یکی از رایج ترین مشکلات ظرفشویی ها، تمیز نشستن ظرف ها می باشد. ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که پس از اتمام کار ظرفشویی، مشاهده کنید که ظرف های تان به خوبی شسته نشده و یا سفیدک زده اند. در این لحظه شما باید با تمام خستگی تان ظرف ها را دوباره بشویید! حال سوال اینجاست که چگونه مشکل تمیز نشستن ماشین ظرفشویی را حل کنیم؟ راهکار های رفع مشکل تمیز نشستن ظرفشویی چیست؟ علت سفیدک زدن ظرف ها داخل ظرفشویی چیست؟

تعمیرگاه مجاز دیبا سازان در این مقاله علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی را به صورت کامل شرح داده است. شما عزیزان می توانید با مطالعه این مقاله، مشکل سفیدک زدن و کدر شدن ظروف را در ماشین ظرفشویی رفع نمایید.همچنین می توانید از علت خش افتادن روی ظروف در ماشین ظرفشویی نیز آگاه شوید. چنانچه پس از مطالعه این مطلب، مشکل تمیز نشستن ظرف ها حل نشد، می توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید و با کارشناسان ما در مجموعه مشورت نمایید.

علت تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی

ظرفشویی یکی از لوازم کاربردی در خانه است که به شستن ظرف ها کمک بسزایی می کند؛ اما اگر زمانی این دستگاه ظرف ها را به خوبی تمیز نکند، باید به صورت دستی تمامی آنها را بشویید. تمیز نشستن ظرف ها در ماشین ظرفشویی ممکن است علت های زیادی داشته باشد. در برخی از موارد، مشکلات فنی و خرابی یکی از قطعات داخلی ظرفشویی می تواند موجب بروز این اتفاق شود. همچنین در برخی از موارد هم درست نچیدن ظروف در دستگاه و رعایت نکردن برخی اصول می تواند موجب کثیف ماندن ظرف ها باشد. به طور کلی، علت تمیز نشستن ظرف ها در ظرفشویی سامسونگ، ال جی، بوش، دوو و... عبارت است از:

علت تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی

        1.  انتخاب نادرست شوینده

یکی از مهم ترین عوامل در تمیز نشستن ظرف ها، انتخاب شوینده نامناسب برای ظرفشویی است. شوینده های ماشین ظرفشویی انواع مختلفی دارند مانند ژل، قرص، مایع آبکشی، مایع جلا دهنده، نمک مخصوص برای ظرفشویی، روغن ظرفشویی و… . هر یک از این شوینده ها کارایی متفاوتی را در ظرفشویی دارند. اگر مواد شوینده نامرغوبی را برای ظرفشویی تان انتخاب کرده باشید، این مواد شوینده موجب سفیدک زدن ظرف های تان می شود. مواد شوینده نامرغوب شامل ماده های تاریخ مصرف گذشته، ماده های بی کیفیت، نامناسب، تقلبی و… می باشند.

برخی از مواد شوینده مرغوب و با کیفیت داخل بازار عبارت است از:

همان طور که گفتیم، مواد شوینده ظرفشویی، انواع مختلفی دارند مانند پودر شوینده، نمک مخصوص ماشین ظرفشویی، مایع جلا دهنده، ژل ماشین ظرفشویی و قرص ماشین ظرفشویی.

        2. گرفتگی سوراخ های بازوهای شستشو ظرفشویی

یکی دیگر از علت های تمیز نشستن ظرف در ماشین ظرفشویی، گرفتگی سوراخ های بازو شستشو دستگاه است. این بازو های وظیفه پاشیدن آب روی ظروف را دارا هستند. اگر سوراخ های روی این بازو ها دچار گرفتگی شود، ظرف ها کدر شده و درست تمیز نمی شوند. همچنین اگر فشار آب دستگاه نیز کم باشد، به درستی بر روی ظروف آب پاشیده نشده و به طور کامل تمیز نمی شوند. برای رفع این مشکل ابتدا بازو های شستشو ظرفشویی را بررسی کرده و در صورت گرفتگی آنها را تمیز نمایید.

        3. خرابی سیستم پمپ آب ظرفشویی

کوچک ترین ایراد در سیستم پمپ آب ظرفشویی یا واتر پمپ دستگاه می تواند در روند شستشو ظروف اختلال ایجاد کند. اگر پمپ صدایی نداشته و تنها وزوز می کند، به احتمال زیاد سوخته است. همچنین ممکن است پروانه آن شکسته باشد و یا تسمه آن پاره شده باشد. جهت بررسی پمپ ظرفشویی بهتر است از یک تعمیرکار ماهر و با تجربه کمک بخواهید.

        4. تنظیمات نادرست ظرفشویی

در برخی از موارد ممکن است درست شسته نشدن ظرف ها از تنظیم اشتباه میزان سختی آب است. همچنین انتخاب اشتباه برنامه شستشو ظروف نیز می تواند یکی از علت های شسته نشدن ظرف ها در ظرفشویی باشد. توجه داشته باشید که با انتخاب صحیح برنامه شستشو، لکه ها و چربی های روی ظرف ها به طور کامل از بین می رود.

        5. چینش نادرست ظرف ها

یکی از رایج ترین علت های شسته نشدن ظرف ها در داخل ظرفشویی، چینش نادرست آنان است. اگر ظرف ها را به صورت نامنظم در ظرفشویی بچینید، آب و مایع شوینده به تمامی ظروف نمیرسد و همین امر موجب شسته نشدن درست ظرف ها می شود. لازم به ذکر است که بگوییم، چینش نادرست ظروف می تواند مانع چرخش درست بازو های آبپاش شود.

        6. خرابی شیر ورودی آب ظرفشویی

خرابی شیر ورودی ماشین ظرفشویی، می تواند یکی دیگر از علت های درست نشستن ظرف ها باشد. اشکال در این قطعه موجب می شود که آب با فشار کمتری به داخل ظرفشویی بیاید و این کمبود آب باعث کثیف ماندن ظرف ها می شود. بررسی شیر ورودی آب بهتر است توسط تکنسین های ما انجام گیرد.

        7. کثیف بودن فیلتر تخلیه ظرفشویی

یکی دیگر از مواردی که موجب کدر شدن و تمیز نشستن ظرف ها در ظرفشویی است، کثیف بودن فیلتر تخلیه دستگاه می باشد. هنگامی که مسیر خروج آب های کثیف مسدود شده باشد، ظرف ها به درستی تمیز نمی شود. با مشاهده کف ماشین ظرفشویی، خواهید دید که در انتهای آن 2 فیلتر وجود دارد. این فیلتر ها با گذشت زمان مسدود می شوند و نیاز به تمیز شدن دارند. برای تمیز کردن این قطعات می توانید آنها را به راحتی از جای خود در آورده و حفره های آن را تمیز نمایید.

        8. خرابی جاپودری ظرفشویی

یکی دیگر از مواردی که موجب می شود ظرف ها به خوبی در داخل ظرفشویی شسته نشوند، خرابی جاپودری است. این قطعه باید به صورت کامل بسته شود و آب به داخل آن نفوذ نکند. اگر جاپودری ظرفشویی تان دچار مشکل شده است می توانید با تعویض و تعمیر آن، مشکل تمیز نشستن ظروف را حل نمایید.

        9. خرابی برد ماشین ظرفشویی

برد از اصلی ترین قطعات ظرفشویی به حساب می آید و اگر دچار مشکلی شود، در روند کار دستگاه اختلالات زیادی به وجود می آید. جهت بررسی برد ظرفشویی می توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

        10. خرابی المنت حرارتی ظرفشویی

وجود لکه های سفید بر روی ظروف، می تواند به دلیل خرابی ترموستات ظرفشویی باشد. هنگامی که آب ماشین ظرفشویی به طور کامل گرم نشود، لکه ها بر روی ظروف باقی می مانند. هنگام بروز این مشکل به احتمال زیاد، ترموستات یا همان المنت حرارتی دستگاه دچار مشکل شده است و یا به طور کامل سوخته است. برای تعویض و یا تعمیر المنت حرارتی بهتر است از تکنسین های مجرب و ماهر ما کمک بخواهید.

علت لک شدن و سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی

در برخی از موارد، هنگام بیرون آوردن ظروف از ماشین ظرفشویی ممکن است مشاهده کنید که لکه های سفیدی بر روی ظرف های شیشه ای باقی مانده است. علت این موضوع تنها استفاده نکردن از مایع جلا دهنده ظرفشویی نیست بلکه علت های دیگری نیز دارد که عبارت است از:

لازم به ذکر است که بگوییم، هیچگاه محفظه نمک ظرفشویی را تا انتها پر نکنید؛ چرا که با این کار شرف های تان شوره می زند.

علت کدر شدن و مات شدن ظروف در ظرفشویی

خش افتادن بر روی ظرف های تان و کدر شدن آنها می تواند علت های گوناگونی داشته باشد. جهت جلوگیری از این اتفاق بهتر است موارد زیر را به دقت مطالعه نمایید:

سخن پایانی

ما در این مقاله علت تمیز شسته نشدن ظروف در ظرفشویی ال جی، سامسونگ، بوش، دوو و... را گفتیم و نکاتی را جهت جلوگیری از لکه دار شدن و کدر شدن ظروف بیان کردیم. چنانچه پس از مطالعه این مقاله، سوالی ذهن تان را مشغول کرد، می توانید در قسمت دیدگاه ها، سوال خود را بیان کنید. کارشناسان ما در اسرع وقت به سوال شما عزیزان پاسخ می دهند. همچنین می توانید با شماره های موجود در سایت جهت اعزام تعمیرکار ظرفشویی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =