یخچال یکی از وسایل کاربردی در آشپز خانه است که وظیفه نگهداری از مواد غذایی را بر عهده دارد. مواد غذایی و نوشیدنی های داخل یخچال همه دارای بو و طعم هستند و ممکن است رعایت نکردن برخی موارد موجب شود که یخچال بوی بدی بگیرد. توجه داشته باشید که اگر این بوی نامطبوع را رفع نکنید، هر روز بد تر از روز قبل خواهد شد و از همه بدتر این بو به غذا های داخل یخچال نیز نفوذ می کند.روش های رفع بوی بد در یخچال های سامسونگ، ال جی، دوو، اسنوا و… به یک صورت است و تفاوتی با یک دیگر ندارد.

تمیز کردن مرتب یخچال می تواند به بر طرف نمودن این بوی نامطبوع کمک بسزایی کند؛ اما در برخی از موارد این بو به حدی است که با تمیز کردن چند باره یخچال هم از بین نمی رود و باید فکر دیگری به حال آن کرد. کارشناسان مجموعه دیبا سازان باران در این مقاله به صورت جامع و کامل به بررسی روش های رفع بوی نامطبوع یخچال پرداخته اند و راه های قطعی را پیش روی شما قرار داده اند. با مطالعه این مقاله می توانید از شر هر بوی بدی در یخچال فریزر خلاص شوید.

راه های رفع بوی بد یخچال فریزر

همان طور که گفتیم، علت های گوناگونی می تواند موجب شود که یخچال فریزر مان بوی نامطبوعی بگیرد. روش های رفع بوی نامطبوع یخچال فریزر ال جی، سامسونگ، اسنوا، دوو و… عبارت است از:

 • تمیز کردن داخل و بیرون یخچال فریزر

برای رفع بوی بد داخل یخچال، ابتدا یخچال را خاموش کنید و تمامی مواد غذایی را بیرون آورید، سپس یخچال را به طور کامل تمیز کنید. مواد غذایی را بررسی کنید و آنهایی را که تاریخ شان گذشته است دور بریزید. تمامی قفسه های یخچال را در آورده و بشویید. توجه داشته باشید که قفسه های سرد یخچال را با آب گرم نشویید؛ چرا که تغییر ناگهانی دما می تواند موجب شکستن قفسه های شیشه ای شود.

 • استفاده از جوش شیرین

برای رفع بوی نامطبوع یخچال فریزر دوو و هر برند دیگری، می توانید از جوش شیرین استفاده کنید. برای این کار می توانید یخچال را خاموش کرده و تمامی مواد غذایی را از داخل یخچال بیرون بیاورید و روی یکی از طبقات یخچال جوش شیرین بریزید و درب آن را بین 5 الی 6 ساعت بسته نگه دارید. پس از این مدت زمان درب را باز کنید و جوش شیرین را بیرون بیاورید. حال خواهید دید که این ماده بوی نامطبوع یخچال را به خود جذب کرده است.

 • استفاده از ذغال

ذغال از دیگر موادی است که بوی نامطبوع یخچال را از بین می برد. برای اینکار باید کاسه کوچکی را که حاوی پودر زغال است را درون یخچال قرار دهید و درب یخچال را به مدت 3 روز باز نکنید. پس از گذشت 3 روز، بوی بد یخچال به طور کامل از بین خواهد رفت.

 • استفاده از لیمو

لیمو یکی از مواد غذایی است که می تواند بوی نامطبوع یخچال سامسونگ و دیگر برند ها را از بین ببرد و علاوه بر آن، رایحه خوش بویی را در یخچال ایجاد کند. برای استفاده از لیمو، ابتدا باید آن را به 4 قسمت تقسیم کنید و هر کدام از آن را روی یکی از طبقات یخچال قرار دهید. اجازه دهید لیمو به مدت 3 تا 4 روز داخل یخچال شما بماند تا بوی نامطبوع یخچال را از بین ببرد.

 • استفاده از اسانس وانیل

اسانس وانیل، ماده ای معطر است که بوی خوشایندی را در یخچال ایجاد می کند. همچنین این ماده از بین برنده بوی های بد و نامطبوع یخچال نیز می باشد. برای استفاده از عصاره و اسانس وانیل کافی است مقداری از آن را داخل کاسه بریزید و آن را داخل یخچال قرار دهید. همچنین می توانید مقداری از آن را به پنبه آغشته کنید و بر روی قفسه ها و دیواره های یخچال بکشید.

 • استفاده از قهوه تازه

قهوه یکی از مواد غذایی است که بسیار خوشبو است و می تواند موجب از بین رفتن بوی بد یخچال ال جی شود. برای استفاده از قهوه، شما باید مقداری از آن را داخل ظرفی بریزید و داخل یخچال قرار دهید. اجازه دهید قهوه 2 الی 3 روز داخل یخچال فریزر بماند تا تمامی بو های نامطبوع را از بین ببرد و رایحه خوشی را در فضا پخش کند.

 • تعویض فیلتر آب یخچال فریزر

لازم به ذکر است که فیلتر آب یخچال فریزر های سامسونگ، دوو، ال جی و… را باید هر 6 ماه یک بار تعویض نمایید؛ چرا که ممکن است فیلتر آب خراب شده باشد. خراب شدن فیلتر آب می تواند موجب ایجاد بو و آلایندگی در آب شود. با تعویض فیلتر یخچال می توانید بوی بد یخچال را رفع کنید.

 • استفاده از سرکه

از دیگر مواد غذایی که می تواند بوی نامطبوع یخچال را از بین ببرد، سرکه است. روش استفاده از سرکه سفید مانند جوش شیرین است. شما می توانید سرکه را داخل چند ظرف بریزید و آن را در طبقات یخچال قرار دهید. اجازه دهید سرکه بین 3 تا 4 روز در یخچال باقی بماند. لازم به ذکر است که شما حتی می توانید از سرکه برای تمیز کردن قفسه های یخچال تان نیز استفاده کنید. سرکه خاصیت ضد عفونی کنندگی قوی دارد و می تواند باکتری ها و میکروب های را از بین ببرد.

نکات مهم جهت رفع بوی بد یخچال

 • تمیز کردن مرتب قفسه های یخچال می تواند از به وجود آمدن بوی بد در یخچال جلوگیری کند.
 • گذاشتن غذا های بو دار در ظروف در بسته در یخچال می تواند از پخش شدن بوی بد جلوگیری کند.
 • بررسی تاریخ انقضاء مواد غذایی برای جلوگیری از فاسد شدن آنها و ایجاد بوی نامطبوع در یخچال
 • هنگام ریختن مواد غذایی داخل یخچال، بهتر است همان لحظه آن را تمیز کنید و تمیز کردن آن را به بعد موکول نکنید.

با رعایت تمامی این نکات می توانید از ایجاد بوی بد و نامطبوع در یخچال های ال جی، دوو، اسنوا، سامسونگ و… جلوگیری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + دو =