میکروسوئیچ از قطعات مهم و اصلی در ماشین لباسشویی است. خرابی این قطعه اساسی، می تواند باعث از کار افتادن کل سیستم لباسشویی شود. نقص فنی در میکروسوئیچ، از مشکلات متداول است که قابل رفع و رجوع می باشد. اگر این قطعه از ماشین لباسشویی شما آسیب دیده، جای نگرانی نیست؛ می توانید با مطالعه این مقاله و کمک گرفتن از تعمیرکاران و تکنسین های حرفه ای، این مشکل را برطرف کنید. وظیفه این قطعه، قفل کردن درب لباسشویی هنگام شستشو و شروع به کار کردن ماشین لباسشویی است. این قطعه از باز شدن واشر در حالت چرخش جلوگیری می کند و اجازه نمی دهد آب از دستگاه خارج شود. حتی اگر درب دستگاه را ببندید، در صورت خرابی قفل و میکروسوئیچ، ماشین لباسشویی فرآیند شستشو را آغاز نخواهد کرد.

میکروسوئیچ کجا قرار گرفته است؟

ابتدا درب ماشین لباسشویی را باز کنید و به کناره درب دقت کنید. می بینید که یک قطعه فلزی یا پلاستیکی، به درب متصل شده است. نحوه کار کردن این قطعه به این شکل است که وقتی شما درب ماشین لباسشویی را می بندید، این قطعه وارد یک محفظه کوچک در قسمت بالای پنل لباسشویی شده و در مرحله بعد، میکروسوئیچ را فشار می دهد و سیگنال را به بخش کامپیوتری ماشین لباسشویی، ارسال می کند.اصطلاحا به این قطعه، اعتصاب می گویند. شما با مطالعه ادامه این مطلب، از نحوه باز کردن و تعویض قفل و میکروسوئیچ ماشین لباسشویی آگاه خواهید شد.

نحوه تعویض قفل و میکروسوئیچ ماشین لباسشویی

علت خراب شدن قفل درب لباسشویی

میکروسوئیچ از اجزای کوچکتری تشکیل شده است که شامل:

هنگامی که آب درون مخزن شستشوی لباس ها باشد و دیگ بیش از 2 ثانیه با سرعت 60 دور در دقیقه بچرخد؛ میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی فعال می شود. این سیستم به ما کمک می کند که لباسشویی را به صورت سخت افزاری و نرم افزاری کنترل کنیم و مطمئن شویم که آب وارد دستگاه نمی شود مگر اینکه درب به طور کامل بسته شود.

چرا قفل درب لباسشویی خراب شده است؟

به این نکات مهم توجه فرمایید و مرحله به مرحله آنها را انجام دهید؛ تا مطمئن شوید میکروسوئیچ ماشین لباسشویی شما نیاز به تعمیر دارد یا خیر.

در مرحله اول، واشر را در حالت چرخش قرار دهید؛ سپس درب را باز کنید. حالا از یک پیچ گوشتی کمک بگیرید و آن را به طور کامل، داخل محرک میکروسوئیچ درب لباسشویی قرار دهید. هنگامی که فرآیند شستشو آغاز شد، اگر با بسته شدن درب، دستگاه شروع به کار نکرد؛ قفل درب و میکروسوئیچ ماشین لباسشویی خراب است و باید توسط افراد حرفه ای، بازدید و تعمیر گردد. اگر این روش را امتحان کردید و نتیجه ای بدست نیاوردید، یک آزمایش پیوستگی با اهم سنج انجام دهید. توجه کنید که این کار نیازمند دانش و مهارت است و شما نمی توانید بدون تجربه های لازم، لوازم برقی را تعمیر کنید. برای اعزام تعمیرکار متخصص ماشین لباسشویی های بوش، ال جی، سامسونگ، اسنوا، امرسان و... از شماره های درج شده در سایت کمک بگیرید.

ابتدا 3 سیم اصلی میکروسوئیچ را بررسی کنید. توجه داشته باشید که اگر سیم اشتباهی به میکروسوئیچ متصل شود، باعث سوختگی آن می گردد. حتی ممکن است با اتصالی سیم ها، برد دستگاه هم آسیب ببیند. ابتدا ماشین لباسشویی را روشن کنید و میکروسوئیچ را از سیم های مربوطه جدا کنید تا امکان تست کردن آن وجود داشته باشد. سیم ها را دو به دو به لامپ متصل کنید و سیم هایی که لامپ را روشن کرد، علامت بزنید. سیمی که نتواند لامپ را روشن کند، سیم پایه 2 نام دارد. دو سیم دیگر که لامپ را روشن میکنند، سیم های پایه 1 و 3 نام گذاری می شوند.

چگونه قفل درب لباسشویی را تعویض کنیم؟

این نکته را در نظر داشته باشید که، تشخیص مشکل و عیب یابی اصولی، مهمترین نکته در تعمیرات ماشین لباسشویی است. تا زمانی که مطمئن نیستید کدام قطعه دچار نقص فنی شده، اقدام به تعویض آن نکنید.

برای تعویض قفل درب یا میکروسوئیچ ماشین لباسشویی، به پیچ گوشتی 4 سو، پیچ گوشتی 2 سو، حوله، کاردک، آچار شماره 5، انبر و میکروسوئیچ نو که به تازگی خریداری شده، نیاز داریم.

حتما توصیه می کنیم تعویض این قطعه مهم را به تعمیرکار ماشین لباسشویی بسپارید؛ زیرا این کار نیازمند مهارت و تجربه است و دستکاری افراد نا بلد، تنها باعث خسارات جبران ناپذیر خواهد شد. مراحل دستورالعمل تعویض میکروسوئیچ را با دقت و مرحله به مرحله انجام دهید؛ زیرا خطر آسیب دیدگی دستگاه و شما بالاست.

ابتدا برای پیشگیری از برق گرفتگی و خطرات احتمالی، مطمئن شوید دستگاه به برق متصل نیست و از لوازم و تجهیزات ایمنی کمک بگیرید.

دریچه های آب سرد و آب گرم را ببندید و برای محافظت از دستان خود، از دستکش استفاده کنید.

نحوه تعویض قفل و میکروسوئیچ ماشین لباسشویی

این مراحل در انواع مدل های ال جی، سامسونگ، بوش، پاکشوما، آبسال، اسنوا، حایر و... یکسان است.

ابتدا باید کنسول کنترل را از بالای دستگاه جدا کنید. برای این کار پیچ های موجود در بالای دستگاه را باز نمایید. با توجه به مدل دستگاه، محل قرار گرفتن پیچ ها متفاوت است. ممکن است در زیر دو کاوری که در انتهای هر کنسول قرار گرفته، پیچ ها تعبیه شده باشند. اگر کنسول شما به پیج وصل نشده بود، باید گیره های کنسول را آزاد کنید. برای این کار یک چاقو را بین قسمت بالای واشر و کنسول بکشید.

کنسول کنترل را بچرخانید، تا جایی که سیم های میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی رو به شما قرار گیرند.

هر دو طرف سیم میکروسوئیچ درب را فشار دهید و آن را از هم جدا کنید. یک پیچ گوشتی دو سو را بین خار های پنل قرار داده و آنها را به سمت پایین و بیرون فشار دهید تا آزاد شوند. کنسول کنترل را خارج کنید؛ سپس درپوش های پلاستیکی را از انتهای کنسول در بیاورید.

بایستید و بدنه ماشین لباسشویی را به سمت خودتان کج کنید؛ روی زمین حوله پهن کنید و دستگاه را روی آن بگذارید تا با این حالت به میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی دسترسی داشته باشید.

سیم ارت (زمین) که از میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی به بدنه متصل شده را با آچار جدا کنید. درب ماشین لباسشویی را باز کنید و میکروسوئیچ درب را از آن جدا نمایید. برای این کار، 2 پیچ کناری آن را باز کنید. به وسیله یک پیچ گوشتی 2 سو (سر صاف) سیم های میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی را به گیره های نگهدارنده فلزی، متصل نمایید. سیم را از کلید تعویض درب داخل بدنه بکشید.

حتما سیم های میکروسوئیچ را زیر گیره های نگهدارنده قرار دهید، تا فراموش نکنید هر سیم باید به کجا متصل شود. دهانه های سوراخ پیچ را روی میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی مورد تعویض، با دهانه های سوراخ پیچ در بالای بدنه قرار دهید.

حالا میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی را با پیچ هایی که قبلا باز کردید به بدنه لباسشویی وصل کنید. سپس با آچار و مهره، سیم میکروسوئیچ درب را با پیچ سوزنی که در مراحل قبل باز کرده بودید، به بدنه ببندید.

به آرامی و با احتیاط، بدنه ماشین لباسشویی را در جای خود بلند کنید؛ به هیچ عنوان دستگاه را با شدت روی زمین رها نکنید.

مطمئن شوید که قاب در قسمت جلوی بدنه، درست قرار گرفته باشد.به کمک گیره های بدنه، قاب عقب ماشین لباسشویی را به آن محکم وصل کنید. سپس کانکتور را از کنسول کنترل به سیم کابل میکروسوئیچ درب، اتصال دهید.

کنسول کنترل را روی بدنه واشر پایین بیاورید. مراحلی را که برای جدا کردن کنسول انجام دادید، برعکس کنید و دوباره کنسول را به دستگاه وصل نمایید.

حالا کار شما به اتمام رسیده و باید اتصالات را برقرار کنید، و ماشین لباسشویی را راه اندازی نمایید؛ تا مطمئن شوید مراحل به درستی طی شده اند.

حتما توجه داشته باشید که نحوه تعویض قفل درب ماشین لباسشویی، کار حساس و پیچیده ای می باشد. تمامی این دستورالعمل ها و اجرای مو به موی آنها بسیار تخصصی است. شما می توانید هر زمان که به مشکل برخوردید، با اعزام تعمیرکاران حرفه ای و متخصص به منزل، نقص فنی ماشین لباسشویی را برطرف کنید. می توانید از شماره تلفن های زیر کمک بگیرید.

سوالات و دیدگاه شما کاربران عزیز، برای ما بسیار ارزشمند است؛ حتما آنها را با ما در میان بگذارید تا در کوتاه ترین زمان پاسخ داده شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =