ظرفشویی از دیگر لوازم کاربردی در آشپزخانه است که ممکن زمانی دچار مشکلاتی شود. این وسیله کاربردی امروزه کمک بسزایی را در شستشوی ظرف ها و براق و درخشنده کردن آنها کرده است. ماشین ظرفشویی همانند دیگر وسایل برقی ممکن است زمانی دچار نقص فنی شوند و نیاز به تعمیر پیدا کنند. البته مشکلات دیگری نیز مانند زنگ زدن سبد، وجود رنگ های قهوه ای و قرمز بر روی ظروف، زنگ زدگی استیل داخل ظرفشویی و... ممکن است برای ظرفشویی به وجود آید که به راحتی قابل حل کردن است.

ما در این مقاله به بررسی علت های زنگ زدن سبد ظرفشویی، وجود لکه های قرمز بر روی ظروف، زنگ زدن استیل داخلی و... می پردازیم. در صورتی که زنگ زدگی ماشین ظرفشویی تان بسیار زیاد بود و با راه کار های ذکر شده قابل حل کردن نبود با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

علت زنگ زدگی ماشین ظرفشویی

یکی از رایج ترین سوالاتی که برای اکثر افراد به وجود می آید، این است که چگونه مشکل زنگ زدگی ظرفشویی را حل کنیم؟ برای پاسخ موارد زیر را با دقت بررسی نمایید.

دلایل زنگ زدن سبد ظرفشویی

      1. وجود رسوب و اجرام در لوله ها

یکی از عوامل زنگ زدن ظرفشویی سامسونگ، ال جی، دوو، بوش و… وجود جرم ها و رسوباتی است که بر روی بدنه و کف ظرفشویی مشاهده می نمایید. این اجرامی که شما در ظرفشویی مشاهده می کنید، ممکن است از لوله های آب به دستگاه وارد شده باشد. اگر لوله هایی که از سینک به ظرفشویی تان متصل شده فرسوده و قدیمی باشد، علت اصلی زنگ زدگی ظرفشویی تان می باشد.

برای رفع این مشکل کافی است فیلتری را در قسمت ورودی آب قرار دهید تا از ورود رسوب و اجرام داخل لوله به ظرفشویی جلوگیری نماید.

      2. استفاده از شوینده های نامناسب

یکی دیگر از عواملی که موجب زنگ زدن ماشین ظرفشویی ال جی، سامسونگ، دوو، بوش و… می شود، استفاده از شوینده های نامناسب برای دستگاه می باشد. امروزه شوینده های نامناسب و تقلبی بسیاری در بازار وجود دارد و شما باید با دقت کافی اقدام به خرید شوینده ای مناسب نمایید. در شوینده های تقلبی مواد شیمیایی وجود دارد که برای ظرفشویی استاندارد نیست. همچنین وجود ترکیبات کلر دار که خورندگی بسیار بالایی دارد، موجب می شود که سبد ظرفشویی دچار زنگ زدگی شود و لایه محافظ خود را از دست بدهند.

لازم به ذکر است که بگوییم، ریختن بیش از اندازه شوینده موجب تمیز تر شستن ظرف ها نمی شود. اینکار به مرور زمان موجب زنگ زدگی سبد داخل ظرفشویی می شود. برای رفع مشکل زنگ زدگی، بهتر است که از شوینده های معتبر و سازگار با برند ظرفشویی تان استفاده کنید.

      3. وجود املاح در آب ورودی به دستگاه

یکی دیگر از علت های زنگ زدن سبد داخلی ظرفشویی بوش، سامسونگ، ال جی، دوو و… آب ورودی به دستگاه است. آب ورودی برخی از دستگاه های ظرفشویی از شیر آب خانه است. این آب دارای مقدار زیادی املاح، اکسید آهن و… می باشد که همین امر موجب زنگ زدگی ماشین ظرفشویی می شود. وجود آهن در آب موجب می شود که بدنه استیل ظرفشویی دچار زنگ زدگی شود.

برای رفع این مشکل می توانید بر روی شیر ورودی آب، فیلتر نصب کنید تا املاح و آهن موجود در آب را جدا نماید.

      4. نمک و مایع جلا دهنده

یکی دیگر از عواملی که موجب زنگ زدگی ماشین ظرفشویی می شود، نمک و مایع جلا دهنده است. این عامل یکی از مهم ترین علت های زنگ زدن ماشین ظرفشویی به حساب می آید. واکنش های شیمیایی که بین مایع جلا دهنده و نمک ظرفشویی در درجه بالا رخ می دهد، می تواند بر روی ذرات باقی مانده غذا که خاصیت اسیدی دارد تاثیر بگذارد و خورندگی شدیدی را در دستگاه  به وجود آورد.

برای رفع این مشکل، نباید اجازه دهید که مایع جلا دهنده و یا نمک بر روی بدنه استیل دستگاه بماند. همچنین هنگام ریختن نمک در داخل محفظه ظرفشویی، توجه داشته باشید که بیرون از آن نریزد.

علت زنگ زدن سبد ظرفشویی

احتمال زنگ زدن استیل داخل ماشین ظرفشویی بسیار کمتر از زنگ زدن سبد آن است. معمولا در اکثر مدل های ماشین ظرفشویی پس از چند سال استفاده از این دستگاه ممکن است شاهد زنگ زدن سبد داخلی ظرفشویی شوید. معمولا سبد داخل ظرفشویی را از جنس فلز می سازند که با پوشش پلاستیکی از جنس وینیل آن را می پوشانند. وجود این پوشش بر روی سبد داخل ظرفشویی از آن در برابر زنگ زدن محافظت می کند.

در برخی از موارد ممکن است، برداشتن ظروف از داخل سبد، موجب خراشیده شدن پوشش پلاستیکی آن شود. وجود این خراش ها بر روی سبد ظرفشویی در طولانی مدت موجب زنگ زدن فلز آن می شود. برای رفع مشکل زنگ زدگی سبد ظرفشویی به موارد زیر توجه نمایید.

علت زنگ زدن ظروف داخل ظرفشویی

در برخی از مواقع ممکن است شاهد زنگ زدن کاردها، چنگال ها، قابلمه های فلزی و... باشید. علت های زنگ زدن ظروف در ظرفشویی، می تواند یکی از موارد ذکر شده در بخش های قبلی باشد. حال راه های رفع این مشکل و جلوگیری از آن عبارت است از:

زنگ زدن بدنه استیل ظرفشویی

همان طور که گفتیم، لایه های محافظتی بر روی سبد و استیل ظرفشویی قرار دارد که از زنگ زدن دستگاه جلوگیری می کند. این پوشش های محافظتی بسیار حساس هستند و با هر گونه خط و خراش آسیب می بینند. این خراش ها توسط چنگال، کارد و ظروف نوک تیز بر روی بدنه استیل ظرفشویی می افتد. وجود این خطوط باعث شود که مواد شیمیایی خورنده به آن نقاط آسیب زده و موجب زنگ زدگی آن شوند. وجود مواد شیمیایی خورنده در برخی از مواد شیمیایی می تواند علاوه بر زنگ زدگی می تواند موجب سوراخ شدن کف ماشین ظرفشویی نیز شود.

توجه داشته باشید که ماشین های ظرفشویی دوو، ال جی، بوش، سامسونگ و... از مرغوب ترین برند های ظرفشویی هستند و نیاز به مراقبت و نگهداری دارند. در نتیجه هنگامی که کوچک ترین زنگ زدگی را بر روی ظروف و یا داخل ظرفشویی مشاهده کردید، بلافاصله به رفع آن بپردازید و اجازه ندهید که این مشکل بزرگ و بزرگ تر شود.

در مقاله دیگری از دیبا سازان، ما به بررسی دلایل زنگ زدن سبد ظرفشویی، علت زنگ زدن استیل داخلی ماشین ظرفشویی و علت زنگ زدن ظروف داخل ظرفشویی پرداختیم. چنانچه با استفاده از راهکار های ذکر شده موفق به رفع مشکل نشدید، می توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید و با کارشناسان ما در مجموعه مشورت نمایید. همچنین می توانید جهت تعمیر تخصصی ظرفشویی درخواست تعمیر خود را ثبت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − 3 =