یکی از مشکلات رایجی که خانم ها با آن روبرو می شوند، عدم آبگیری ماشین ظرفشویی یا آبگیری مداوم آن است. تصور کنید روزی شما با خستگی بسیار زیاد به خانه بیاید و بخواهید تمامی ظرف ها را با ماشین ظرفشویی بشویید. آنها را داخل دستگاه قرار می دهید و ظرفشویی را روشن می کند؛ اما پس از روشن کردن ظرفشویی متوجه می شوید که دستگاه شروع به کار نمی کند. حال با آن همه خستگی و ظرف های نشسته باید چه کاری انجام داد؟

بسیاری از مشتریانی که با تعمیرگاه ما در تماس هستند، در اکثر مواقع برای حل کردن مشکل عدم آبگیری ماشین ظرفشویی با کارشناسان ما گفتگو می کنند. ما به درخواست های مکرر شما عزیزان راه حل عدم آبگیریظرفشویی را در این مقاله بررسی می کنیم. شما عزیزان می توانید با مطالعه این مقاله به راحتی مشکل عدم آبگیریظرفشویی را حل نمایید. چنانچه موفق به رفع این مشکل نشدید می توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

دلایل آبگیری نکردن ظرفشویی

از مهم ترین علت های آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی عبارت است از:

سیستم شیلنگ و شیر تامین آب ظرفشویی

هنگامی که ماشین ظرفشویی تان را روشن کردید و متوجه شدید که دستگاه آبگیرینمی کند باید از درستی سیستم تامین آب آن اطمینان حاصل کنید. ابتدا شیلنگ متصل شده به ظرفشویی را بررسی کنید و از مسدود نبودن آن اطمینان حاصل کنید. توجه داشته باشید که شیلنگ تامین آب معمولا در اطراف سینک قرار دارد و با یک شیر کنترل می شود. حال از باز بودن شیر آب اطمینان حاصل کنید. اگر باز هم مشکل آبگیری نکردن ظرفشویی حل نشد، باید بررسی کنید که شیلنگ آب دارای پیچ و خم و یا پارگی نباشد.

یکی دیگر از علت هایی که می تواند موجب پر نشدن ظرفشویی از آب شود، کم بودن فشار آب است. اگر فشار آب شما کم باشد، دستگاهنمی تواند آب کافی را داخل ظرفشویی وارد نماید. با بررسی این موارد اگر باز هم مشکل حل نشد موارد دیگر را بررسی کنید.

اشکال در شیر ورودی آب و شیر برقی دستگاه

اگر با بررسی شیلنگ آب، مشکل حل نشد باید قطعات دیگری را مورد بررسی قرار دهید. قطعه دیگری که باید آن را بررسی کنید، شیر برقی یا شیر ورودی ظرفشویی می باشد. شیر ورودی آب معمولا در پایین ماشین ظرفشویی قرار گرفته است. برای دسترسی به شیر ورودی آب، باید ابتدا پنل جلویی روی درب را باز کرده و پس از آن پنل پایین آن را باز کنید. حال می توانید شیر برقی ظرفشویی را مشاهده نمایید.

شیر ورودی آب ظرفشویی دارای دو شیلنگ و دو سیم برق می باشد. این شیر ورودی آب توسط شناور و تایمر کنترل می شود و آب را از شیر آب تا شیر ورودی و از شیر ورودی به داخل ظرفشویی هدایت می کند. شما در ابتدا باید سیستم برق شیر ورودی را بررسی کنید و اگر مشکل از آن نبود باید فیلتر داخل شیلنگرا بررسی نمایید. بررسی سیم های برق داخل شیر ورودی به کمک یک مولتی متر امکان پذیر است.

توجه داشته باشید که اگر مشکل از سیم های موجود در شیر ورودی آب نبود، شما باید شیر ورودی را تعویض نمایید.

اشکال در سوئیچ قفل درب ظرفشویی

ظرفشویی های سامسونگ ، دوو، ال جی و... برای تشخیص باز نبودن درب ظرفشویی، دارای یک سوئیچ قفل می باشند. هنگامی که این سوئیچ قفل درب دستگاه دچار نقص فنی و یا مشکلی شود، دستگاه دیگر روشن نمی شود. اگر با بررسی موارد بالا باز هم مشکل آبگیریظرفشویی تان حل نشده بود، باید سوئیچ قفل درب دستگاه را بررسی نمایید. این سوئیچ در پشت پنل داخلی درب ظرفشویی قرار گرفته است. شما عزیزان با کمک یک مولتی متر می توانید جریان برق آن را بررسی کنید و از سالم بودن آن اطمینان حاصل فرمایید. در صورتی که ایراد از این سوئیچ باشد، با تعویض آن می توانید مشکل آبگیری نکردن ظرفشویی را حل نمایید.

چرا ماشین ظرفشویی آبگیری نمی کند

اشکال در تایمرظرفشویی

تایمرظرفشویی وظیفه برقراری ارتباط را بین بخش های مختلف دستگاه و دستور شروع به کار ظرفشویی را بر عهده دارد. این قطعه بیشتر در مدل های قدیمی ظرفشوییوجود دارد و در مدل های جدید، برد این وظیفه را بر عهده دارد. مشکل فنی در تایمر موجب اختلال در عملکرد دستگاه می شود و اجازه نمی دهد که ماشین ظرفشویی عمل آبگیری را انجام دهد.

اگر پس از بررسی تمامی موارد مشکل عدم آبگیریظرفشویی باز هم رفع نشد، باید برد یا تایمرظرفشویی را مورد بررسی قرار دهید. اگر برد یا تایمر دچار مشکل شده باشد، شما با تعویض آن می توانید مشکل را حل نمایید.

اشکال در سوئیچ شناور ظرفشویی

شناور، قطعه پلاستیکی که در کف ظرفشویی قرار دارد و وظیفه آن تعیین سطح آب دستگاه است. این قطعه هنگامی که آب ظرفشویی به سطح مناسبی می رسد، سوئیچ شناور را فعال کرده و به شیر ورودی دستور می دهد که از ورود آب جلوگیری نماید. اشکال در این سوئیچ می تواند موجب عدم آبگیریظرفشویی شود. همچنین باقی مانده غذا، آشغال و یا هر چیز دیگری می تواند موجب معیوب شدن شناور ظرفشویی گردد. شما با بررسی این قطعه می توانید مشکل آبگیری نکردن ظرفشویی را حل نمایید.

البته لازم به ذکر است که انسداد پمپ ها و بازو های آبپاش نیز می تواند موجب آبگیری نکردن ظرفشویی شود و شما باید آنها را نیز مورد بررسی قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − نه =