لامپ یخچال فریزر با اینکه جز بسیار کوچکی است؛ اما هنگام تاریکی کاربرد زیادی دارد. همه ما ساعاتی از شب که تمام خانه در تاریکی مطلق است، سراغ یخچال می رویم تا آب بنوشیم یا مواد غذایی برداریم. در این لحظه اگر یخچال لامپ نداشته باشد، باید برق های خانه را روشن کنیم تا بتوانیم یک نوشیدنی از یخچال برداریم. پس وجود لامپ در یخچال بسیار مهم می باشد و به ما کمک بسزایی را در پیدا کردن مواد غذایی در یخچال می کند.

حال تصور کنید لامپ یخچال سوخته باشد و روشن نشود، نه تنها چیزی در یخچال قابل رویت نیست، بلکه نمی توانیم نوشیدنی مورد نظرمان را هم پیدا کنیم، این مشکل برای همه بسیار آزار دهنده است. لازم به ذکر است که بگوییم، ما حتی در روشنایی روز هم به لامپ یخچال نیاز پیدا می کنیم؛ زیرا داخل محفظه های یخچال های امروزی عمیق است و اگر لامپ یخچال روشن نشود، نمی توانیم برخی قسمت ها را ببینیم.

ما در این مقاله قصد داریم علت روشن نشدن لامپ یخچال فریزر، نحوه تعویض لامپ یخچال و آموزش تعویض لامپ یخچال را به طور کامل برای شما عزیزان بیان کنیم؛ تا با مطالعه این مطلب به راحتی مشکل روشن نشدن لامپ یخچال فریزر را حل نمایید. لازم به ذکر است که بگوییم، دلایل روشن نشدن لامپ یخچال فریزر سامسونگ با علت روشن نشدن لامپ یخچال بوش و سایر برندها و مدل های گوناگون یخچال با هم تفاوتی ندارد و می توانید از این راهکار ها برای تمامی آنها استفاده نمایید. مواردی که در اینجا بیان می کنیم برای تمامی مدل های ساید بای ساید و برند های ال جی، بوش، سامسونگ، الکترواستیل، اسنوا و... قابل استفاده است.

توجه داشته باشید که قبل از هرگونه اقدام برای تعویض و یا تعمیر لامپ یخچال، دو شاخه را از برق خارج کنید.

چرا لامپ یخچال روشن نمی شود؟

1. سوختن لامپ یخچال

مهم ترین و رایج ترین علتی که می تواند، دلیل روشن نشدن لامپ یخچال باشد، سوختن آن است. لامپ یخچال هم مانند دیگر لامپ هایی که در منزل استفاده می کنید، عمر مشخصی داشته و بعد از کارکرد طولانی مدت و روشن خاموش شدن، ممکن است بسوزد و یا نیاز به تعمیر پیدا کند. به طور کلی، دو نوع لامپ را در یخچال می توان استفاده کرد:

آموزش تعویض لامپ یخچال

2.خرابی سرپیچ لامپ

یکی دیگر از دلایل روشن نشدن لامپ یخچال، خرابی سرپیچ و سوکت آن است. در صورتی که لامپ یخچال شما کاملا سالم است ولی فقط روشن نمی شود، به احتمال زیاد مشکل از سرپیچ آن می باشد. سرپیچ لامپ قسمتی است که لامپ در آن قرار می گیرد و توسط جریان برق روشن می شود. ممکن است به دلیل رطوبت موجود در یخچال، سرپیچ لامپ زنگ بزند و مانع رسیدن جریان برق به لامپ شود. خرابی سرپیچ یکی دیگر از دلایل روشن نشدن لامپ یخچال است.

برای تعویض و یا تعمیر سرپیچ، باید پیچ های سوکت را باز نمایید و آن را بررسی کنید. حتما سیم های متصل و پایه ها را با یک مولتی متر بسنجید تا از وجود جریان در این قسمت ها مطمئن شوید.

3.خرابی میکروسوئیچ درب

نقص فنی در میکروسوئیچ درب یخچال، از دیگر دلایل روشن نشدن لامپ یخچال می تواند باشد. میکروسوئیچ قطعه ای است که در درب یخچال قرار دارد و وظیفه آن متصل کردن مدار در لامپ یخچال است که موجب روشن شدن آن می شود. وجود نقص فنی در این قطعه کوچک، می تواند موجب روشن نشدن لامپ یخچال شود. شما عزیزان با بر طرف کردن این نقص فنی می توانید مشکل روشن نشدن لامپ یخچال سامسونگ، بوش، دوو و… را به راحتی حل نمایید.

 میکروسوئیچ دارای فنری است که به کمک آن، هنگام باز شدن درب یخچال باز می شود و مدار را متصل می کند. اتصال مدار و جریان یافتن برق باعث روشن شدن لامپ می شود. حال هنگامی که شما درب یخچال را می بندید، فنر میکروسوئیچ جمع شده و اتصال مدار را به طور کامل قطع می کند. در صورتی که میکروسوئیچ یخچال خراب شده باشد یا لامپ یخچال دائم روشن می ماند یا اصلا روشن نمی شود.

لازم به ذکر است که بگوییم، سوئیچ لامپ در مدل های مختلف یخچال، در محل متفاوتی قرار گرفته که معمولا محل قرارگیری آن، بالای یخچال است. جهت اطمینان از سالم بودن سوئیچ در یخچال های مختلف باید آن را از جای خود خارج کرده و با استفاده از مولتی متر سیم های متصل به آن را بررسی نمایید. همچنین می توانید با استفاده از مولتی متر، فنر میکروسوئیچ را در هر دو حالت باز و فشرده بررسی کنید تا از وجود جریان برق در سیم های آن مطمئن شوید. در صورت معیوب بودن و نبود جریان برق، بهتر است آن را با نمونه مشابه یخچال خود تعویض کنید.

4. خراب بودن برد الکترونیکی

معیوب بودن برد الکترونیکی یخچال می تواند از دیگر علت های روشن نشدن لامپ یخچال فریزر باشد. اگر تمامی قسمت های ذکر شده در موارد بالا را بررسی کردید و با مشکلی رو برو نشدید، وقت آن است که مدار یخچال را نیز مورد بررسی قرار دهید. سوختن حتی یک خازن در برد اصلی یخچال فریزر شما، می تواند موجب روشن نشدن لامپ آن شود. برد یکی از قطعات بسیار مهم و حساس در هر وسیله برقی می باشد که وظیفه دارد به هر قسمت یخچال دستوراتی را صادر کند. شما عزیزان بهتر است برای تعمیر و یا تعویض برد یخچال، با یک تکنسین مشورت نمایید؛ چرا که این قطعه حساسی در یخچال است و تعمیر و تعویض آن نیازمند دانش و مهارت بالایی می باشد. جهت بررسی و عیب یابی دستگاه و تعویض خازن های سوخته در برد می توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

آموزش تعویض لامپ یخچال

ما در این قسمت، به آموزش نحوه تعویض لامپ یخچال خواهیم پرداخت تا شما عزیزان به راحتی در منزل این کار را انجام دهید.

در مرحله اول، ابتدا محل قرارگیری لامپ یخچال را باید پیدا کنید. محل قرار گیری لامپ معمولا در بالای یخچال یا کنار دیواره یخچال داخل یک حباب یا محفظه پلاستیکی می باشد. این محفظه پلاستیکی جهت پخش نور بیشتر و جلوگیری از شکسته شدن لامپ در یخچال تعبیه شده است. شما باید این محافظ را که به کمک چند پیچ در جای خود نصب شده است، باز کنید تا بتوانید به لامپ یخچال دسترسی داشته باشید.

در برخی مدل ها، محافظ پلاستیکی به صورت کشویی روی لامپ قرار گرفته است که می توانید با کمی فشار آن را از جای خود خارج کنید. توجه کنید که در تمامی این مراحل باید یخچال را از برق کشیده باشید. حال نوبت جدا کردن لامپ قدیمی را از سرپیچ آن است. پس از خارج کردن لامپ قدیمی، باید لامپ جدید را که مشابه مدل قبلی است، نصب کنید. پس از اطمینان از نصب درست لامپ، یخچال را به برق وصل نمایید و لامپ را امتحان کنید.

در صورتی که موفق به انجام این کار نشدید، می توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید تا کارشناسان ما برای تعویض لامپ و عیب یابی دستگاه به محل تان اعزام شوند.

نتیجه گیری

ارزش لامپ یخچال را هنگامی متوجه می شویم که در تاریکی درب یخچال را باز می کنیم و آن روشن نمی شود. سوختن لامپ یخچال اتفاق نگران کننده ای نیست و با تعویض و جایگزین کردن آن با لامپی جدید، به راحتی می توان مشکل را حل کرد. توجه داشته باشید که اگر مشکل از قسمت های دیگر یخچال بود، باید حتما با مرکز تعمیراتی ما تماس بگیرید تا تعمیرکار ما تمامی بخش ها را مورد بررسی قرار دهد و سیم کشی های داخلی را بازدید کند.

در این مطلب دلایل روشن نشدن لامپ یخچال فریزر را بیان کردیم و نحوه تعویض لامپ یخچال را آموزش دادیم. می توانید سوالات خود را در این زمینه در قسمت دیدگاه با ما در میان بگذارید و درصورتی که به سرویس دوره ای و تعمیرات یخچال احتیاج داشتید، با شماره های زیر تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =