کولر گازی یا اسپیلت یکی از لوازم خانگی پیشرفته و مدرن هستند که وظیفه گرم کردن و خنک کردن خانه را برعهده دارند. این وسیله کاربردی قدرت زیادی داشته و می تواند در مدت زمان بسیار کم، خانه تان را خنگ و یا گرم سازد؛ اما ممکن است این دستگاه نیز همانند دیگر لوازم برقی دچار مشکلاتی شود. یکی از مشکلات رایجی که برای اسپیلت های ال جی، سامسونگ، دوو و دیگر برند ها به وجود می آید، بسته نشدن دریچه آن است.

بسته نشدن دریچه کولر گازی در نگاه اول ممکن است ساده به نظر برسد؛ اما با عیب یابی و بررسی تخصصی آن متوجه خواهید شد که به این سادگی های هم نمی باشد. بسته نشدن دریچه کولر گازی سامسونگ، ال جی و یا هر برند دیگری نیاز به بررسی تخصصی توسط تعمیرکار و تکنسین مجرب و متخصص دارد. دیبا سازان باران یکی از مراکز مجاز تعمیر کولر گازی می باشد که دارای 4 شعبه رسمی در تهران است و بیش از 20 سال سابقه در این زمینه دارد.

شما عزیزان با مشاهده هر گونه مشکل و یا نقص فنی در اسپیلت یا کولر گازی می توانید با شماره های موجود در سایت تماس گرفته و درخواست اعزام تعمیرکار متخصص را ثبت نمایید. کارشناسان ما در مجموعه برای افزایش آگاهی شما عزیزان این مقاله را تدوین کرده اند تا آگاهی شما را از نحوه کارکرد آن و علت های بسته نشدن دریچه این دستگاه افزایش دهند.

دریچه کولر گازی چگونه کار می کند؟

یکی از قطعات مهم در کولر گازی، دریچه آن است. شما هنگامی که این وسیله را روشن می کنید، با باز شدن دریچه باد خنک و یا گرم از آن بیرون می آید. به طور کلی، می توان گفت که دریچه کولر گازی، مسیری است که هوای سرد و یا گرم را به بیرون هدایت می کند و به آن جهت می دهد. در صورتی که نقص فنی و یا اختلالی در قطعات متصل به دریچه به وجود آید، در عملکرد آن نیز اختلال ایجاد شده و به درستی عمل نمی کند. در برخی از مواقع ممکن است این دریچه با روشن شدن دستگاه باز نشود و یا ممکن است با خاموش شدن به درستی بسته نشود.

دریچه کولر گازی در صورتی که به درستی کار کند، می تواند هوا را در جهت های مختلفی هدایت نماید. البته شما نیز می توانید با کنترل و یا در برخی از مدل ها به صورت دستی، دریچه های هوای کولر گازی را تنظیم نمایید. اسپیلت ها معمولا دارای دو دریچه هوا هستند. دریچه های افقی و دریچه های عمودی. دریچه های افقی در کولر گازی های دوو، سامسونگ، ال جی و بوش به موتور متصل بوده و تنها می توان از طریق کنترل این دریچه ها را تنظیم کرد. معمولا برای تنظیم دریچه های افقی دو حالت در نظر گرفته شده است، حالت ثابت و چرخی. حالت ثابت، هوا را در یک جهت خاص نگه می دارد و حالت چرخشی جریان هوا را در کل فضا پخش می نماید.

دریچه های عمودی در اسپیلت در برخی از مدل ها به صورت دستی قابل تنظیم است و در برخی دیگر از مدل ها به وسیله ریموت می توان آنها را تنظیم کرد. این نوع دریچه ها تنها بالا و پایین می روند و همانند دریچه های افقی دارای حالت چرخشی نیستند. البته شما می توانید با انتخاب حالت ثابت آنها را در یک نقطه متمرکز نمایید.

دریچه کولر گازی چگونه کار می کند

علت های ثابت ماندن دریچه های کولر گازی

یکی از رایج ترین مشکلاتی که مشتریان از کارشناسان ما سوال می کنند، این است که علت بسته نشدن دریچه کولر گازی چیست؟ آیا این عمل در دستگاه طبیعی است و یا دستگاه دچار مشکلی شده است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم، خیر این امر طبیعی نیست و دریچه دستگاه باید پس از خاموش شدن اسپیلت به صورت کامل بسته شود. ممکن است پس از خاموش کردن اسپیلت چند دقیقه طول بکشد تا دریچه آ بسته شود؛ اما اگر پس از گذشت این مدت زمان باز هم دریچه بسته نشد، بهتر است علت آن را در موارد زیر جستجو کنید:

در ادامه این مقاله هر یک از علت های بسته نشدن دریچه کولر گازی را برای شما عزیزان شرح می دهیم.

خراب شدن برد کولر گازی

یکی از مشکلاتی که ممکن است موجب بسته نشدن دریچه کولر گازی گردد، خرابی برد دستگاه می باشد. برد یکی از قطعات اصلی در اسپیلت است و اگر کوچک ترین مشکلی برای آن به وجود آید در عملکرد کلی اسپیلت اختلال ایجاد می کند. خرابی برد و یا سوختن آن می تواند یکی از علت های بسته نشدن دریچه دستگاه باشد، در این صورت شما نباید از کولر گازی استفاده نمایید و بهتر است بلافاصله با شماره های موجود در سایت تماس گرفته و درخواست اعزام تعمیرکار متخصص و مجربی را بدهید.

توجه داشته باشید که ممکن است بسته نشدن دریچه کولر گازی، از خرابی برد فرمان یا مدار الکتریکی آن نیز باشد. پس بهتر است برای عیب یابی کامل دستگاه از متخصصین کمک بخواهید.

گیر کردن جسم خارجی در دریچه دستگاه

یکی از علت های دیگری که ممکن است موجب بسته نشدن دریچه اسپیلت شما گردد، گیر کردن جسم خارجی در میان دریچه می باشد. شما می توانید به راحتی با بررسی دریچه های دستگاه این مشکل را حل نمایید. در صورت وجود جسم خارجی، بهتر است آن را با احتیاط خارج کرده و با استفاده از ریموت امتحان نمایید که دریچه آن بسته می شود یا خیر. در صورت بسته نشدن دریچه موارد دیگری را بررسی نمایید.

شکستن پایه های دریچه دستگاه

در برخی از موارد ممکن است به هر علتی، پایه های دریچه اسپیلت آسیب ببینند. در صورت آسیب دیدن این پایه ها و شکسته شدن آ شکستن پایه های دریچه دستگاه آنها باید بلافاصله به تعمیر و تعویض این قطعات بپردازید؛ چرا که بی توجهی به این مورد ممکن است موجب از کار افتادن موتور دمپر شود و هزینه های زیادی را به دنبال داشته باشد. البته تعویض و تعمیر شکستگی پایه های کولر گازی بهتر است توسط تکنسین بررسی شود.

خرابی ریموت کنترل دستگاه

یکی از رایج ترین علت های بسته نشدن دریچه کولر گازی، خرابی ریموت آن است. ممکن است در برخی موارد شما کولر گازی را خاموش کنید؛ اما دریچه آن به صورت باز و یا نیمه باز بماند. در این مواقع بهتر است ابتدا ریموت کنترل آن را بررسی نمایید و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. در صورتی که ریموت دستگاه خراب شده باشد، نمی تواند دستورات لازم را به دستگاه منتقل نماید و دستگاه به صورت ناقص این دستورات را اجرا خواهد کرد.

در این مواقع برای رفع مشکل می توانید ابتدا کولر گازی و سپس کنترل آن را ریست نمایید و ببینید که مشکل بر طرف شده است یا خیر. در صورت بر طرف نشدن مشکل نباید مراحل ریست را تکرار کنید و بهتر است با مرکز تعمیرات دیبا سازان باران تماس بگیرید.

قطع شدن سیم های متصل به دریچه کولر گازی

یکی دیگر از علت های بسته نشدن کولر گازی، خرابی موتور دمپر یا دریچه کولر گازی است. موتور دمپر، وظیفه چپ و راست کردن دریچه های کولر گازی را برعهده دارد و کوچک ترین اختلال در سیم های آن می تواند موجب کار نکردن دریچه شود. اگر موتور دمپر دستگاه سوخته باشد و یا سیم های آن اتصالی کرده باشند، بهتر است از کولر گازی استفاده نکنید و بررسی و عیب یابی دستگاه را بر عهده تکنسین ها قرار دهید.

سخن پایانی

به طور کلی، بسته نشدن دریچه های کولرگازی، یکی از مشکلات کلافه کننده است که باید هرچه زود تر برطرف شود؛ چرا که علت های بسته نشدن آن می تواند از برد و یا موتور دمپر باشد که در صورت بی توجهی خسارت های زیادی را در پی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =