در سال های اخیر، ماشین ظرفشویی به یکی از لوازم ضروری در خانه تبدیل شده است. این وسیله کاربردی با استفاده از تکنولوژی های روز دنیا تولید می شود و کار شستن ظرف ها را برای بانوان آسان می کند. خانم ها با استفاده از طرفشویی دیگر نیازی به شستن طولانی مدت ظروف در مهمانی ها ندارند. مدل های ظرفشویی هر ساله در حال تغییر است و برنامه های جدیدی را پشتیبانی می کند. عملکرد این دستگاه بسته به مدل و برند آن متفاوت است. برخی از برند های شناخته شده در بازار مثل سامسونگ، ال جی، بوش، دوو و... از عملکرد و کیفیت بالایی برخوردار هستند.

تمامی این برند های مرغوب ممکن است زمانی دچار مشکلاتی شوند و نیاز به تعمیر و عیب یابی داشته باشند. یکی از مشکلات رایجی که ممکن است برای ماشین های ظرفشویی به وجود آید، خشک نکردن ظروف توسط ماشین ظرفشویی است. برای رفع این مشکل در ماشین های ظرفشویی، کارشناسان ما در مرکز تعمیرات دیبا سازان، این مقاله را تدوین کرده اند. شما با مطالعه این مطلب مشکل را عیب یابی و به صورت کامل رفع می کند. چنانچه با انجام راه حل های ذکر شده موفق به رفع مشکل ماشین ظرفشویی نشدید، می توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید و با کارشناسان ما مشورت کنید.

دلایل پخش نشدن قرص در ظرفشویی

خشک نکردن ظروف توسط ماشین ظرفشویی سامسونگ، ال جی، بوش و... علت های گوناگونی دارد که عبارت است از:

بهبود فرایند خشک کردن ظروف در ماشین ظرفشویی

      1. خرابی ترموستات ماشین ظرفشویی

یکی از علت های خشک نشدن ظروف، خرابی ترموستات ماشین ظرفشویی می باشد. این قطعه در ماشین ظرفشویی بسیار حساس است و وظیفه تامین ایمنی دستگاه را بر عهده دارد. هنگامی که دمای آب در ظرفشویی بیش از اندازه داغ شود، این قطعه کار خود را آغاز می نماید. در صورتی که ترموستات ظرفشویی دچار مشکل شود و نتواند به درستی کارش را انجام دهد، قبل از خشک شدن ظرف ها، المنت دستگاه خاموش شده و در روند خشک شدن اختلال ایجاد می شود.

برای رفع این مشکل، باید ترموستات را در صورت امکان، تعمیر نمایید و یا به صورت کامل تعویض کنید. توجه داشته باشید که حساسیت این قطعه در ظرفشویی بسیار بالاست و نباید به مشکل آن بی توجهی شود.

      2. خرابی دریچه هوای ظرفشویی

معمولا اکثر ماشین های ظرفشویی از یک دریچه هوا برای تخلیه کردن هوای گرم و مرطوب استفاده می نمایند. این دریچه هوا نقش موثری را در خشک شدن ظروف ایفا می کند. به همین علت اگر به هر دلیلی دچار مشکلات فنی شود و به درستی باز و بسته نشود، رطوبت بر روی ظرف های داخل دستگاه باقی می ماند و به طور کامل خشک نمی شود. خرابی دریچه هوای ظرفشویی یکی از رایج ترین مشکلات ماشین های ظرفشویی می باشد که با عیب یابی دستگاه قابل حل است.

شما عزیزان می توانید با بررسی دریچه هوای ظرفشویی از باز و بسته شدن آن اطمینان حاصل کنید و در صورت وجود مشکل با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید تا تکنسین های ما برای تعمیر ظرفشویی به محل اعزام شوند.

      3. خرابی موتور فن دریچه هوای ظرفشویی

یکی از علت های خشک نشدن ظرف ها در ماشین ظرفشویی ال جی، بوش، سامسونگ و… خرابی موتور فن دریچه هوا است. در داخل ظرفشویی، برای خشک کردن ظروف از موتور فن دریچه هوا استفاده شده است. چنانچه به هر علتی این موتور دچار مشکل شود، ظروف در داخل دستگاه به درستی خشک نمی شوند. برای رفع این مشکل باید از وصل بودن جریان برق به این قطعه اطمینان حاصل کنید.

در صورتی که موتور فن سوخته باشد و پروانه آن به راحتی کار نکند، شما باید نسبت به تعویض این قطعه اقدام نمایید؛ در غیر این صورت، می توانید از یک تکنسین و تعمیرکار متخصص بخواهید این قطعه را برای شما تعمیر نماید.

      4. خرابی هیتر پمپ ماشین ظرفشویی

یکی از مهم ترین قطعات در ماشین های ظرفشویی، هیتر پمپ می باشد. این قطعه وظیفه گرم کردن آب را در دستگاه برعهده دارد. در صورتی که هیتر پمپ ماشین ظرفشویی دچار مشکل شود، ظروف مرطوب می مانند و خشک نمی شوند. برای رفع این مشکل، باید از خرابی هیتر پمپ ماشین ظرفشویی اطمینان حاصل کنید. تشخیص خرابی این قطعه کار هرکسی نیست و باید از یک تعمیرکار متخصص و مجرب کمک بخواهید. این قطعه در ظرفشویی بسیار حساس است و بهتر است خودتان دست به تعمیر آن نزنید.

جهت اعزام تعمیرکار و تکنسین متخصص به محل می توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

      5. تنظیمات اشتباه ماشین ظرفشویی

تمامی مدل های ماشین ظرفشویی دارای مرحله خشک کردن نیستند. در برخی از موارد نیز ممکن است ماشین ظرفشویی تان بر روی این برنامه تنظیم نشده باشد و به این خاطر مرحله خشک کردن ظروف را انجام ندهد. برای اینکه ماشین ظرفشویی تان را بر روی مرحله خشک کردن قرار دهید، بهتر است از دفترچه راهنمای آن استفاده کنید. معمولا برنامه های Quick  و prewash فاقد مرحله خشک کردن هستند؛ در نتیجه شستشو ظروف را بر روی برنامه دیگری قرار دهید.

      6. چیدن اشتباه ظروف در ماشین ظرفشویی

یکی از رایج ترین علت های خشک نکردن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش، ال جی، سامسونگ و… درست نچیدن ظروف است. اگر ظروف را در داخل دستگاه به درستی نچینید نباید انتظار داشته باشید که پس از اتمام کار ظرفشویی تمامی آنها خشک شده باشد. برای حل این مشکل، می توانید مقاله نحوه چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی را مطالعه نمایید.

      7. خارج کردن ظرف ها قبل از اتمام کار ظرفشویی

هنگامی که در خارج کردن ظرف ها از ماشین ظرفشویی عجله می کنید، فرایند شستشو و خشک کردن به صورت کامل انجام نمی گیرد. بهتر است برای رفع این مشکل قبل از باز کردن درب ظرفشویی از تمام شدن پروسه شستشو و خشک کردن مطمئن شوید و پس از آن ظرف ها را خارج نمایید.

      8. عدم استفاده از مایع جلا دهنده در ماشین ظرفشویی

یکی از مهم ترین مسائلی که باید هنگام شستشو ظروف به آن توجه کنید، استفاده از مایع جلا دهنده می باشد. مایع جلادهنده با کاهش نیروی کشش سطحی آب، موجب می شود که قطرات کروی آب بر روی سطح ظروف ننشیند و به راحتی شسته و خشک شوند. این مایع موجب می شود که لکه هایی که بر اثر بخار شدن بر روی ظروف باقی می مانند، دیگر وجود نداشته باشند. به طور کلی، می توان گفت که مایع جلا دهنده موجب می شود که آب از روی سطح ظروف سرازیر شود و عمل خشک کردن راحت تر صورت گیرد.

بهبود فرایند خشک کردن ظروف در ماشین ظرفشویی

برای اینکه به فرایند خشک کردن ظروف در ماشین ظرفشویی دوو، بوش، ال جی، سامسونگ و... بهبود ببخشیم، کافی است نکات زیر را رعایت کنیم.

سخن پایانی

به طور کلی، می توان گفت که علت خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی، می تواند از درست نچیدن ظروف در داخل دستگاه، استفاده نکردن از مایع جلا دهنده مرغوب، بیش از اندازه استفاده کردن از مایع جلا دهنده، تنظیمات اشتباه ظرفشویی و مشکل در قطعات داخلی آن باشد. تمامی این مشکلات به راحتی قابل حل کردن است؛ بجز مشکلات فنی و خرابی قطعات داخل ظرفشویی. این کار بهتر است توسط تکنسین ها و متخصصین ما در مرکز تعمیرات انجام گیرد.

بهتر است در این موارد به هیچ عنوان درب دستگاه را باز نکنید و خودتان دست به تعمیر این قطعات نزنید. کوچک ترین اشتباه در تعمیر این قطعات می تواند هزینه های زیادی را در بر داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 20 =