بر روی حالت استاندارد قرار دهید، و هنگامی نیز می­خواهید فیلم سینمایی تماشا کنید بهتر است کنتراست را روی Movi(فیلم) که به منظور تنظیم خودکار کنتراست تصویر است قرار دهید؛ با انتخاب یکی از این دو حالت­، علاوه بر صرفه­جویی در مصرف انرژی به افزایش طول عمر تلویزیون ال ای دی خود نیز کمک کرده­اید.

یکی دیگر از کارهایی که باید حتماً در مورد هر نوع وسیله­ی برقی و از جمله تلویزیون رعایت کنید، استفاده از تنظیم کننده­ی ولتاژ می­باشد که از دستگاه الکترونیکی شما در مقابل نوسانات جریان برق محافظت می­کند.

از دیگر مواردی که تأثیر مثبتی بر طول عمر مفید تلویزیون ال ای دی دارد خاموش کردن کامل آن در زمان­هایی است که از دستگاه استفاده نمی­کنید. توصیه­ی کارشناسان این است که به منظور افزایش طول عمر تلویزیون ال ای دی به جای این­که آن را در وضعیت استند بای قرار دهید، دستگاه را به طور خاموش کنید. به این خاطر که برخی از قطعات تلویزیون حتی در زمانی که دستگاه را در وضعیت استند بای قرار داده­اید، هم­چنان در حال کار کردن هستند و همین امر منجر به استهلاک و کاهش عمر مفید تلویزیون می­گردد. برخی از افراد فکر می­کنند که 60000 ساعت زمان زیادی برای طول عمر یک تلویزیون است اما اگر دستگاه تلویزیون هر روز فقط به مدت 3 ساعت روشن باشد، در طی یک ساعت چیزی حدود 1000 ساعت شده است که عدد قابل توجهی است. پیشنهاد این است که به جای کشیدن سیم برق از پریز، از انواع سیم­های رابط که دارای کلید قطع و وصل مجزا هستند استفاده نمایید.

نکته­ ی مهم در مورد مدت زمان استفاده از تلویزیون این است که از روشن گذاشتن طولانی مدت تلویزیون خودداری کنید و بهتر است که بعد از 2 الی 3 ساعت روشن بودن، حداقل 10 الی 15 دقیقه دستگاه را خاموش کنید تا با محیط هم­دما شود.

سایر نکات افزایش طول عمر تلویزیون LED

سایر نکات افزایش طول عمر تلویزیون LED

برای افزایش طول عمر تلویزیوم ال ای دی خود، سعی کنید که محل نگهداری آن در جایی باشد که دمای محیط مناسب باشد به طوری که نه زیاد گرم و نه در معرض سرما باشد. زیرا دماهای خیلی بالا و یا خیلی پایین بر روی دستگاه تلویزیون اثر منفی دارند.  سیستم تهویه تلویزیون­های ال ای دی در قسمت پشت دستگاه قرار دارد، لذا باید فاصله­ای بین 10 الی 15 سانتی متر بین تلویزیون و دیوار در نظر گرفته شود. خیلی از افراد تلویزیون ال ای دی را بر روی دیوار نصب می­کنند که با توجه به مسئله­ی عدم جریان یافتن هوا بین دیوار و تلویزیون، این کار به هیچ وجه توصیه نمی­شود.

علاوه بر مسئله­ی دما و تهویه که به ان اشاره کردیم، مکانی که تلویزیون را در آن­جا قرار می­دهید باید از نظر آب­و­هوایی دارای ثبات باشد زیرا تغییرات و نوسانات شدید دمایی باعث آسیب دیدن سیستم­های داخلی تلویزیونمی­شود.

توصیه­ی بعدی به منظور افزایش عمر تلویزیون ال ای دی این است که تلویزیون را در مکان­های پر رفت­و­آمد قرار ندهید زیرا احتمال برخورد به آن و ایجاد صدمه زیاد است. با توجه به ظرافت­های ساختاری تلویزیون­های ال ای دی و ال سی دی، احتیاط­های پیشگیرانه را در مورد وارد شدن ضربه به تلویزیون رعایت کنید. زیرا وارد شدن ضربه به صفحه­ی تلویزیون و آسیب دیدن آن منجر به نابودی یک پیکسل و حتی گاهی سوختن لامپ تلویزیون خواهد شد.

نکته­ ی بعدی در مورد اصول نگهداری از تلویزیون، نگهداری و استفاده صحیح از ریموت است. با توجه به این­که ریموت، دستورات کاربر را به دستگاه منتقل می­کند، لذا آسیب دیدن آن بر روی عملکرد مناسب کل دستگاه تلویزیون اثر منفی خواهد گذاشت. بنابراین ریموت را در مکانی مناسب که در معرض آسیب نباشد قرار دهید. هم­چنین سعی کنید که ریموت را در دسترس کودکان خردسال قرار ندهید زیرا ممکن است آن را وسیله­ی بازی خود قرار دهند و به آن صدمه وارد کنند.

نکته­ ی دیگر به منظور افزایش طول عمر تلویزیون ال ای دی، در مورد نحوه­ی گردگیری و تمیز کردن تلویزیون است. اولاً توجه داشته باشید که تجمع گردوخاک می­تواند خطر شوک الکتریکی یا آتش­سوزی را در پی داشته باشد بنابراین تمیز کردن و زدودن گردوخاک دستگاه تلویزیون خود را به صورت دوره­ای و مرتب فراموش نکنید. ثانیاً توجه داشته باشد که برای این کار اکیداً از هیچ­گونه مایعات تمیز کننده و حتی آب نباید استفاده  کرد زیرا به صفحه­ی ال ای دی آسیب وارد می­کنند. توصیه­ی متخصصین فنی این است که برای پاک کردن و گردگیری صفحه­ی نمایش تلویزیون از دستمال­هایی که مخصوص این­کار هستند استفاده نمایید.

به منظور تمیز کردن قاب اطراف پنل دستگاه تلویزیون ال ای دی نیز از دستمال­های میکروفایبر و در صورت لزوم تنها چند قطره آب استفاده کنید. هم­چنین برای برداشتن گردو خاکی که در بین منافذ و درزهای تلویزیون نفوذ کرده­اند، می­توانید از هوای فشرده استفاده کنید، البته باید توجه کنید که میزان فشار هوا کنترل شده باشد.

مورد دیگری که باید رعایت کنید تا شاهد افزایش عمر تلویزیون ال ای دی خود باشید، این است که به هیچ وجه اشیاء سنگین  را بر روی سیم­های برق قرار ندهید زیرا ممکن است اتفاقاتی مانند آتش­سوزی یا شوک الکتریکی را در پی داشته باشد.

استفاده از سه راهی­های برق غیر مجاز و نامناسب می­تواند باعث افزایش حرارت و گاهی حتی آتش­سوزی شود.

اشیاء قابل اشتعال را در مجاورت تلویزیون قرار ندهید زیرا می­تواند منجر به اشتعال، انفجار یا آتش­سوزی شود.

نکته ایمنی و مهم دیگر این است که طبق توصیه­ی کارشناسان در زمانی که رعد و برق رخ می­دهد به هیچ وجه به تلویزیون یا آنتن دست نزنید زیرا احتمال دارد دچار شوک الکتریکی شوید.

در مواردی که به دستگاه ضربه وارد شده است، یا در صورت انتشار بو و دود غیر معمول از تلویزیون، بلافاصله دوشاخه را از پریز بیرون بکشید و برای رفع مشکل به یکی از مراکز معتبر و مجاز تعمیز تلویزیون­های ال ای دی مراجعه نمایید.

از دست زدن به صفحه­ی تلویزیون و یا قرار دادن انگشت به مدت طولانی بر روی آن خودداری کنید زیرا اثرات نامطلوب کوتاه مدتی را بر روی صفحه­ی نمایش دستگاه ایجاد می­کند. هم­چنین به هیچ­وجه با اشیائی مانند مداد، خودکار و ناخن به پنل دستگاه فشار وارد نکنید.

تعمیر و رفع مشکل تلویزیون

تعمیر و رفع مشکل تلویزیون

در نهایت این مسئله را نیز فراموش نکنید که در صورت بروز مشکل در دستگاه تلویزیون و نیاز به تعمیر تلویزیون، با توجه به این­که تعمیرات لوازم الکترونیکی با برق سروکار دارد و بسیار حساس است، رعایت نکات ایمنی در درجه­ی اول اهمیت قرار دارد؛ پس شخصاً دست به تعمیر و باز کردن تلویزیون نزنید زیرا ممکن است که علاوه بر ایجثاد مشکل جدی­تر در دستگاه تلویزیون، امنیت خود شما نیز به خطر بیفتد. در چنین مواردی حتماً از کمک یک تعمیر کار متخصص و مجاز از نمایندگی ها و تعمیرگاه های مجاز لوازم خانگی مانند دیبا سازان باران و یا دیبا پشتیبان ایرانیان استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 9 =