ممکن است برای خیلی از افراد پیش آمده باشد که هنگام لمس کردن بدنه یخچال، جریان برقی را احساس کنند. به طور کلی، لوازم برقی مثل یخچال برق زیادی را با ولتاژ بالا دریافت می کنند و سیم کشی داخلی بسیار حساسی دارند. یکی از رایج ترین سوالاتی که از کارشناسان ما پرسیده می شود، این است که علت برق داشتن بدنه یخچال فریزر چیست؟ چگونه این مشکل را بر طرف کنیم؟

برای پاسخگویی به این سوالات، ما در این مقاله به صورت جامع علت برق داشتن بدنه یخچال فریزر و نحوه رفع برق بدنه یخچال را بیان کرده ایم. شما عزیزان می توانید با مطالعه این مطلب، به رفع این مشکل بپردازید. در صورتی که موفق به رفع برق بدنه یخچال نشدید، با مرکز معتبر تعمیراتی ما تماس بگیرید و با کارشناسان ما در این رابطه مشورت نمایید.

دلایل برق داشتن یخچال فریزر

ممکن است بارها برای شما پیش آمده باشد که به محض لمس بدنه یخچال، جریان برق را در سطح یخچال حس کنید و لحظه ای شوک شوید. دلایل رایجی برای برق داشتن بدنه یخچال فریزر وجود دارد که در این قسمت به اصلی ترین آنها اشاره می کنیم.

دلایل برق داشتن یخچال فریزر

  1. فرسوده شدن عایق سیم کشی یخچال

یکی از دلایل رایج در برق داشتن بدنه یخچال، فرسوده شدن عایق سیم کشی می باشد. عایق وظیفه نارسانا کردن را به عهده دارد. هنگامی که بخش عایق کشی شده کارایی سابق را نداشته باشد، مانند یک رسانا عمل می کند و جریان برق را به تمامی قسمت های یخچال، حتی به درب و بدنه، انتقال می دهد. با بررسی عایق سیم کشی یخچال به راحتی می توانید مشکل برق داشتن بدنه یخچال سامسونگ، ال جی، بوش و… را حل نمایید.

  1. قرار گرفتن روی سطح رسانا

سطح رسانا به سطحی گفته می شود که جریان برق را از خود عبور می دهد. قرار گرفتن یخچال فریزر بر روی سطح رسانای الکتریکی و نفوذ آب و رطوبت به زیر یخچال، باعث می شود احساس برق گرفتگی کنید و این مورد از دلایل رایج برق داشتن یخچال فریزر می باشد.

3.الکتریسیته موقت

این مشکل در برخی یخچال ها فقط در فصل زمستان رخ می دهد و در سایر فصل ها همچین مشکلی وجود ندارد. هنگامی که الکتریسیته ساکن یخچال شما مربوط به فصل مشخصی باشد و همچنین اگر منزل شما رطوبت کافی داشته باشد، مشکل برق داشتن بدنه یخچال تا حد زیادی حل می شود.

  1. اتصال ترموستات

اگر ترموستات یخچال شما اتصالی پیدا کرده باشد، بدون شک بدنه یخچال فریزرتان دارای برق است. برای مطمئن شدن از این موضوع، بهتر است از یک تعمیرکار کمک بخواهید تا پنل یخچال را کاملا باز کند و با یک فازمتر وضعیت ترموستات را بررسی نماید. در صورتی که ترموستات اتصالی داشت و معیوب شده بود، باید آن را با ترموستات جدیدی تعویض نمایید؛ چرا که تعمیر آن بی فایده است.

  1. رطوبت

در شهرهای خشک مانند تهران و مشهد، مشکل کمبود رطوبت وجود دارد. اگر رطوبت در آشپزخانه به اندازه کافی وجود نداشته باشد، می تواند یکی از علت های برق داشتن یخچال فریزر ال جی، سامسونگ، بوش، دوو و … باشد. شما برای حل این مشکل باید رطوبت موجود در آشپزخانه را افزایش دهید. برای این کار از مرطوب کننده های آشپزخانه استفاده کنید تا الکتریسیته ساکن موجود را کاهش دهید. می توانید از پنبه و دیگر الیاف مصنوعی برای از بین بردن الکتریسیته ساکن استفاده نمایید.

  1. نقص فنی

گاهی نقص فنی در موتور یخچال و اتصالی در سیم های رابط، دلیل برق داشتن بدنه یخچال است. اتصال ترموستات به بدنه و اتصال موتور یخچال به بدنه، باعث به وجود آمدن جریان برق در سطح یخچال می شود. در این حالات، احتمال برق گرفتگی بسیار بالاست. بنابراین به هیچ وجه در چنین شرایطی اقدامی انجام ندهید و بلا فاصله با تعمیرکار متخصص تماس بگیرید.

  1. لامپ یخچال

گاهی شاهد این موضوع بوده ایم که اتصالی و مشکل در سرپیچ لامپ یخچال، علت برق داشتن بدنه یخچال بوده است. در این وضعیت باید ابتدا دوشاخه یخچال را از برق خارج کنید و سپس سرپیچ لامپ یخچال را جدا نمایید. اگر با جدا شدن سرپیچ، بدنه  یخچال برق نداشت و مشکل حل شد، برای رفع مشکل روشنایی یخچال و اتصالی سرپیچ، موضوع را با یک تعمیرکار در میان بگذارید.

  1. سیم ها

از دیگر دلایل رایج و واضح در برق داشتن بدنه یخچال بوش، ال جی، سامسونگ، دوو و…، معیوب شدن سیم های داخلی یخچال می باشد. یخچال ها از سیم کشی داخلی گسترده ای برخوردارند و کوچکترین نقص در این سیم ها، می تواند عامل ایجاد برق در بدنه یخچال باشد. این قبیل مشکلات اغلب برای یخچال های قدیمی پیش می آمد ولی یخچال های امروزی با امنیت بالا و کیفیت بیشتری نسبت به قبل تولید شده اند و نقص فنی در سیم کشی داخلی یخچال های جدید، به ندرت دیده شده می شود.

در این قسمت به سوال شما در خصوص اینکه چرا بدنه یخچال سامسونگ برق دارد؟ و چرا بدنه یخچال بوش برق دارد؟ پاسخ دادیم و تمامی دلایل برق داشتن یخچال فریزر را بیان کردیم.

نحوه رفع برق بدنه یخچال

در صورتی که بدنه یخچال شما برق داشت، اولین کاری که باید انجام دهید، کشیدن دوشاخه یخچال از پریز برق است. بعد از اینکه یخچال را از برق کشیدید، رله استارت و اورلود را از موتور یخچال جدا نمایید. حالا دوباره یخچال را به برق وصل کنید. اگر باز هم بدنه یخچال برق دارد، به این معنی است که مشکل اصلی از موتور یخچال می باشد. برای تعمیرات موتور یخچال در برندهای مختلف، با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

اکثر مواقع برقی که در بدنه یخچال جریان دارد، حاصل اتصال موتور یخچال به بدنه می باشد. برای حل این معضل، از سیم ارت کمک بگیرید تا برای همیشه راحت شوید. ارت کردن یخچال، یعنی از یک سیم رابط برای اتصال یخچال به زمین استفاده کنید و برق بدنه را به زمین انتقال دهید. در صورتی که این راه حل جواب نداد، باید به فکر یک یخچال جدید باشید. در صورتی که برق بدنه یخچال شما شدید است، محض احتیاط برای تردد در آشپزخانه از دمپایی پلاستیکی استفاده کنید تا برق به بدن شما نرسد.

روش های مختلفی برای تعمیر یخچال وجود دارد و این روش ها روز به روز دستخوش تغییرات شده و به روز می شوند؛ اما روش کلی به این صورت است که ابتدا باید رله استارت و اورلود از موتور جدا شود. سپس به وسیله فازمتر، برق بدنه یخچال بررسی شود. در برخی خانه ها، سیم کشی اصولی انجام نشده است. همین موضوع می تواند دلیل سوختن برخی لوازم برقی شود یا مانند یخچال، جریان برق به بدنه راه پیدا کند. برای حل این مشکل اساسی باید از یک برقکار حرفه ای کمک بخواهید تا تمامی اتصال ها و جریانات را بررسی کند.

در این مطلب علت برق داشتن بدنه یخچال فریزر و نحوه رفع برق بدنه یخچال را بیان نمودیم. سوالات و نظرات خود را در این زمینه، در قسمت دیدگاه با ما در میان بگذارید تا به صورت آنلاین پاسخگو شما باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − نه =