ساید بای ساید و یخچال فریزر های سامسونگ، ال جی و هر برند دیگری، ممکن است زمانی دچار مشکلات فنی شود و نیاز به عیب یابی و بررسی پیدا کند. شاید مشکلاتی مثل آب شدن مواد غذایی در فریزر، کار کردن دائمی یخچال، صدا های غیر طبیعی از یخچال و... برای ساید بای ساید شما نیز به وجود آمده باشد که با عیب یابی به راحتی قابل حل است.

توجه داشته باشد یکه برخی از مشکلات به وجود آمده برای دستگاه شما شاید آنقدر ها هم بزرگ نباشد؛ اما عدم توجه به آن موجب حاد شدن آن مشکل می شود. به همین خاطر بهتر است که هنگام بروز هر گونه مشکل فنی با کارشناسان و متخصصین تعمیرگاه مجاز دیبا سازان در ارتباط باشید. توجه داشته باشید که هرچه اطلاعات تان از نحوه عیب یابی دستگاه بالا تر باشد، راحت تر می توانید مشکل به وجود آمده را تشخیص و برای کارشناسان ما توضیح دهید.

ما در این مقاله به صورت جامع به بررسی مواردی چون، خالی شدن گاز ساید بای ساید، عدم کار کردن آب سردکن، علت بوی بد داخل یخچال، کار نکردن یخساز، داغ شدن موتور و بدنه ساید، سخت باز شدن درب ساید بای ساید، علت نشتی آب ساید و...پرداخته ایم. شما با مطالعه این مقاله می توانید برخی از مشکلات ساده ای را که به راحتی قابل رفع است را حل نمایید.

اساس کار تمامی یخچال ها و ساید بای ساید ها با یک دیگر یکسان می باشد و تفاوت آنها در بند های مختلف آن است. تفاوت برند در ساید بای ساید ها هم از لحاظ کیفیت و عملکرد و هم از لحاظ ظاهری قابل مشاهده می باشد. معمولا برند های مرغوبی که عملکرد بسیار بالایی دارند، برند های ساید بای ساید ال جی، سامسونگ، دوو، بوش و... می باشند. شما می توانید با مطالعه این مقاله به راحتی تمامی مدل ها و برند های ساید و یخچال فریزر را عیب یابی نمایید.

توجه نمایید که برخی از مشکلات به وجود آمده در ساید را خودتان به راحتی می توانید بر طرف نمایید، اما برخی دیگر از مشکلات به علت تخصصی بودن، لازم است که توسط تکنسین ها و تعمیرکران مجرب ما که آگاهی کامل را با برند دستگاه شما دارند، صورت گیرد.

مشکلات رایج ساید بای ساید

رایج ترین مشکلاتی که ممکن است برای هر ساید بای سایدی به وجود آید عبارت است از:

مشکلات رایج ساید بای ساید

سر و صدای زیاد دستگاه

یکی از مشکلات رایجی که در اکثر یخچال فریزر ها و ساید بای ساید ها به وجود می آید، سر و صدای غیر طبیعی شان است. برخی از این صدا ها در ساید کاملا طبیعی است و برخی دیگر به علت خرابی و نقص فنی برخی از قطعات داخل آن می باشد. در این مواقع بهتر است که به منشا این صدا گوش دهید. یکی از قطعاتی که موجب سر و صدای یخچال می شود، موتور فن اواپراتور می باشد. این موتور در اثر فرسودگی و سرویس نکردن به موقع دستگاه خشک می شود و صدا های غیر طبیعی می دهد.

در صورتی که منشا این صدا موتور فن نباشد، به احتمال زیاد اجزای دیگر آن موجب بروز سر و صدای غیر طبیعی شده اند. اجزای دیگر فن مانند پروانه ها، موتور فن کندانسور، کمپرسور و... نیز می تواند منشا صدای به وجود آمده باشد.

خاموش شدن ناگهانی دستگاه

خاموش شدن ناگهانی ساید بای ساید مشکل خاصی نیست و بهتر است که آمادگی به وجود آمدن چنین مشکلی را داشته باشید. البته در برخی از مواقع این مشکل نگران کننده است؛ چرا که ممکن است دستگاه به صورت کامل سوخته باشد. علت بروز چنین مشکلی ممکن است بسیار ساده باشد و شما به راحتی با بررسی چندین مورد این مشکل را رفع نمایید. یکی از ساده ترین علت های خاموش شدن ناگهانی ساید می تواند نرسیدن جریان برق به آن باشد. البته در برخی از موارد نوسانات بیش از اندازه برق و پریدن فیوز نیز می تواند علت خاموش شدن یخچال باشد.

علت دیگری که می تواند موجب خاموش شدن ناگهانی دستگاه شود، معیوب بودن ترموستات ساید است. در صورتی که این قطعه دچار نقص فنی شود، می تواند مشکلات بسیاری را برای شما به وجود آورد. ترموستات در ساید بای ساید های سامسونگ، ال جی، بوش و... وظیفه کنترل و تنظیم دما را برعهده داشته و در صورت معیوب بودن می تواند از استارت دوباره دستگاه جلوگیری نماید. البته قطعات دیگری مانند، برد کنترلی، کمپرسور و اورولود کمپرسور نیز می تواند موجب خاموش شدن ناگهانی دستگاه شود. برای بررسی این مشکل بهتر است که با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

خاموش نشدن دستگاه

یکی از مشکلات رایجی که ممکن است برای یخچال فریزر و ساید شما به وجود آید، خاموش نشدن ساید است. این مشکل به صورت اتومات نکردن و یکسره کار کردن ساید می باشد. برای عیب یابی این مشکل بهتر است موارد زیر را بررسی نمایید.

در صورتی که موارد زیر را بررسی کردید و مشکل حل نشد، می توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

خنک نشدن ساید

یکی از مشکلات جدی و مهمی که ممکن است برای ساید باید ساید شما به وجود آید، خنک نشدن آن است. در این حالت دستگاه کار می کند، اما قادر به خنک کردن فضای داخلی دستگاه نمی باشد. در این وضعیت فضای داخلی یخچال فریزر شما می شود. بروز این مشکل علت های مختلفی دارد که بهتر است توسط تکنسین یا تعمیرکار متخصص بررسی شود. برای عیب یابی این مشکل بهتر است در درجه اول، دمای ساید را بررسی نمایید. دمای مناسب برای دستگاه شما باید بین 1 تا 5 درجه باشد و دمای فریزر بهتر است بین -17 تا -20 درجه سانتی گراد باشد.

یکی دیگر از علت های بروز این مشکل، می تواند بسته نشدن درست درب دستگاه باشد. وجود مقدار زیادی از مواد غذایی می تواند مانعی باشد بر سر راه فن های هوایی و گردش هوای یخچال که موجب می شود، هوای داخلی دستگاه خنک نشود. معیوب بودن لاستیک دور درب نیز می تواند موجب خروج هوای خنک یخچال فریزر شود و هوای گرم را به داخل آن بیاورد.

روشن نشدن دستگاه

یکی از نگران کننده ترین مشکلاتی که ممکن است برای دستگاه شما به وجود آید، روشن نشدن آن است. البته در وهله اول ممکن است این مشکل علت ساده ای داشته باشد که با بررسی و عیب یابی ساید بای ساید به راحتی قابل حل کردن است. در ابتدا باید بررسی نمایید که برق دستگاه وصل باشد. ممکن است به هر علتی جریان برق به دستگاه شما نرسد و نرسیدن برق موجب روشن نشدن ساید بای ساید شده باشد. شما باید دوشاخه، جعبه تقسیم، فیوز های برق، پریز برق و... را بررسی نمایید و در صورتی که مشکل از این قطعات بود آن را رفع نمایید.

در صورتی که مشکل با بررسی کردن این قطعات حل نشد، باید رله استارت، خازن و اورلود ساید را بررسی کنید. در صورت خرابی یکی از این قطعات، دستگاه به صورت کامل روشن نمی شود. در صورتی که مشکل از آن نبود، باید با کارشناسان ما در مجموعه در تماس باشید.

چشمک زدن چراغ دمای ساید

معمولا در تمامی یخچال های ساید سامسونگ، ال جی، بوش، دوو و... چراغ ال ای دی وجود دارد که در یخچال های جدید تر به جای این چراغ ها از صفحه نمایشگر استفاده کرده اند. در صورتی که این چراغ ها و یا صفحه نمایشگر شروع به چشمک زدن نماید، این معنا را می دهد که مشکلی در دستگاه به وجود آمده است. در این لحظه شما باید برای بررسی و عیب یابی دستگاه با تعمیرگاه مجاز ما تماس بگیرید. البته چشمک زدن چراغ دمای ساید معنای دیگری هم دارد که به شما هشدار می دهد دمای دستگاه بالا رفته است و یا درب دستگاه به درستی بسته نشده است.

یخ زدن لوازم داخل ساید

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است برای ساید بای ساید ها به وجود آید، یخ زدن مواد غذایی و خوراکی های داخل یخچال است. این مشکل علت های گوناگونی دارد که ساده ترین علت آن، تنظیم نبودن دمای دستگاه است. در مدل های جدید تر ساید، شما می توانید به کمک صفحه نمایشگر دمای دستگاه را تنظیم نمایید. البته این مشکل می تواند به علت کثیف بودن کویل های کندانسور نیز باشد. در ابتدا می توانید دمای دستگاه خود را تنظیم کرده و در صورت عدم رفع مشکل، کویل های کندانسور را تمیز کنید. در صورتی که باز هم مشکل حل نشد، بهتر است با تعمیرکار و تکنسین متخصص تماس بگیرید.

برفک زدن و یخ زدن دستگاه

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است برای اغلب ساید ها به وجود آید، تشکیل برفک و یخ داخل آن می باشد. برفک در صورتی تشکیل می شود که هوای گرم وارد ساید شده و با هوای سرد اختلاط پیدا کند. در صورتی که این برفک ها ذوب نشوند، بسیار سخت شده و مشکل آب می شوند. توجه داشته باشید که این مشکل می تواند علت های گوناگونی داشته باشد. شما در درجه اول باید محل تشکیل برفک را بررسی کنید. ممکن است محلی که ساید تان را نصب کرده است، دارای رطوبت بالا باشد و باز و بسته کردن درب دستگاه موجب ورود این هوای مرطوب به آن شده و موجب تشکیل یخ و برفک شود.

در درجه دوم، باید لاستیک و واشر دور درب ساید را بررسی کنید و از سالم بودن آن اطمینان حاصل نمایید. خرابی ترموستات نیز می تواند علت تشکیل یخ و برفک در یخچال باشد.

بسته نشدن درب ساید

یکی دیگر از مشکلات رایج در ساید بای ساید های ال جی، دوو، سامسونگ، بوش و... درست بسته نشدن درب آن است. بهتر است که این مشکل را بسیار جدی گرفته و نسبت به رفع آن اقدام نمایید؛ چرا که خرابی واشر و لاستیک دور درب موجب می شود که هوای داخل ساید خارج شود و دستگاه به صورت یکسره کار کند تا بتواند دما را تنظیم نماید. علت بسته نشدن درب ساید، می تواند از پر بودن بیش از اندازه درب نیز باشد. شما می توانید با بررسی لاستیک دور درب و یا پر نبودن بیش از حد یخچال این مشکل را بر طرف نمایید.

برق داشتن بدنه دستگاه

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با لمس کردن بدنه یخچال، شوک خفیفی را احساس نمایید. این مشکل می تواند در تمامی مدل های ساید بای ساید به وجود آید و با عیب یابی به راحتی قابل حل است. البته رفع این مشکل و عیب یابی آن بهتر است توسط افرادی صورت گیرد که تجربه مناسبی را در امور الکتریکی دارا هستند. برق داشتن ساید می تواند از اتصالی سیم های داخل آن نیز باشد.

برق داشتن بدنه دستگاه

یکی دیگر از مشکلاتی که بسیاری از افراد را کلافه می کند، بوی بد داخل ساید است. این مشکل علت های زیادی دارد که با بررسی و رفع آنها می توانید این مشکل را به صورت کامل رفع نمایید. علت هایی که موجب بو گرفتن ساید بای ساید می شود، رعایت نکردن نظافت ساید، گذاشتن غذا بدون درب در آن، کپک زدن مواد غذایی در دستگاه و... می باشد. برای از بین بردن این بوی نامطبوع در ابتدا باید مواد غذایی داخل یخچال را بررسی کنید که مبادا خوراکی در آن کپک زده باشد. در ادامه باید مواد غذایی که بدون درب در ساید قرار داده اید را بیرون آورده و در ظرف های درب بسته قرار دهید.

پس از آن باید تمامی طبقات و کشو های یخچال را بیرون آورده و با آب ولرم و کف بشویید. همچنین می توانید از جوش شیرین و یا دانه های قهوه برای خوشبو کردن یخچال تان استفاده نمایید.

خالی شدن گاز دستگاه

یکی از مشکلات رایج دیگری که ممکن است برای ساید بای ساید شما به وجود آید، خالی شدن گاز مبرد دستگاه است. این گاز در ستمامی یخچال ها و ساید بای ساید ها وظیفه سرمایش دستگاه را بر عهده دارد. این مشکل زمانی به وجود می آید که از یخچال یا ساید سال هاست استفاده می نمایید. عواملی چون فرسودگی دستگاه، پوسیدگی لوله ها و ایجاد سوراخ های ریز موجب خالی شدن و کم شدن گاز مبرد دستگاه می شود. برای بررسی و رفع این مشکل بهتر است از تعمیرکار و تکنسین متخصص کمک بخواهید؛ چرا که باید نشتی گاز را در ابتدا پیدا کرده و پس از آن به شارژ دوباره دستگاه اقدام نمایید.

روشن نشدن لامپ دستگاه

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است برای انواع یخچال ها به وجود آید، روشن نشدن لامپ دستگاه است. این مشکل علت های بسیار ساده ای داشته و خودتان به راحتی می توانید این مشکل را رفع کنید. یکی از علت های روشن نشدن لامپ ساید، سوختن آن است. با بیرون آوردن لامپ و بررسی آن می توانید به راحتی این مشکل را حل نمایید. علت های دیگر به وجود آمدن این مشکل، ایراد در خرابی سوئیچ درب و یا ایراد در برد الکترونیکی ساید می باشد.

کار نکردن آب سرد کن

یکی دیگر از مشکلات رایجی که ممکن است برای ساید بای ساید ها به وجود آید، کار نکردن آب سرد کن آن است. خرابی آب سردکن دستگاه می تواند علت های گوناگونی داشته باشد. برخی از آب سردکن ها ممکن است به علت قطعی آب از کار بیفتند که با بررسی شیر آب می توان مشکل را حل کرد. برخی دیگر از این آب سرد کن ها به علت های زیر دچار مشکل می شوند:

در صورتی که فیلتر آب گرفته و یا مسدود شده باشد، جریان آب به شدت کاهش می یابد و موجب از کار افتادن آب سرد کن می شود.

یخ زدن لوله اواپراتور در پشت دستگاه

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است برای ساید بای ساید ها به وجود آید، یخ زدن لوله های اواپراتور در دیواره پشتی دستگاه می باشد. یخ زدن این لوله ها می تواند موجب تشکیل برفک در یخچال نیز شود. لوله های اواپراتور این وظیفه را بر عهده دارند که سرمایش داخل یخچال را تامین نمایند؛ اما در برخی از مواقع به علت های گوناگون دچار یخ زدگی می شوند. هنگامی که این مشکل در دستگاه به وجود می آید، عملکرد ساید شما به شدت کاهش یافته و مشکلات فراوانی برای آن به وجود می آید.

به همین خاطر بهتر است که عیب یابی آن را در همان لحظه شروع نمایید و به این مشکل بی توجهی نکنید. برای عیب یابی ساید بای ساید، بهتر است که در ابتدا سیستم دیفراست آن را بررسی کنید. این سیستم شامل تایمر، هیتر، ترموستات و ... می باشد که در صورتی که یکی از این اجزا دچار مشکلات فنی شوند، لوله های آواپراتور در پشت ساید یخ می زند. برای بررسی این قطعات بهتر است که از متخصص و تکنسین مجرب کمک بخواهید.

کار نکردن یخساز دستگاه

یکی دیگر از مشکلاتی که اکثر ساید بای ساید ها به آن دچار می شوند، کار نکردن یخ ساز می باشد. خرابی یخساز می تواند علت های گوناگونی داشته باشد. هنگامی که این قطعه دچار مشکل می شود، دیگر نمی تواند یخ را بسازد و بیرون اندازد. برای عیب یابی و تعیر یخساز ساید بای ساید، بهتر است که با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید و با کارشناسان ما در ارتباط باشید. البته برخی از مواردی که میتواند موجب به وجود آمدن این مشکل شود عبارت است از:

با بررسی این موارد می توانید مشکل را بر طرف نمایید.

علت جمع شدن آب در کف فریزر

در برخی از مواقع ممکن است مشاهده کنید که در کف فریزرتان آب وجود دارد که این آب یخ زده است. این مشکل می تواند به علت های گوناگونی به وجود آمده باشد مانند آب شدن یخ های مکعبی داخل فریزر، ریختن آب یا مایعات دیگر در هنگام پر کردن لیوان، خرابی یخساز، چکه کردن آب از مخازن یخچال، پر شدن بیش از حد مخزن و... . با بررسی دقیق این موارد می توانید مشکل به وجود آمده را رفع نمایید.

به سختی باز شدن درب یخچال

یکی دیگر از مشکلات رایجی که ممکن است برای ساید بای ساید به وجود آید، این است که درب آن به سختی باز شود. شاید خیلی از افراد از سخت باز شدن دوباره درب ساید بای ساید ها شکایت داشته باشند؛ اما این مشکل علت های معینی دارد که عبارت است از:

نشتی آب دستگاه

یکی دیگر از مشکلات رایجی که ممکن است برای ساید بای ساید سامسونگ، ال جی ،دوو، بوش و...به وجود آید، نشتی آب از دستگاه است. برای عیب یابی ساید بهتر است که در ابتدا به سراغ لوله تخلیه آن بروید. و از مسدود نبودن آن اطمینان حاصل کنید. معمولا ذرات غذا، یخ و یا کیسه هایی که در داخل یخچال قرار دارند، می توانند موجب گرفتگی این مجرا ها شوند. البته یخ های آب شده نیز می تواند موجب گرفتی این لوله ها شود. در صورتی که هرچند وقت یکبار یخچال را تمیز کنید دیگر با مشکلاتی مثل نشتی آب روبرو نخواهید شد.

گرم شدن هوای داخل ساید

یکی دیگر از مشکلات نگران کننده ای که ممکن است برای ساید شما به وجود آید، گرم شدن هوای داخل یخچال است. در صورتی که هوای داخل یخچال گرم باشد؛ اما دمای داخل فریزر سرد باشد، به احتمال زیاد جمع شدن برفک و یخ زدن کویل ها علت این مشکل است. علاوه بر این اگر هیتر دیفراست برفک های روی کویل های اواپراتور را آب نکند، جمع شدن بیش از اندازه این برفک ها موجب می شود که گردش هوا دچار اختلال شده و هوای داخل یخچال گرم شود. به همین خاطر بهتر است با مواجه با این مشکل در ابتدا این موارد را بررسی نمایید.

در صورتی که مشکل بر طرف نشد، لازم است فن اواپراتور را بررسی نمایید. این فن وظیفه جابجایی هوای سرد در یخچال را برعهده دارد و آن را به کویل های اواپراتور میفرستد. در صورتی که موتور فن اواپراتور کار خود را به درستی انجام ندهد، خنک شدن فریزر به مشکل خواهد خورد. با بررسی این فن به راحتی می توانید مشکل را رفع نمایید. البته در صورتی که سر و صدای عجیبی را از موتور فن شنیدید بهتر است که آن را تعویض کرده و فن دیگری را در ساید قرار دهید. این کار بهتر است توسط تکنسین و تعمیرکار صورت پذیرد.

داغ شدن موتور و بدنه ساید

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است برای ساید شما هم به وجود آید، داغ شدن موتور و بدنه دستگاه است. گرمای موتور و بدنه ساید تا حدی طبیعی می باشد؛ اما اگر بیش از یک حدی باشد نگران کننده است. این گرمای موتور نحوه عملکرد دستگاه را به ما نشان می دهد. معمولا در مدل های قدیمی یخچال ها لوله های سیاه کندانسور را در پشت دستگاه مشاهده خواهید کرد. این لوله ها در ساید ها و یخچال های جدید در داخل بدنه تعبیه شده اند و موجب گرم شدن بدنه دستگاه می شوند. این گرما تا حدی طبیعی است؛ اما اگر موتور و بدنه ساید شما بیش از حد داغ شد می تواند نشان دهنده وجود مشکل در قطعات آن باشد. برای عیب یابی و تعمیر ساید بهتر است با متخصصین و تعمیرکاران مجرب ما تماس بگیرید. علت های داغ شدن بیش از حد ساید بای ساید عبارت است از:

زیاد بودن رطوبت داخل دستگاه

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است برای دستگاه شما به وجود آید، وجود نم و رطوبت در داخل ساید است. باز و بسته کردن درب دستگاه به صورت مکرر می تواند یکی از علت های افزایش رطوبت داخل ساید تان شود. در آشپزخانه هایی که ساید بای ساید نزدیک به گاز قرار دارد، می تواند موجب افزایش رطوبت و نم داخل دستگاه شود. برای رفع این مشکل کافی است که جای یخچال و یا گاز را تغییر دهید. یکی دیگر از علت هایی که موجب ورود رطوبت به یخچال می شود، شل بودن و یا خرابی لاستیک دور درب ساید است که با تعویض و تعمیر آن مشکل به راحتی قابل حل می باشد.

از دیگر علت های وجود نم و رطوبت در داخل ساید بای ساید، می تواند اختلاف دمای بیرون و داخل دستگاه باشد که باز و بسته کردن بیش از حد درب موجب می شود که هوای گرم به داخل دستگاه نفوذ کند و ساید بای ساید دچار نم و رطوبت گردد.

سخن پایانی

بر طرف نمودن مشکلات در ساید بای ساید ها و یخچال فریزر ها بهتر است توسط متخصصین و تعمیرکاران صورت گیرد؛ اما برخی از این مشکلات ساده هستند و افراد می توانند به راحتی آن را رفع نمایند. در صورتی که نیاز به تعمیر یخچال ساید داشتید می توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 2 =