یکی از مشکلات رایجی که ممکن است برای هر ماشین ظرفشویی به وجود آید، پخش نشدن شوینده در ظرفشویی است. این مشکل علت های گوناگونی دارد که با عیب یابی دستگاه به راحتی قابل حل شدن است. توجه داشته باشید که عدم حل شدن پودر شوینده در ظرفشویی موجب می شود که ظرف ها به درستی شسته نشوند. ما در این مقاله علت های حل نشدن قرص ماشین ظرفشویی را در تمامی مدل ها بیان می کنیم.

شما با خواندن این مطلب به راحتی می توانید مشکل را حل نمایید. چنانچه با راهکار های ذکر شده قادر به رفع حل نشدن شوینده در ظرفشویی نشدید، می توانید با متخصصین دیباسازان تماس بگیرید و از آنها کمک بخواهید. شماره تماس تعمیرگاه مجاز دیبا سازان، 021-47278 می باشد.

دلایل پخش نشدن قرص در ظرفشویی

علت های گوناگونی می تواند موجب حل نشدن قرص در ظرفشویی سامسونگ، ال جی، بوش، دوو و... شود که عبارت است از:

دلایل پخش نشدن قرص در ظرفشویی

      1. چیدن نامناسب و اشتباه ظرف ها در ماشین ظرفشویی

یکی از رایج ترین علت هایی که می تواند موجب پخش نشدن ماده شوینده در ظرفشویی گردد، چیدن اشتباه ظروف در ماشین ظرفشویی است. چنانچه در مقابل محل جاپودری این دستگاه، ظروف را به گونه ای بچینید که مانع باز شدن درب آن شود. در این صورت قرص و ماده شوینده ای که در جاپودری ظرفشویی ریخته اید، حل نشده و ظرف ها تمیز نمی شوند. برای آگاهی از نحوه چیدن درست ظروف در ظرفشویی، باید به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید و ظرف ها را به گونه ای که در دفترچه ذکر شده است، بچینید.

همچنین می توانید مقاله نحوه چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی را مطالعه کنید و طبق آن ظرف هایتان را بچینید. با چیدن درست ظروف در ماشین ظرفشویی، به راحتی مشکل حل نشدن قرص و پودر ظرفشویی را حل خواهید کرد.

      2. نوع قرص ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از رایج ترین علت های حل نشدن قرص در ماشین ظرفشویی، نامرغوب بودن آن است. قرصی که شما برای شستشوی شرف های تان استفاده می کنید، اگر مرغوب و با کیفیت نباشد، نه تنها ظرف هایتان را به خوبی تمیز نمی کند، بلکه مشکلات دیگری را هم برای ظرفشویی به وجود می آورد. امروزه قرص های تقلبی زیادی در بازار وجود دارد که علاوه بر حل نشدن در ظرفشویی می تواند مشکلات دیگری را هم به وجود آورد. این قرص ها در برخی از مواقع می تواند فاسد شده باشد و آسیب های جبران ناپذیری را برای افراد به وجود آورد.

 برای اینکه از سالم و مرغوب بودن قرص اطمینان حاصل نمایید، می توانید آن را داخل یک لیوان آب گرم قرار دهید. اگر قرص پس از گذشت 10 دقیقه در آب حل نشد، قطعا فاسد شده است و نباید از آن استفاده کرد.

برای جلوگیری از فاسد شدن قرص های ماشین ظرفشویی، بهتر است آنها را در جای خنک و خشک قرار دهید. محیط گرم و مرطوب می تواند موجب فاسد شدن آنها شود. توجه داشته باشید که در برخی از ماشین های ظرفشویی برای استفاده از قرص، باید حالت مولتی تب را انتخاب نمایید.

      3. دمای نامناسب آب ظرفشویی

چنانچه دمای آب ماشین ظرفشویی تان بین 110 تا 115 درجه فارنهایت نباشد و پایین تر از این درجه باشد، قرص در آن دما حل نمی شود. برای حل این مشکل بهتر است که با متخصصین ما در تعمیرگاه مشورت نمایید و یا دستگاه را در طولانی ترین حالت و داغ ترین درجه آب قرار دهید.

      4. گیر کردن بازو های شستشو ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از عواملی که می تواند موجب پخش نشدن مایع شوینده در ظرفشویی گردد، گیر کردن بازو های آبپاش به ظروف است. در این حالت نیز باید چیدمان ظرف ها را تغییر دهید تا هیچ ظرفی مانع چرخیدن بازو های آبپاش ظرفشویی نشود.

      5. انتخاب نامناسب برنامه شستشو

توجه داشته باشید که انتخاب نامناسب برنامه شستشو ظرفشویی نیز می تواند موجب حل نشدن قرص در دستگاه شود. معمولا برای برنامه هایی که زمان شستشو شان کمتر از 45 دقیقه است از ماده شوینده استفاده نمی شود. در نتیجه برای شستشو مناسب ظروف برنامه درستی را انتخاب نمایید.

      6. بسته بودن راه ورود قرص به ظرفشویی

توجه داشته باشید که اگر راه ورود قرص به ماشین ظرفشویی بسته باشد، قرص به درستی در دستگاه پخش نمی شود و موجب تمیز نشستن ظروف می شود. این مشکل معمولا به خاطر ناخالصی های قرص های نامرغوب است. برای جلوگیری از به وجود آمدن این مشکل بهتر است در انتخاب قرص های ماشین ظرفشویی دقت لازم را داشته باشید.

      7. متوقف شدن چرخه شستشوی ظرفشویی

از دیگر عوامل حل نشدن قرص در ماشین ظرفشویی، توقف چرخه شستشو آن است. قطعه ای در ماشین های ظرفشویی وجود دارد که وظیفه حل مواد شوینده یا قرص ها را بر عهده دارد. این قطعه دیسپنسر نام داشته که با برنامه مشخصی که به دستگاه داده اید از نقطه ای خاص شروع به باز کردن قرص و مواد شوینده می کند. در صورتی که چرخه شستشو ظرف ها قبل از رسیدن به آن مرحله متوقف شود، دیسپنسر در دستگاه عمل نخواهد کرد و در این مواقع قرص و یا ماده شوینده به صورت حل نشده باقی می مانند.

برای رفع این مشکل، باید یک بار دکمه های start  یا cancel را فشار دهید و پس از فشار این دکمه ها درب ظرفشویی را باز نمایید. حال باید درب دستگاه را ببندید و دوباره دکمه start را بزنید. با این کار شما چرخه شستشو را دوباره فعال می کنید. توجه داشته باشید که اگر بدون باز کردن درب دکمه start یا cancel را فشار دهید چرخه شستشو لغو شده و دوباره شروع به فعالیت نمی کند.

      8. گیر کردن سوئیچ ظرفشویی

یکی دیگر از عوامل حل نشدن قرص ماشین ظرفشویی ال جی، سامسونگ، بوش، دوو و… گیر کردن کلید سوئیچ ظرفشویی است. گیر کردن سوئیچ مستقیما می تواند موجب حل نشدن پودر و قرص ظرفشویی گردد. برای اطمینان از آزاد بودن کلید سوئیچ، باید با یک پارچه مرطوب، سوئیچ را به آرامی تکان دهید و پس از اطمینان از سالم بودن آن، با یک پارچه آن را خشک کنید. حال می توانید ماشین ظرفشویی را روشن نمایید. در صورتی که این مشکل حل نشد به احتمال زیاد تایمر کنترل کننده درب مواد شوینده آسیب دیده است. برای تعمیر این درب باید از تعمیرکاران ما کمک بخواهید.

برای ثبت درخواست تعمیر می توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

      9. معیوب شدن قطعه دیسپنسر ماشین ظرفشویی

همان طور که گفتیم، قطعه دیسپنسر، وظیفه حل کردن و پخش مواد شوینده و قرص ها را در ظرفشویی بر عهده دارد. اگر این قطعه حساس در ظرفشویی دچار کوچک ترین مشکل فنی شود، قرص و پودر در دستگاه به درستی حل نمی شوند. با خراب شدن قطعه دیسپنسر، در باز شدن درب مواد شوینده اختلال ایجاد می نماید و به درستی عمل نمی کند. تعمیر این قطعه کار هر کسی نیست و باید توسط تکنسین و یا تعمیرکار مجرب بررسی و تعمیر شود تا به سایر قطعات ظرفشویی آسیبی وارد نشود.

سخن پایانی

ما در مقاله دیگری از دیبا سازان، آموختیم که چگونه مشکل حل نشدن قرص در ماشین ظرفشویی بوش، سامسونگ، ال جی، دوو و... را حل نماییم. البته پخش نشدن مایع شوینده در ظرفشویی می تواند علت های فنی دیگری نیز داشته باشد که باید توسط تعمیرکار متخصص عیب یابی و رفع شود. چنانچه با انجام راهکار های ذکر شده، مشکل پخش نشدن ماده شوینده در دستگاه به صورت کامل حل نشد، می توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید و از کارشناسان و متخصصین ما در مرکز تعمیر لوازم خانگی کمک بخواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 1 =