اصلی ترین و مهم ترین لوازم خانگی در هر خانه ای یخچال فریزر است که مواد غذایی و مایعات را برای مدت زمان زیادی سالم نگه می دارد. این وسیله کاربردی را امروزه می توان در هر خانه ای دید؛ اما با برند ها مدل های مختلف. برند یخچال یکی از مهم ترین مسائلی است که اکثر خانواده ها برای خرید این وسیله در نظر می گیرند. برند هایی مثل ال جی، اسنوا، سامسونگ، دوو، بوش و... به علت کیفیت و کارایی بالایی که دارند، محبوبیت زیادی را در بازار به خود اختصاص داده اند. در برخی از موارد ممکن از همین برند های مرغوب نیز دچار مشکلات فنی مثل یخ زدن مواد غذایی داخل شان شوند که با عیب یابی، این مشکل قابل حل است.

در نظر داشته باشید که عیب یابی یخچال فریزر که مواد داخل آن یخ می زند، هیچ ارتباطی به برند و مدل آن یخچال فریزر ندارد. علت یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال برای برندهای خارجی و برندهای ایرانی یکسان است. همه ما یک بار با این صحنه مواجه شدیم که هنگام برداشتن مواد غذایی از یخچال شاهد یخ زدن آنها بوده ایم. میوه ها، مایعات، سبزیجات و سایر خوراکی ها در یخچال به زودی یخ می زنند و انجماد باعث از بین رفتن تازگی و مزه آنها می شود. در این مقاله با ارائه چند راهکار به شما کاربران گرامی در خصوص علت های یخ زدن مواد غذایی در یخچال و رفع مشکل یخ زدن مواد غذایی در یخچال از این مشکل جلوگیری می کنیم.

قبل از انجام هر کاری، لازم است دفترچه راهنمای یخچال را مطالعه کنید و تنظیمات دمای یخچال را بررسی نمایید. دمای مناسب برای یخچال ها معمولا 38 تا 42 درجه فارنهایت می باشد. مشکل یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال ها بسیار رایج است و اصلا جای نگرانی برای این مشکل نیست. با مطالعه مطالب موجود در این مقاله، خودتان می توانید این مشکل را رفع کنید؛ اما در صورت تکرار، باید از یک تعمیرکار برای حل آن کمک بگیرید.

دلایل یخ زدن مواد غذایی در یخچال سامسونگ

یخ زدن مواد غذایی در یخچال سامسونگ می تواند علت های مختلفی داشته باشد که با آگاهی از آن می توانید به راحتی این مشکل را حل نمایید. دلایل اصلی یخ زدن مواد غذایی در یخچال فریزر سامسونگ عبارت است از:

در یخچال های قدیمی برای تنظیمات دما از درجه چرخان استفاده می کردند. این درجه چرخان به صورتی بود که امکان داشت با گذاشتن وسیله ای در یخچال، ناخودآگاه این درجه چرخیده شود و دما یخچال تغییر کند؛ اما در یخچال های امروزی این مشکل رفع شده است و تنظیمات دما به صورت دیجیتالی انجام می شود. لازم به ذکر است که بگوییم، یخچال های ترموستاتی اگر به صورت یکسره کار کنند، به احتمال خیلی زیاد ترموستات آنها خراب می شود. در صورتی که ترموستات این یخچال ها خراب شود، کمپرسور بیش از حد کار کرده و این باعث تولید سرمای بیش از حد در یخچال و یخ زدن مواد غذایی داخل آن می شود.

سنسور، یکی از قطعات اصلی در یخچال ها می باشد. این قطعه، وظیفه تبدیل هوا به پالس های الکتریکی و ارسال آن به برد الکترونیکی یخچال را بر عهده دارد. سنسور با این کار میزان دمای یخچال را اندازه گیری می کند. اگر این قطعه خراب شده باشد میزان دمای فعلی به درستی به برد الکترونیکی ارسال نخواهد شد و همین امر موجب می شود که یخچال از کار بیفتد یا اینکه یکسره کار کند. برای اطمینان از سالم بودن سنسور، از یک تعمیرکار حرفه ای کمک بگیرید و در صورت نیاز این قطعه را تعویض نمایید.

نکته مهم و قابل توجه این است که اگر دمای یخچال به درستی تنظیم نشده باشد، سنسور می تواند باعث تولید سرمای بیش از حد و یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال شود. در یخچال های ساید بای ساید و یخچال فریزر های امروزی، دمای مناسب برای یخچال 3+ و برای فریزر 20- تا 18- درجه سانتی گراد می باشد.

دلایل یخ زدن مواد غذایی در یخچال سامسونگ

برد الکترونیکی یخچال فریزر

برد الکترونیکی از اصلی ترین قطعات یخچال محسوب می شود و خراب شدن آن می تواند تاثر منفی بر عملکرد همه قطعات یخچال بگذارد. این تاثیرات منفی بستگی به این دارد که کدام قطعه در برد الکترونیکی خراب شده است؛ زیرا هر قطعه برد، وظیفه خاصی را در یخچال بر عهده دارد. اگر بخشی که دما را از سنسور یخچال نشان می دهد آسیب دیده باشد، با تعویض سنسور هم این مشکل رفع نمی شود. علت یخ زدن مواد غذایی در یخچال فریزر بوش، می تواند به خاطر این موضوع باشد. در یخچال های سامسونگ یخ زدن مواد غذایی بیشتر به علت خراب شدن قسمتی از برد الکترونیکی که به موتور یا کمپرسور دستور خاموش شدن می دهد، اتفاق می افتد. در نتیجه خاموش نشدن کمپرسور باعث تولید سرمای بیش از حد و یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال می شود.

لازم به ذکر است که بگوییم، دریچه دمپر سرمای ایجاد شده توسط کمپرسور را به یخچال وارد می کند و باز و بسته می شود. اگر این دریچه دچار نقص فنی شود و دیگر بسته نشود، سرمای تولید شده توسط کمپرسور مدام وارد یخچال می شود. این مشکل باعث یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال خواهد شد. حال اگر دریچه کلا باز نشود، هیچ سرمایی وارد یخچال نمی شود و این امر موجب گرم شدن هوای داخل یخچال شده و موجب فاسد شدن مواد غذایی می شود. برای رفع این مشکل حتما باید از یک تعمیرکار حرفه ای کمک بگیرید. برای این کار می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید و تکنسین های حرفه را به منزل خود بیاورید.

علت یخ زدن مواد غذایی در یخچال

قرار گرفتن مواد غذایی در فاصله نزدیک و مستقیم جلوی فن های خنک کننده، علت یخ زدن مواد غذایی در یخچال ال جی است. در یخچال های ساید بای ساید، فن هایی تعبیه شده اند که هوای سرد را از فریزر به داخل یخچال هدایت می کنند. توصیه می کنیم برای جلوگیری از آسیب دیدن یخچال و تقسیم شدن هوای سرد در تمامی قسمت ها، مواد غذایی و ظروف را جلوی این فن ها قرار ندهید تا فضای کافی برای پخش کردن هوای سرد را در یخچال دارا باشند.

گاهی کثیف بودن کویل ها در کندانسور یخچال، باعث می شود که یخچال به شدت کار کرده و انرژی مصرف کند تا به سرمای مد نظر برسد. این مشکل باعث یکسره کار کردن یخچال و یخ زدن مواد غذایی در یخچال خواهد شد.

همانطور که می دانید، ترموستات وظیفه کنترل دما را بر عهده دارد و اگر دچار مشکلی شود، نمی تواند به درستی کارش را انجام دهد. برای کنترل ترموستات از یک مولتی متر کمک بگیرید و در صورت خرابی آن را تعویض نمایید.

نتیجه گیری

در این مقاله علت های یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال و راهکار های رفع این مشکل را بیان کردیم. علت یخ زدن مواد غذایی در یخچال های سامسونگ، بوش، ال جی ، اسنوا و سایر مدل ها با یکدیگر تفاوتی ندارد و دلیل این مشکل در همه مدل ها یکسان است. در صورتی که پس از مطالعه این مقاله و انجام اقدامات لازم مشکل یخچال شما رفع نشد، با مرکز تعمیراتی معتبر ما تماس بگیرید و موضوع را با کارشناسان ما در میان بگذارید.

تمامی نظرات و سوالات خود را در خصوص علت های یخ زدن مواد غذایی در یخچال های قدیمی و امروزی از همه برندها، در قسمت دیدگاه با ما درمیان بگذارید تا کارشناسان ما به صورت آنلاین و در کوتاه ترین زمان، پاسخگوی شما باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =