جاپودری یا مخزن پودر ماشین لباسشویی، یکی از مهمترین قسمت ها در لباسشویی است. بسیاری از افراد، کارکردن با این قسمت از ماشین لباسشویی را بلد نیستند. برخی هم در نحوه پر کردن جاپودری یا نرم کننده و اندازه آن دچار اشتباه می شوند. جاپودری از قسمت های اساسی است و باید هر چند وقت یکبار تمیز شود. هرگونه مشکل در مخزن پودر ماشین لباسشویی، می تواند باعث تداخل در کل فرآیند شستشو و از کار افتادن ماشین لباسشویی شود.

جاپودری بیشتر از قطعات و قسمت های دیگر ماشین لباسشویی در دسترس است و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد؛ پس لازم است درست از آن استفاده کنید و از آسیب های احتمالی جلوگیری نمایید. یکی از مهمترین مراحلی که در استفاده از لباسشویی وجود دارد، ریختن پودر در جاپودری ماشین لباسشویی و یا ریختن نرم کننده در قسمت مخصوص آن است. ما در این مقاله اطلاعات مفیدی راجع به نحوه استفاده از جاپودری، آموزش ریختن پودر در جاپودری، نحوه در آوردن و تمیز کردن جاپودری را به شما ارائه می دهیم. با ما همراه باشید تا بدانید کدام شوینده را در کدام قسمت و به چه اندازه استفاده کنید.

در نظر داشته باشید که تمیز کردن به موقع جاپودری، در کیفیت شستشوی لباس ها بسیار موثر است. شما می توانید از مطالب این مقاله، در استفاده و پر کردن صحیح جاپودری مدل های مختلف ماشین لباسشویی مانند: ال جی، سامسونگ، بوش، اسنوا، آبسال، پاکشوما و سایر برند ها بهره ببرید. لوازم برقی بعد از مدتی استفاده، نیازمند سرویس دوره ای هستند. چنانچه به تکنسین های متخصص برای تعمیرات احتیاج داشتید؛ می توانید از شماره های درج شده در سایت کمک بگیرید تا در کوتاه ترین زمان ممکن، به منزل شما اعزام شوند.

جاپودری ماشین لباسشویی شامل چه بخش هایی می شود؟

طرز استفاده صحیح از جاپودری، بسیار حائز اهمیت است و به این معناست که بدانید از کدام ماده شوینده، در کدام بخش و به چه اندازه استفاده کنید. معمولا انتخاب بیشتر افراد برای شستشو لباس ها، استفاده از پودر ماشین لباسشویی است. اگر به درستی از پودر استفاده نکنید، نتیجه خوبی از شستن لباس ها بدست نمی آورید.همانطور که بارها هنگام شستشو لباس ها و باز کردن کشوی جاپودری مشاهده کردید، جاپودری از سه یا چهار بخش تشکیل شده است؛ اما معمولا قسمت چهارم در اکثر مدل ها وجود ندارد. هریک از این بخش ها وظیفه خاص خود را دارند که به آنها اشاره می کنیم:

بخش اول جاپودری، مخصوص ریختن پودر لباسشویی برای شستشوی مرحله اول لباس ها می باشد. اصطلاحا این بخش را، پیش شستشو نام گذاری می کنیم که با علامت 1 نشان داده می شود. در این قسمت باید پودر کمتری نسبت به بخش اصلی ریخته شود. بخش اصلی، بزرگترین قسمت جاپودری است و با علامت 2 نشان داده می شود. بخش سوم، مربوط مایع نرم کننده است و معمولا با علامت * نمایش داده می شود. قسمت چهارم که فقط در بعضی از ماشین لباسشویی ها وجود دارد، مخصوص مواد رنگی مثل مشکین شوی یا مایع شستشوی لباس های رنگی است.

آموزش ریختن پودر

نحوه استفاده از محفظه جاپودری ماشین لباسشویی

برای شستشوی روزانه و معمولی لباس ها، فقط بخش اصلی جاپودری را پر کنید. مقدار پودری که برای شستشوی لباس ها استفاده می کنید، به حجم لباس ها، میزان کثیفی آنها و مدت زمان برنامه شستشو بستگی دارد. همیشه برای جلوگیری از آسیب دیدن ماشین لباسشویی و تمیزی لباس ها، نصف قسمت شستشوی اصلی را پر کنید؛ نه بیشتر و نه کمتر.

آموزش ریختن پودر

هنگامی که لباس ها خیلی کثیف هستند یا حجمشان زیاد است، به جای اینکه بیش از حد در قسمت شستشوی اصلی پودر بریزید؛ می توانید از بخش پیش شستشو کمک بگیرید. نصف میزانی که در بخش شستشوی اصلی پودر میریزید در قسمت پیش شستشو استفاده کنید. به هیچ عنوان پودر را در لگن لباسشویی و مستقیما روی لباس ها نریزید. حتما توجه کنید که برخی پارچه ها، مثل الیاف توری و پرده ها به پودر کمتری برای شستشو احتیاج دارند. کف فراوان برای ماشین لباسشویی مضر است و امکان دارد مقدار اضافی کف از لوله ها و جاپودری خارج شود و به ماشین لباسشویی آسیب جدی وارد کند.

نحوه ریختن مایع لباسشویی

شاید این سوال برای شما به وجود آید که در صورت استفاده از مایع لباسشویی، از کدام قسمت محفظه جا پودری استفاده کنیم و چه مقدار از مایع لباسشویی بریزیم؟ در همه مدل های ماشین لباسشویی بوش، سامسونگ، ال جی، اسنوا، آبسال، پاکشوما و... می توانید به جای پودر از مایع لباسشویی استفاده کنید و نحوه استفاده از مایع لباسشویی و پودر در تمامی مدل ها مشابه یکدیگر است.

امروزه مایع لباسشویی طرفداران زیادی پیدا کرده و جایگزین مناسبی برای پودر های شستشو شده است. استفاده از مایع لباسشویی به افزایش طول عمر ماشین لباسشویی شما کمک بسزایی می کند؛ چون پودر ها معمولا بعد از مدتی در لوله ها رسوب می کنند و در طولانی مدت باعث انسداد لوله ها می شوند.

ما در این مقاله به شما آموزش میدهیم چگونه از مایع لباسشویی به جای پودر استفاده کنید. توجه داشته باشید که مقدار مایع لباسشویی، باید متناسب با حجم لباس ها باشد و ریختن مایع لباسشویی به مقدار زیاد مشکل ساز خواهد شد. محل ریختن مایع لباسشویی، با محل ریختن پودر مشترک است؛ یعنی در بخش شستشوی اصلی، که بزرگتر از قسمت های دیگر می باشد، ریخته می شوند.

اگر دقت کنید در قسمت شستشوی اصلی، روی محفظه، کلمه ی max نوشته شده است. شما باید با پیمانه مایع لباسشویی که همان درب آن است، قسمت شستشوی اصلی را تا مقدار تعیین شده max یا کمتر از این مقدار مایع لباسشویی پر کنید.

چگونه در ماشین لباسشویی از مایع نرم کننده استفاده کنیم؟

استفاده کردن از نرم کننده ها، مزایا فراوانی دارد، از جمله اینکه رایحه مطبوعی به لباس ها می بخشد و آن ها را از الکتریسیته ساکن در امان نگه میدارد؛ همچنین از الیاف و رنگ لباس ها محافظت کرده و لباس های شما را نرم و لطیف نگه میدارد و همان طراوت شستشوی اولیه را بعد از هفته ها برای شما به ارمغان می آورد. بعد از استفاده از مایع نرم کننده، اتو کشی لباس ها به آسانی انجام می شود. همانطور که گفتیم، محفظه جاپودری ماشین لباسشویی از سه یا چهار بخش تشکیل شده است. بخشی که مخصوص ریختن نرم کننده می باشد، با علامت * یا عبارت softener مشخص شده است. برای ریختن مایع نرم کننده در محفظه جاپودری ماشین لباسشویی، از درب نرم کننده به عنوان پیمانه استفاده کنید و بخش مخصوص نرم کننده را تا خط ماکزیمم پر نمایید. در برخی مدل ها، محفظه جاپودری چهار بخش می باشد؛ که قسمت چهارم برای ریختن مایع سفید کننده یا مشکین شوی ساخته شده است.

تمیز کردن جاپودری ماشین لباسشویی سامسونگ

همانطور که میدانید، تمیز کردن قسمت های مختلف ماشین لباسشویی، به خصوص محفظه جاپودری، بسیار مهم است و در بهبود عملکرد و افزایش طول عمر دستگاه نقش بسزایی دارد. برای اینکه محفظه ی جاپودری را تمیز کنید؛ ابتدا باید آن را از جای خود در بیاورید. در نظر داشته باشید که، بهترین راهنما برای درآوردن جاپودری، دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی شما می باشد. در این قسمت نحوه درآوردن جاپودری ماشین لباسشویی سامسونگ، ال جی و.. را به شما کاربران گرامی آموزش میدهیم.

در بعضی مدل های ماشین لباسشویی، برای در آوردن جاپودری باید آن را تا انتها بیرون بکشید و سپس کمی به سمت بالا فشار دهید و با سرعت آن را خارج کنید. این کار به این منظور انجام می شود که، خارهای کوچک محفظه جاپودری آزاد شوند. مواظب باشید که خار ها آسیب نبینند. جا انداختن دوباره این جاپودری ها همانند درآوردن آن است؛ باید خار ها را سر جای خود بگذارید و به آرامی به داخل فشار دهید. برخی مدل ها، با بیرون کشیدن جاپودری، اهرمی داخل آن دیده می شود. این اهرم در مدل های مختلف، جای متفاوتی قرار میگیرد. شما باید ابتدا محفظه جاپودری را تا انتها بیرون بکشید؛ و با یک دست اهرم را فشار دهید تا محفظه آزاد شود. حال جاپودری را بیرون بکشید تا دربیاید.

در مدل های دیگر ممکن است محفظه جاپودری چرخشی باشد. در این صورت شما اول جاپودری را تا انتها باز کنید؛ سپس قسمت های مختلف مایع نرم کننده، پودر و غیره را در بیاورید. برای بیرون آوردن جاپودری، کمی آن را به سمت بالا فشار دهید و همزمان انتهای جاپودری را به بیرون بکشید. هنگامی که خواستید محفظه جاپودری را دوباره نصب کنید، لبه های جاپودری را روی شیار های روی درب قرار داده و به سمت داخل فشار دهید. اگر به هر دلیلی نتوانستید جاپودری را دربیاورید، از یک تعمیرکار بخواهید به منزل شما بیاید و به شما کمک کند. می توانید با شماره های درج شده در سایت برای اعزام تعمیرکار تماس حاصل کنید.

این موضوع طبیعی است که به مرور زمان و پس از ماه ها استفاده از ماشین لباسشویی، پودر ها و شوینده هایی که استفاده شده، داخل محفظه جاپودری، رسوب کند. این رسوبات، مشکلاتی را در فرآیند شستشوی لباس ها به وجود می آورد و هرچه سریع تر باید به رفع آن اقدام کرد. اگر رسوبات در محفظه باقی بمانند، پودر و شوینده به لباس ها نمی رسد و باعث ایجاد بوی بد می شود. همچنین ممکن است باعث نشتی آب از جاپودری گردد. لذا باید برای تمیز کردن و شستن جاپودری ماشین لباسشویی خود به طور منظم اقدام کنید.

چگونه جاپودری را تمیز کنیم؟

بعد از اینکه جاپودری را از ماشین لباسشویی جدا کردید، آن را داخل آب ولرم خیس کنید تا بعد از چند ساعت رسوبات به راحتی جدا شوند. حال می توانید با یک مسواک قدیمی و یک شوینده مثل مایع ظرفشویی، تمامی بخش ها وقسمت های ریز و درشت جاپودری را به خوبی بشویید. تمامی قطعات را آبکشی کنید و اجازه دهید تا کاملا خشک شوند. جای خالی محفظه در ماشین لباسشویی را با یک دستمال مرطوب تمیز کنید و مطمئن شوید رسوبی در آن باقی نمانده است. حال محفظه را دوباره سر جای خود نصب کنید.

دلایل مختلفی می تواند باعث باقی ماندن پودر در ماشین لباسشویی شود. از جمله استفاده کردن از مواد شوینده و پودر های بی کیفیت؛ زیرا به درستی حل نمی شوند و روی لباس ها لک به جا می گذارند. ریختن پودر بیش از حد، باعث خمیر شدن آن در لوله ها و انسداد می شود. هرگز بیش از مقدار تعیین شده از پودر استفاده نکنید. در برخی برنامه های شستشو که با آب سرد انجام می شوند، بهتر است از مایع لباسشویی استفاده کنید؛ زیرا پودر ها در آب سرد به راحتی حل نمی شوند. نکته بعدی این است که در زمان نامناسب، پودر و شوینده به ماشین لباسشویی اضافه نکنید؛ چون دیگر آب وارد محفظه نمی شود و شوینده همان جا باقی می ماند.

در این مقاله، نحوه استفاده از جاپودری، چگونه تمیز کردن جاپودری و نحوه ریختن پودر در جاپودری را مورد بحث قرار دادیم.همچنین نحوه درآوردن و نصب کردن جاپودری را آموزش دادیم که در تمامی مدل های اسنوا، دوو، آبسال، پاکشوما و... مشابه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − پانزده =