آیا تا به حال به این مسئله فکر کرده اید که چه چیزی موجب ایجاد بوی سوختگی در ماشین لباسشویی ها می شود؟ و اگر متوجه شدید بوی سوختگی از ماشین لباسشویی تان می آید، به هیچ عنوان نباید این مسئله را نادیده بگیرید. این موضوع نشان دهنده مشکل فنی در ماشین لباسشویی شماست. ما در این مقاله به بررسی چند علت بوی سوختگی در ماشین لباسشویی می پردازیم. اگر تشخیص دادید که از دستگاه شما بوی سوختگی به مشام می رسد، حتما سریع دستگاه را از برق بکشید.

معمولا شما نمی توانید لباسشویی خود را تعمیر کنید، مگر اینکه با تعمیرات الکتریکی و تعمیر لوازم خانگی آشنا باشید و تجربه کافی را در این زمینه دارا باشید. حتما به این نکته توجه کنید که موتور های شستشو می توانند مقدار زیادی از الکتریسیته را در خود ذخیره کنند، حتی زمانی که برای مدت زمان طولانی غیر فعال باشند. پس اگر با این نوع لوازم آشنایی ندارید، بهتر است از تعمیرکار متخصص تعمیر لباسشویی کمک بخواهید.

بوی سوختگی لباسشویی علت های زیادی دارد که عبارت است از:

خرابی تایمر و برد لباسشویی باعث می شود زمانی که آبی در دیگ لباسشویی وجود ندارد، مثل زمان خشک کردن لباس ها، المنت شروع به داغ شدن کند و در مدار قرار گیرد، این فرآیند باعث ایجاد بوی سوختگی در دستگاه می شود.

سیم کشی لباسشویی

یکی از دلایل رایج بوی سوختگی ماشین لباسشویی، اتصالی در سیم کشی یا اتصالی در یکی از قطعات است؛ که باعث بالا رفتن جریان برق در سیم کشی می شود و این بالا رفتن جریان برق باعث سوختن عایق و روکش سیم ها شده که موجب ایجاد بوی سوختگی در لباسشویی می شود.

برد و تایمر

یکی دیگر از دلایل بوی سوختگی در ماشین لباسشویی های سامسونگ، بوش و ال جی، اتصالی در برد یا تایمر لباسشویی و از همه مهم تر، سوختن قطعات یا عایق بندی آن ها می باشد. این موارد نیز باعث منتشر شدن بوی سوختگی از ماشین لباسشویی می شوند.

خرابی موتور لباسشویی

دلایل زیادی می تواند باعث خرابی موتور لباسشویی شود از جمله: استفاده زیاد و پشت سر هم از لباسشویی، لباس های بیش از حد سنگین و اضافه وزن لباسشویی. تمامی این موارد می تواند موتور را تحت فشار قرار داده و موجب ایجاد بوی سوختگی در لباسشویی شود. ساده ترین و پیش پا افتاده ترین دلیلی که ممکن است باعث فشار به موتور شود، عدم توجه به ظرفیت لباسشویی و بیش از حد لباس ریختن در آن است. این کار سبب ساییدگی و پاره شدن یاتاقان ها می شود و یک بار اضافی بر موتور است. اگر تسمه موتور بیش از حد سفت باشد و موتور به سختی کار کند، باعث انتشار بوی سوختگی می شود.

تسمه موتور لباسشویی

پولی موتور و دیگ لباسشویی به وسیله یک تسمه پلاستیکی به هم وصل می شوند. ممکن است بر اثر گذر زمان، تسمه دچار پوسیدگی و پارگی شود. در این صورت با ساییده شدن به بقیه قطعات باعث ایجاد بوی سوختگی می شود. حتما تسمه را بررسی کنید که در جای خودش قرار داشته باشد و سالم باشد. متوقف شدن پولی تسمه، یا اختلال در حرکت آزادانه آن، موجب اصطکاک تسمه شده و منجر به انتشار بوی سوختگی از دستگاه می شود. تسمه پمپ یک قطعه وی شکل است که از موتور درایو به یک قرقره در پمپ تخلیه متصل می شود. اگر این قطعه خراب شود و از کار بیفتد، می تواند بوی سوختگی ایجاد کند.

گلاید و کمک فنر ها

عدم لغزش مناسب گلاید می تواند باعث گرم شدن بیش از حد تسمه ها شود و بوی سوختگی ایجاد کند.

دو شاخه و پریز برق

یکی دیگر از دلایل بوی سوختگی در لباسشویی، اتصالی دو شاخه برق است. اگر لباسشویی شما سیم رابط سه شاخه ای دارد، باید از تبدیل استفاده کنید. در بعضی موارد خرابی تبدیل، باعث اتصالی و انتشار بوی سوختگی می شود.

لاستیک المنت ماشین لباسشویی

اگر المنت بیش از حد گرم شود و اتصالی به وجود آید، از لاستیک المنت بوی سوختگی بلند می شود.

لاستیک المنت ماشین لباسشویی

پمپ تخلیه

همانطور که از اسمش پیداست، پمپ تخلیه در ماشین لباسشویی وظیفه تخلیه آب حین چرخه شستشو را به عهده دارد. پمپ تخلیه ممکن است دارای موتور الکتریکی کوچک، محور و تسمه باشد. در صورت بروز مشکل در هر کدام از این قطعات، امکان دارد که بوی سوختگی منتشر شود.

بوی سوختگی دلایل بسیاری دارد که به راحتی قابل تشخیص نیست و حتما باید توسط تعمیر کار متخصص بررسی شود و در صورت نیاز قطعه ای تعویض گردد. بعد از استشمام بوی سوختگی اولین کار جدا کردن دستگاه از برق است. برای این کار از تکنسین ها و مراکز تعمیرات لباسشویی و نمایندگی های معتبر کمک بگیرید. همچنین می توانید از شماره های درج شده در سایت برای عیب یابی و تعمیر انواع لباسشویی ها استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =