یخچال از مهم ترین و ضروری ترین لوازم خانگی است که اگر با مشکل مواجه شود، برای افراد خانواده بسیار نگران کننده می باشد. ممکن است مشکلات زیادی برای یخچال فریزر ها به وجود آید؛ زیرا دائما در حال کار هستند و وظیفه مهمی را در آشپزخانه بر عهده دارند. یکی از این مشکلات، خاموش شدن ناگهانی یخچال و روشن نشدن یخچال فریزر است که امروزه اکثر خانواده ها با این مشکل روبرو هستند.

این مشکل می تواند دلایل متعددی داشته باشد که لزوما بهتر است توسط تعمیرکار بررسی و رفع گردد. برای حل مشکلات به وجود آمده و تعمیرات یخچال فریزر سامسونگ، یخچال بوش، ساید بای ساید ال جی و سایر مدل های این برندها، با مرکز تعمیراتی دیباسازان تماس بگیرید. شما می توانید با استفاده از شماره های درج شده در سایت، با کمترین هزینه و در کوتاه ترین زمان، تکنسین حرفه ای را برای رفع مشکل به منزل خود اعزام نمایید.

در این مقاله در رابطه با دلایل روشن نشدن یخچال فریزر و پاسخ به این سوال که چرا یخچال روشن نمی شود؟ و راهکار های روشن کردن یخچال می پردازیم. در برخی از موارد، دلایل روشن نشدن یخچال فریزر بسیار ساده است و می توان بدون نیاز به تعمیرکار آن را حل کرد. حتما به این نکته توجه نمایید که علت روشن نشدن یخچال بوش با علت خاموش شدن ناگهانی یخچال فریزر سامسونگ و ال جی تفاوتی ندارد و این مشکل در برند های متفاوت، دلایل یکسانی خواهد داشت.

چرا یخچال روشن نمیشود؟

روشن نشدن یخچال یا خاموش شدن یخچال به صورت ناگهانی می تواند علت های گوناگونی داشته باشد. بنابراین نحوه بروز مشکل در یخچال بسیار حائز اهمیت می باشد و باید بلافاصله آن را رفع نمود. در این مقاله به چند علت رایج برای این مشکل می پردازیم. شما عزیزان باید با دقت تمامی عوامل را بررسی نمایید و در صورتی که نتوانستید مشکل را حل کنید، از تعمیرکار با تجربه تعمیرگاه ما برای رفع مشکل کمک بخواهید.

چرا یخچال روشن نمیشود؟

1.نقص فنی در موتور یخچال

اولین و اصلی ترین دلیل روشن نشدن یخچال، نقص فنی در موتور آن است. اگر موتور یخچال به هر دلیلی خراب شده باشد، می تواند یکی از علت های روشن نشدن یخچال باشد. برای اطمینان از این موضوع و بررسی موتور یخچال، حتما از یک تعمیرکار ماهر کمک بگیرید؛ چرا که این قطعه در داخل یخچال بسیار حساس و حائز اهمیت است.

2.خرابی برد الکترونیکی یخچال

 دومین دلیل اساسی برای روشن نشدن یخچال، خرابی برد الکترونیکی آن است. اگر یخچال یکسره کار می کند و پس از مدتی از کار می ایستد و دیگر روشن نمی شود، باید برد الکترونیکی آن مورد بررسی قرار گیرد. در این لحظه بهتر است هرچه سریعتر توسط یک تکنسین، تعمیر یا تعویض گردد تا به قسمت های دیگر آن آسیب وارد نشود.

3.عدم وجود برق در یخچال

رایج ترین دلیل روشن نشدن یخچال، عدم وجود جریان برق در یخچال می باشد. ممکن است کابل یخچال دچار قطعی شده باشد. حتما به نحوه قرار گرفتن سیم در پشت یخچال توجه کنید و آن را تحت فشار بین یخچال و دیوار نگذارید. پریز برق یا محافظ برق الکتریکی که یخچال شما به آن متصل می شود را چک کنید. ممکن است پریز در رساندن جریان برق مشکل داشته باشد یا اینکه محافظ برق دچار شکستگی یا اتصالی شده باشد.

همه این موارد را به دقت بررسی نمایید و در صورت بروز مشکل آن را رفع کنید. از دیگر دلایل روشن نشدن یخچال مشکل در کنتور برق و پریدن فیوز، است. پوسیدگی در کابل یخچال یا خارج شدن آن از پریز برق از ساده ترین دلیل خاموش شدن یخچال است. پریز مربوط به یخچال را می توانید با فازمتر امتحان کنید که برق دارد یا خیر و یا می توانید با یک وسیله برقی دیگر پریز برق را بررسی نمایید. اگر تمامی اتصالات برق را بررسی کردید و مشکلی وجود نداشت، به احتمال زیاد مشکل از برد یخچال تان است یا ممکن است سیم کشی داخل یخچال خراب شده باشد.

4.خراب شدن خازن و خرابی استارت

استارت نزدن موتور، نرسیدن برق به کمپرسور و راه نیفتادن موتور، می توانید از دلیل روشن نشدن یخچال سامسونگ، ال جی، دوو، بوش و… باشد. البته خرابی رله استارت و یا خراب شدن خازن نیز علت خاموش شدن یخچال است و باید آن را بررسی کرد. اگر یخچال نتواند استارت بزند یا بعد از استارت زدن بلافاصله کمپرسور خاموش شود، به معنی خرابی برد یخچال و نقص در موتور می باشد.

همان طور که می دانید، کار کردن مداوم کمپرسور باعث داغ شدن دستگاه می شود. حال اگر کمپرسور بیش از حد کار کند و موتور زیادی داغ شود، قطعه ای به نام اورلود در دستگاه وجود دارد که وظیفه آن کنترل گرما در موتور یخچال است. این قطعه در صورتی که موتور یخچال بیش از اندازه داغ شود، این قطعه به صورت خودکار یخچال را خاموش می کند و تا سرد شدن آن، اجازه روشن شدن به دستگاه را نمی دهد. اگر قطعه اورلود خراب شود، ممکن است یخچال بدون گرم شدن موتور، خاموش شود. در صورت خرابی، حتما این قطعه را تعویض نمایید.

5.وارد کردن ضربه به یخچال

ممکن است بعد از اسباب کشی و جا به جا شدن یخچال، به موتور ضربه وارد شود و دیگر روشن نشود. این اتفاق بسیار رایج است بنابراین هنگام جا به جایی این وسیله کاربردی باید خیلی احتیاط کنید.

6.خراب شدن ترموستات

ترموستات در یخچال وظیفه تنظیم دما را به عهده دارد. اگر دمای داخل یخچال از میزان تنظیم شده بیشتر شود، ترموستات دستور می دهد کمپرسور روشن شود. ترموستات قطعه بسیار حساسی در یخچال ال جی، سامسونگ، بوش و… است و وظیفه مهمی را بر عهده دارد. اگر این قطعه خراب شود، دلیل خاموش شدن یخچال می باشد.

7.هنگامی که برق منازل قطع و وصل می شود

 نوسانات برق ممکن است موجب روشن نشدن یخچال تان شود. در این لحظه، ابتدا یخچال را از برق بکشید و پس از 10 دقیقه دوباره به پریز وصل کنید. اگر باز هم برق به یخچال نرسد و روشن نشود، برد یخچال دچار ایراد شده و باید بررسی شود. برد از مهمترین قطعات یخچال است و مانند مغز، در یخچال عمل می کند. برد تمامی بخش ها را کنترل کرده و به همه قطعات فرمان می دهد. در برخی مواقع، امکان تعمیر برد وجود ندارد و حتما باید تعویض گردد. نفوذ آب و ضربه به یخچال، می تواند باعث سوختن برد آن شود. لازم به ذکر است که بگوییم، هنگام شستن یخچال، از ریختن مستقیم آب روی آن خودداری نمایید.

8.نقص فنی در سیم کشی داخلی یخچال

خراب شدن سیم کشی داخلی یخچال، از دلایل مهم روشن نشدن یخچال فریزر است. ممکن است اتصالات قطعات مهم یخچال و سیم کشی های داخلی آن، شل شده باشند یا کاملا جدا شده باشند. این مشکل بسیار حساس و خطرناک است و باید توسط تکنسین انجام شود؛ زیرا سیم کشی از مهم ترین قسمت هر وسیله برقی می باشد و با کوچکترین اشتباه ممکن است تمام قطعات آن را بسوزاند.

9.خرابی تایمر

در تایمر یخچال، قطعه ای وجود دارد که وظیفه تعیین زمان خاموش شدن و روشن شدن هیتر را بر عهده دارد. نام این قطعه، تایمر دیفراست می باشد. در صورت خرابی تایمر دیفراست، روشن/خاموش شدن یخچال با مشکل مواجه می شود. برای رفع این مشکل باید حتما تایمر را عوض کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله بحث چرا یخچال روشن نمی شود، علت روشن نشدن یخچال سامسونگ، دلایل روشن نشدن یخچال ال جی، علت خاموش شدن ناگهانی یخچال، علت روشن نشدن یخچال فریزر بوش مطرح شد. برای تمام علت هایی که بیان کردیم، راهکارهایی ارائه دادیم و تاکید کردیم برای عیب یابی و رفع تمام این مشکلات، با مرکز تخصصی تعمیرات یخچال مل تماس بگیرید. سوالات و نظرات خود را در این زمینه، در قسمت دیدگاه با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − سه =