ماشین لباسشویی، یکی از مهمترین لوازم خانگی و اصلی ترین نیاز هر خانه ای است. به دلیل استفاده مکرر از ماشین لباسشویی طبیعتا بعد از گذشت مدتی، لباسشویی دچار مشکلاتی می شود و به تعمیرات نیاز پیدا می کند. یکی از رایج ترین مشکلاتی که در ماشین لباسشویی ها ممکن است رخ دهد، باز نشدن درب لباسشویی است. معمولا بعد از هر بار شستشوی لباس ها، می توانید درب ماشین لباسشویی را باز کنید، و لباس ها را از آن خارج کنید؛ اما وقتی با کشیدن دستگیره، درب لباسشویی باز نشد، حتما مشکل اساسی پیش آمده که باید به آن رسیدگی نمایید.

بعد از اینکه لباسشویی را روشن می کنید، برنامه مورد نظرتان تنظیم میگردد و درب دستگاه به صورت اتوماتیک قفل می شود. قفل شدن درب ماشین لباسشویی به این علت است که آب از آن خارج نشود. با مطالعه ادامه این مقاله، علت های باز نشدن درب لباسشویی را برای شما مطرح می کنیم.

دلایل باز نشدن درب ماشین لباسشویی چیست؟

دلایل متعددی برای باز نشدن درب ماشین لباسشویی وجود دارد؛ که در اینجا به اصلی ترین آنها می پردازیم.

تمام نشدن فرآیند شستشو: اطمینان حاصل کنید که چرخه شستشو کاملا تمام شده و آب محفظه شستشو تخلیه شده باشد. در بعضی ماشین لباسشویی ها، بعد از اینکه شستشو به اتمام رسید، 5 دقیقه بعد از خاموش شدن دستگاه، صدای باز شدن قفل به گوش می رسد. اگر فرآیند شستشو به اتمام نرسیده باشد، قفل درب لباسشویی به هیچ عنوان باز نمی شود.

فعال شدن قفل کودک: ممکن است قفل کودک دستگاه شما فعال شده باشد؛ به همین دلیل بعد از اتمام کار شستشو، درب لباسشویی باز نمی شود. به دفترچه راهنما ماشین لباسشویی مراجعه کنید و قفل کودک را سریعا غیرفعال نمایید. اگر لباس ها مدت زیادی در دیگ شستشو باقی بمانند، بوی نامطبوعی گرفته و چروک می شوند. پس این مشکل را رفع کنید و لباس ها را از لگن در بیاورید.

خراب شدن دستگیره درب ماشین لباسشویی: اگر دستگیره درب لباسشویی خراب شود، درب به هیچ وجه باز نمی شود. امکان دارد دستگیره آن، گیر کرده و یا دسته آن هرز شده باشد. برای باز کردن درب، می توانید از یک کارت ویزیت استفاده کنید یا اینکه از یک طناب پلاستیکی نازک کمک بگیرید. دو سر طناب را دور درب قرار دهید و از دو طرف بکشید. اینگونه زبانه قفل آزاد شده و درب باز می شود.

معیوب شدن لولا ها: یکی دیگر از دلایل باز نشدن درب ماشین لباسشویی، خراب بودن لولای درب آن است. وظیفه ی لولاها، چرخاندن و جفت کردن درب لباسشویی می باشد.جنس لولاها اکثرا از پلاستیک است و ساییدگی یا پوسیدگی آنها می تواند از دلایل باز نشدن درب لباسشویی باشد.

عدم توجه به ظرفیت ماشین لباسشویی: اگر از بیش از حد ظرفیت لباسشویی، در آن لباس بریزید و آن را سنگین کنید، ممکن است درب دستگاه باز نشود و گیر کند. حتما قبل از راه اندازی ماشین لباسشویی، وزن لباس ها و تعدادشان را چک کنید تا از بروز مشکل جلوگیری شود. وقتی لباس ها را داخل محفظه ماشین لباسشویی ریختید، حتما دقت کنید که لباسی بین مخزن شستشو و درب قرار نگیرد. ماندن پارچه یا قسمتی از یک لباس بین درب و مخزن، می تواند باعث گیر کردن قفل و باز نشدن درب ماشین لباسشویی شود.

خرابی میکروسوئیچ و قفل درب ماشین لباسشویی

چرا درب لباسشویی باز نمی شود؟

اگر آب داخل مخزن تخلیه نشده باشد، درب ماشین لباسشویی به هیچ عنوان باز نخواهد شد. بعد از اتمام شستشو، آب به وسیله شلنگ تخلیه خارج می گردد. اگر این عمل صورت نگیرد، آب در محفظه شستشو باقی می ماند. باز نشدن درب لباسشویی، به منظور جلوگیری از ریختن آب، از مخزن به زمین صورت میگیرد. شما می توانید در این مرحله، لباسشویی را خاموش کنید و دوباره روشن کنید، تا آب باقی مانده تخلیه گردد و درب لباسشویی باز شود. اگر با این کار مشکل حل نشد، حتما در لوله تخلیه گرفتگی وجود دارد. برای رفع انسداد شلنگها و لوله ها، باید فیلتر ها را جدا کنید و با دقت آنها را بشویید. پس از اتمام کار، به درستی آنها را در جای خود قرار دهید. بهتر است این عمل را به یک تعمیرکار حرفه ای واگذار کنید.

مشکل باز نشدن درب ماشین لباسشویی، در تمامی مدل ها مثل: سامسونگ، بوش، ال جی، اسنوا، دوو و... پیش می آید. پس اگر با مطالعه این مقاله موفق به باز کردن درب ماشین لباسشویی نشده اید، حتما از تکنسین های حرفه ای کمک بگیرید. همچنین می توانید با شماره ای درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید. تلاش نکنید با استفاده از وسایل مختلف، به زور درب دستگاه را باز کنید؛ زیرا این کار باعث آسیب جدی تر به ماشین لباسشویی خواهد شد. با توجه به گرانی قطعات لباسشویی و کمیاب بودن لوازم اصلی، از دستکاری کردن ماشین لباسشویی خودداری کنید.

داغ شدن و گرمای بیش از حد دستگاه، از دلایل اصلی باز نشدن درب لباسشویی

اگر زیاد و پشت سر هم از ماشین لباسشویی استفاده کنید، گرمای بیش از حد باعث می شود مدارهای دستگاه از کار بیفتد. ممکن است ماشین لباسشویی به درستی کار کند، اما درب آن باز نشود. یک نشانه ساده که باید به آن توجه کنید، داغ شدن درب لباسشویی است. باید کمی صبر کنید و اجازه دهید دستگاه و درب آن خنک شوند. توجه کنید داغ شدن مداوم دستگاه، می تواند باعث سوختن قسمت های مختلف آن شود، تا جایی که ممکن است از داغ شدن دستگاه جلوگیری کنید.

قفل حرارتی باید چند دقیقه بعد از پایان سیکل شستشو، درب را رها کند. وظیفه این قفل، جلوگیری از گسترش حرارت در ماشین لباسشویی است. بنابراین پس از پایان شستشو، همان لحظه قفل باز نمی شود. گاهی ممکن است قفل حرارتی گیر کند، در این مواقع با یک ضربه به آن ناحیه، قفل آزاد می شود. به ماشین لباسشویی، 5 دقیقه استراحت دهید تا قفل آزاد شود.

خرابی میکروسوئیچ و قفل درب ماشین لباسشویی

قفل یا میکروسوئیچ در تمامی ماشین لباسشویی ها تعبیه شده است. وظیفه میکروسوئیچ ها بسته نگه داشتن درب لباسشویی و جلوگیری از ریختن آب از آن می باشد. طبق برنامه ای که به سیستم کامپیوتری همه لباسشویی ها داده شده، تا زمانی که قفل کاملا بسته نشود، دستگاه شروع به کار نخواهد کرد. در بعضی مدل ها، هنگامی که قفل خراب شود، کد خطا یا ارور نمایانگر می شود. اگر میکروسوئیچ ماشین لباسشویی شما خراب شده و درب باز نمی شود، برای غیرفعال کردن آن می توانید از ضامن دستی استفاده کنید. پس از آن از یک تعمیرکار متخصص بخواهید میکروسوئیچ ماشین لباسشویی شما را تعویض کند. میکروسوئیچ ها و قفل ها، قطعات حیاتی هستند که اگر آسیب ببینند، ماشین لباسشویی راه اندازی نمی شود.

خرابی سوئیچ فشار، یکی دیگر از دلایل باز نشدن درب ماشین لباسشویی است. اگر در سیستم فشار انسدادی وجود داشته باشد، حتی آب هم به درستی از پمپ خارج شود؛ ممکن است درب لباسشویی گیر کند و باز نشود. به دلیل اینکه لاستیک دور درب، می تواند هوایی را که قفل درب لباسشویی را کنترل میکند، محبوس کند. اگر سوئیچ فشار ریست نشود، درب همچنان بسته باقی می ماند. راه حل این است که اجازه دهید قفل درب خنک شود.

در صورتی که مشکل برطرف نشد و درب بسته ماند، با یک تعمیرکار تماس بگیرید تا با دقت و مهارت، به رفع مشکل بپردازد. خواهشمندیم دیدگاه خود را برای ما به اشتراک بگذارید و از شماره های درج شده در سایت برای اعزام تعمیرکار، کمک بگیرید. توجه کنید، تعمیر لباسشویی و لوازم برقی خانگی،نیازمند تجربه و مهارت است. هرگز خودسرانه و بدون آگاهی، اقدام به تعمیر آن نکنید؛ چون ممکن است خسارات جبران ناپذیری به وجود آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =