تسمه ماشین لباسشویی، از حیاتی ترین قطعه ها در لباسشویی است که خرابی، ساییدگی یا پاره شدن آن باعث از کار افتادگی دستگاه می شود. معمولا بیشتر ایرادات فنی ماشین لباسشویی، به علت خرابی یا پارگی تسمه است. در این مقاله قصد داریم علائم خرابی تسمه لباسشویی و آموزش نحوه تعویض تسمه ماشین لباسشویی بوش و سامسونگ را به شما آموزش دهیم.

ابتدا به بررسی نشانه های خرابی تسمه لباسشویی می پردازیم و سپس مراحل نحوه تعویض تسمه ماشین لباسشویی را آموزش می دهیم. بعضی از مشکلات در ماشین لباسشویی، به کمک چند راهکار ساده مثل: تعویض برنامه شستشو، تغییر دمای آب، تمیز کردن و شستن جاپودری و استفاده از مواد شوینده مناسب، برطرف می شود؛ اما مشکلات فنی در ماشین لباسشویی، مانند خرابی تسمه و تعویض آن، نیازمند تخصص و دانش فنی است. برای رفع این قبیل مشکلات و درخواست تعمیر ماشین لباسشویی، می توانید از تعمیرکاران با مهارت کمک بگیرید و با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل کنید. ماشین لباسشویی، یک سیستم پیچیده است و در صورت بروز مشکل در هر یک از قطعات، کارایی کلی آن مختل می شود.

وظیفه تسمه لباسشویی چیست؟

همانطور که میدانید، وظیفه اصلی تسمه در موتور، انتقال انرژی از موتور به دو پولی که بین آنها قرار گرفته است، می باشد. تسمه در ماشین لباسشویی، از موتور به دیگ شستشوی لباس ها متصل است و باعث چرخش محفظه شستشو می شود. تسمه بین دو پولی کوچک و بزرگ قرار گرفته است. پولی روی محور الکتروموتور تعبیه شده است. بهتر است برای صرفه جویی در انرژی و برای اینکه تسمه کمتر آسیب ببیند، هر دو پولی در یک راستا قرار بگیرند.

تسمه لباسشویی

نشانه های خرابی تسمه لباسشویی سامسونگ

ماشین لباسشویی را روشن کنید و یک برنامه برای شستشوی روزانه انتخاب کنید. طبق روال همیشگی، بعد از قفل شدن درب، آب وارد محفظه شستشو می شود و پس از آن دیگ شروع به چرخش میکند اگر لگن لباسشویی شروع به چرخیدن نکرد، ممکن است تسمه معیوب شده باشد یا گیربکس و موتور آسیب دیده باشند. در این صورت باید لباسشویی کاملا باز شود و قطعات اصلی آن مثل تسمه، پولی و.. بازدید شوند و در صورت نیاز تعویض گردند.

برای اینکه مطمئن شوید مشکل از تسمه است یا خیر، ماشین لباسشویی را خاموش کنید و لگن را با دست بچرخانید. اگر آزادانه چرخید، تسمه سالم است. همچنین ممکن است تسمه شل شده باشد یا از جای خود خارج شده باشد. رایج ترین مشکلی که برای تسمه اتفاق می افتد، پاره شدن آن است که به مرور زمان و در اثر ساییدگی کم کم بافت تسمه از بین می رود. دقت کنید که اگر تسمه ماشین لباسشویی شما نیاز به تعویض داشت، حتما از یک تعمیر کار کمک بگیرید؛ زیرا اگر تسمه شل بسته شده باشد باعث اتلاف انرژی و اگر بیش از اندازه سفت باشد، باعث وارد شدن فشار به موتور و آسیب های جبران ناپذیر خواهد شد. معمولا تسمه مدل های مختلف ماشین لباسشویی مانند: ال جی، بوش، سامسونگ، پاکشوما، AEG و سایر مدل ها، از نظر ظاهری، اندازه، ضخامت، ارتفاع و طول و عرض، با هم تفاوت دارند. انواع مختلف تسمه ها، کاربردهای متفاوتی دارند که بستگی به موتور و سیستم ماشین لباسشویی دارد. در صورتی که تسمه نیاز به تعویض داشت، تسمه خراب را نگه دارید تا از روی آن خریداری کنید.

حتما در نظر داشته باشید اگر ماشین لباسشویی شما در جای نامناسبی قرار داشته باشد و پایه های آن تنظیم نشده باشند، در اثر تکان های شدید حین شستشو، ممکن است تسمه از جای خود در بیاید. در این صورت نیاز به تعویض تسمه نیست و فقط باید دوباره آن را سر جای خود قرار دهید. برای تنظیم کردن اصولی پایه های ماشین لباسشویی، از یک تعمیرکار کمک بگیرید. با این کار ماشین لباسشویی را از آسیب های احتمالی و سر و صدای آزار دهنده، حفظ می کنید. تسمه ها شکل های گوناگونی دارند که به چهار دسته تقسیم می شوند: تسمه شیاردار، تسمه ذوزنقه ای سطح مقطع، ذوزنقه ای دندانه دار و تسمه تایم.

نحوه تعویض تسمه ماشین لباسشویی

معمولا تسمه تعمیر نمی شود و در صورت خرابی تعویض می گردد. قبل از اینکه به تعویض تسمه اقدام کنید، حتما ماشین لباسشویی را از برق بکشید. پنل و درب پشت لباسشویی را باز کنید تا بتوانید موتور، دینام، فولی بزرگ، دیگ، تسمه و سایر قطعات را مشاهده نمایید. در بعضی مدل ها لازم است تا پنل جلویی ماشین لباسشویی باز شود تا به تسمه دسترسی پیدا کنید. برای اینکه راحت تر تسمه را از دور قرقره آزاد نمایید، کمی قرقره را بچرخانید.

یک طرف تسمه روی فولی بزرگ و طرف دیگر آن روی فولی دینام قرار می گیرد. تسمه قدیمی را در بیاورید. تسمه جدید را که با همین مشخصات و ابعاد تهیه کردید، دور فولی قرار دهید. برای اینکار ابتدا تسمه را به دور فولی پایینی بندازید و سپس آن را بچرخانید تا به دور فولی بزرگ جا بیفتد. حال پیچ های پایه دینام را سفت کنید. اگر تسمه را با همان مشخصات تسمه قبلی تهیه کردید، اما احساس می کنید کمی تنگ است، مشکلی نیست؛ زیرا سفتی تسمه به این دلیل است که تسمه نو می باشد و به مرور زمان جا باز می کند.

در انتها امتحان کنید تسمه به درستی در جای خود قرار گرفته است یا خیر. سپس دیگ را با دست بچرخانید تا مطمئن شوید به درستی کار می کند. حال پنل را ببندید و پیچ ها را سفت کنید. برای رگلاژ تسمه ماشین لباسشویی، کافیست ابتدا پایه های دینام را شل نمایید. حال با یک پیچ گوشتی دینام را به سمت عقب بکشید. پیچ های دینام را دوباره سفت کنید.

نحوه تعویض تسمه ماشین لباسشویی های دوو، کنوود و ارج نیز به همین صورت است. فقط کافیست از شماره های درج شده کمک بگیرید تا تعمیرکار ماشین لباسشویی به منزل شما اعزام شود. دیدگاه و تجربیات شما کاربران گرامی برای ما بسیار ارزشمند است. خواهشمندیم دیدگاه و تجربیات خود را انتهای این مقاله با ما به اشتراک بگذارید. شما می توانید سوالات خود را در زمینه تعمیرات ماشین لباسشویی و نحوه تعویض تسمه ماشین لباسشویی با ما در میان بگذارید تا در کوتاه ترین زمان به صورت آنلاین به آنها پاسخ دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − نه =