ماشین لباسشویی از مهم ترین و ضروری ترین لوازم خانگی است که در آشپزخانه نصب و راه اندازی می شود و معمولا روزانه مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل گران شدن کلیه لوازم خانگی و هزینه بالای قطعات آنها، لازم است برای اینکه از خراب شدن این وسایل و هزینه های سرسام آور جلوگیری کنید، هرچند وقت یکبار آنها را سرویس نمایید. برای این کار می توانید از تکنسین ها و تعمیرکاران حرفه ای کمک بگیرید. در این مقاله قصد داریم نحوه تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی و علت خراب شدن آن را به شما کاربران عزیز آموزش دهیم.

لازم به ذکر این نکته است که تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی، یکی از پیچیده ترین و حساس ترین کارهاست که حتما باید توسط افراد مسلط و با تجربه انجام شود. به هیچ عنوان هنگام مواجه با مشکلات فنی، بدون اطلاع و مهارت اقدام به تعمیر آن نکنید؛ زیرا باعث صدمات جبران ناپذیری خواهد شد.

همه ماشین لباسشویی های تولید شده در چندین سال اخیر، دارای بلبرینگ هستند. وظیفه بلبرینگ ها، کمک به عملکرد مطلوب دستگاه است. اگر ماشین لباسشویی شما به محض شروع به کار کردن، صدا های ناهنجاری از خود تولید کرد، به این معناست که بلبرینگ ها آسیب دیده اند و نیاز به تعویض دارند. این صدا ها ممکن است به صورت جیغ کشیدن یا صدای یک موتور جت باشد، به همین دلیل بسیار آزار دهنده است و باید هرچه سریع تر جهت حفظ آرامش خود و دیگران آن را تعمیر کنید. بلبرینگ ها جزء قطعات مصرفی ماشین لباسشویی هستند و به مرور زمان و بعد از گذشت حدود 10 سال استفاده، فرسوده می شوند. اگر بلبرینگ ها زنگ زده باشند ، صدای ناهنجاری از خود تولید می کنند. هنگامی که آب از کاسه نمد عبور کند و به بلبرینگ ها برسد، باعث زنگ زدگی آن می شود.

تعویض بلبرینگ لباسشویی

اگر بلبرینگ ها تعویض نشوند، می توانند به بقیه قسمت های ماشین لباسشویی آسیب بزنند. برخی از قسمت هایی که ممکن است آسیب ببینند شامل: سه نظام، نیم دیگ، اجزای الکترونیکی و سبد می باشند.

همانطور که اشاره کردیم، یکی از مواردی که نشان دهنده خرابی بلبرینگ می باشد، تولید سر و صدا های اضافی و ناهنجار از لباسشویی است. بلافاصله پس از شنیدن صدا های ناهنجار، با تعمیرکار حرفه ای تماس بگیرید و از او کمک بخواهید.

مورد بعدی، وجود لکه های روغن روی لباس ها می باشد. بعد از اینکه فرآیند شستشو به اتمام رسید، شاهد لکه های روغن روی لباس ها خواهید بود. این مورد از رایج ترین مشکلات بلبرینگ در ماشین لباسشویی است. در این حالت احتمالا بلبرینگ ها از جای خود خارج شده اند و آسیب های جدی به دستگاه وارد می کنند و سریعا باید تعویض شوند.

حرکت زیاد بین دیگ داخلی و خارجی از علائم خرابی بلبرینگ است. برای اینکه از این موضوع مطمئن شوید، می توانید با یک دست دیگ را به بالا و پایین تکان دهید. اگر متوجه شدید که دیگ داخلی بیشتر از چند میلی متر از دیگ خارجی تکان می خورد، بلافاصله یاتاقان ها یا بلبرینگ های لباسشویی را تعویض کنید.

یکی دیگر از علائم خرابی بلبرینگ ها، نشت آب از کاسه نمد ماشین لباسشویی می باشد. این مورد بسیار آزار دهنده است و هرچه سریع تر باید تعمیر شود. برای حل تمامی مشکلاتی که ذکر شد، همین الان با ما تماس بگیرید تا در کوتاه ترین زمان مشکل شما را بررسی کنیم و تعمیرکار متخصص را به منزل شما اعزام نماییم.

همه ماشین لباسشویی های تولید شده و موجود در بازار، دو عدد بلبرینگ دارند. در لباسشویی های درب از جلو، محل قرار گیری بلبرینگ ها پشت دیگ خارجی است. در لباسشویی های درب از بالا، یک عدد بلبرینگ در محل اتصال شفت به دیگ داخلی قرار دارد و بلبرینگ دیگر نزدیک درب است.

نحوه تعویض بلبرینگ لباسشویی

لوازم مورد نیاز برای تعویض بلبرینگ لباسشویی سامسونگ

در نظر داشته باشید که، تعویض بلبرینگ برای تمامی مدل ها یکسان است و تفاوتی ندارد. این کار یک امر تخصصی می باشد و باید توسط افراد متخصص انجام شود.

لوازم مورد نیاز جهت تعویض بلبرینگ عبارت است از:

نحوه تعویض بلبرینگ لباسشویی

همانطور که گفتیم، تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی، کار آسانی نیست. تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی در مدل های مختلف، مشابه است. چنانچه اگر لباسشویی شما نیاز به تعویض این قطعه ضروری داشت، حتما از یک تعمیرکار حرفه ای کمک بگیرید. می توانید با شماره های درج شده در سایت برای تعمیرات ماشین لباسشویی سامسونگ، بوش، ال جی، پاکشوما، آبسال، اسنوا و سایر مدل ها تماس حاصل کنید.

در این بخش نحوه تعویض بلبرینگ لباسشویی را به شما عزیزان مرحله به مرحله آموزش می دهیم.

1. قبل از اینکه شروع به کار کنید، اول لباسشویی را از برق بکشید. تمام دریچه های ورود آب گرم و آب سرد را ببندید و شلنگ ها را از پشت دستگاه جدا کنید. تمامی اتصالات و محل خروج آنها را مسدود کنید. پنل بالای ماشین لباسشویی را باز نمایید و جاپودری را از محل قرار گیری خود خارج کنید.

2. برای اینکه اتاقک دستگاه را جدا کنید، به دفترچه راهنما مراجعه نمایید و قدم به قدم پیش بروید. اگر لباسشویی شما مدل تسمه دار است، تسمه ای که پولی پشت دیگ را به موتور درایو متصل می کند، جدا کنید. حال با استفاده از آچار فرانسه، پیچی که پولی را به شفت دیگر متصل می کند، باز نمایید.

3. بیشتر پیچ ها باید باز شوند تا شما به بلبرینگ ها برسید. پیچ گیره های سیم موتور به محفظه دیگ و سیم ارت ( اتصال به زمین) را باز کنید. تمامی سیم ها را از تایمر لباسشویی با دقت جدا نمایید.

4. پیچ های نگهدارنده آرماتور به محفظه دیگ را با کمک آچار بوکس باز کنید، با دقت آماتور را از محفظه درام خارج نمایید. آن را به جلو بچرخانید تا به دو رابط سیم در پایین درام دسترسی داشته باشید. زبانه های قفل رابط را فشار دهید و شاخه ها را از آن جدا کنید. آرماتور را کنار نگه دارید.

5. شلنگ ها و سیم هایی که به محفظه درام متصل هستند را جدا کنید. پیچ و مهره هایی که مخصوص تعادل دو طرف درام هستند را باز نمایید و وزنه ها را بردارید.

6.در قسمت زیرین محفظه درام، چهار کمک فنر وجود دارد. این چهار کمک فنر را باز کنید و دو کمک فنر لرزشگیر را بردارید. محفظه درام را به کمک یک نفر دیگر بردارید و روی دو تکه تخته چوبی بزرگ بگذارید.

آموزش تعویض بلبرینگ لباسشویی بوش به شرح زیر است:

1. پیچ مهره هایی را که محفظه بالایی را به پایینی متصل می کنند، با استفاده از آچار بوکس جدا کنید. دو نیمه را از هم باز نمایید و واشر آب بند لاستیکی قدیمی را از روی شیار نیمه پایینی جدا کنید.

2.حال باید محفظه داخلی را برعکس کنید و لبه بیرونی را روی تخته چوبی، تکیه دهید.یک ربع زمان لازم است تا روغن موجود در لبه داخلی بلبرینگ که به شفت متصل شده است، تخلیه گردد. از یک تخته چوبی صاف کمک بگیرید و آن را در بالای شفت قرار دهید. با یک چکش، چند ضربه آرام به تخته وارد کنید تا شفت و دیگ داخلی آزاد شوند. حالا نیمه داخلی را بردارید تا شفت و سه نظام وصل شده به دیگ داخلی را مشاهده کنید.

3.شفت و سه نظام را با دقت جدا نمایید. اگر سه نظام آسیب دیده بود، یا شفت سوراخ شده بود، شش عدد پیچی را که سه نظام را به دیگ داخلی متصل می کند، باز کنید. در صورت خرابی این دو قطعه، باید شفت و سه نظام جدید تهیه کنید. اگر دیگ را بازدید کردید و مشکلی وجود نداشت، سه نظام و شفت را با یک برس تمیز نمایید و دیگ را کنار بگذارید.

4.نیمه بیرونی محفظه دیگ را، باید جوری روی تخته چوبی بگذارید که فلنج رو به بالا باشد. با پیچ گوشتی دو سو، کاسه نمد را بیرون بیاورید. همه زنگ زدگی های حفره بلبرینگ و روغن های اطراف لبه بیرونی را به خوبی و با دقت تمیز کنید. یک ربع بگذارید به همان حالت بماند، بعد محفظه را برگردانید. برای بلبرینگ داخلی، همین عمل را تکرار کنید و اجازه دهید روغن به حفره ها نفوذ کند.

5. تمام قسمت های محفظه و همه آثار روغن را از داخل حفره بلبرینگ پاک کنید. باید برای تمیز کردن قسمت داخلی حفره، از یک برس برنجی کمک بگیرید و محکم بسابید؛ تا تمام باقی مانده های زنگ زدگی خارج شوند.

6. قسمت های بیرونی هر دو بلبرینگ جدید را که تهیه کردید، به مایع ظرفشویی آغشته کنید. مایع با لیز کردن بلبرینگ ها، به عنوان روان کننده عمل می کند. حال باید بلبرینگ بیرونی را درون حفره قرار دهید و به آرامی با یک چکش، آنقدر به آن ضربه بزنید تا کاملا در جای خود قرار گیرد.

7. دیگ را برعکس کنید و به همان روشی که گفتیم، بلبرینگ داخلی را سر جای خود قرار دهید. وقتی که لبه بیرونی بلبرینگ در جای خود، داخل حفره قرار بگیرد، متوجه میشوید که بلبرینگ متوقف می شود. دوباره کمی مایع ظرفشویی به قسمت بیرونی بلبرینگ آغشته کنید. کاسه نمد را با دقت درون حفره بگذارید و به خوبی فشار دهید تا کاملا سر جای خود قرار بگیرد.

8.دیگ داخلی را بلند کنید و شفت را با حفره بلبرینگ تنظیم نمایید. دیگ را با دقت و به آرامی پایین بیاورید تا شفت داخل بلبرینگ ها قرار بگیرد. دیگ را به سمت پایین فشار دهید تا جایی که متوقف شود. دیگ را بچرخانید، اگر چرخید یعنی به درستی در جای خود قرار گرفته است.

9.واشر جدیدی را که تهیه کردید، در شیار لبه بیرونی محفظه قرار دهید. نیمه بالایی را در جای خود میزان کنید تا بتوانید پیچ ها را ببندید.

13. پنل لباسشویی را ببندید و تمامی اتصالات شیر آب سرد و گرم را دوباره متصل کنید.

14. دو شاخه لباسشویی را به برق متصل کنید و با احتیاط آن را روشن نمایید. یک برنامه شستشو انتخاب کنید تا دستگاه شروع به کار کند.

15. در حین کار از دستکش استفاده کنید و تمامی مراحل را با دقت انجام دهید.

با انجام تمامی مراحل تعویض بلبرینگ لباسشویی می توانید به راحتی این قطعه را با قطعه ای جدید تعویض نمایید. لذا باید توجه داشته باشید که تمامی این مراحل باید به ترتیب و با دقت کافی انجام شوند.

در این مقاله آموزش تعویض بلبرینگ لباسشویی سامسونگ و دیگر مدل های آن را بیان کردیم. ما به شما کاربران گرامی توصیه می کنیم، برای تعویض بلبرینگ لباسشویی خود، حتما از نمایندگی های مجاز و مراکز تخصصی تعمیرات کمک بگیرید.

هرگونه سوال و دیدگاه خود را در زمینه تعمیرات و سرویس ماشین لباسشویی، با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − سه =