یکی از مهم ترین دغدغه های اکثر خانواده ها خالی شدن گاز یخچال فریزر سامسونگ، ال جی، دوو، اسنوا و... است. نشت گاز یخچال می تواند دلایل و علت های مختلفی داشته باشد که شما عزیزان با آگاهی از آن می توانید به راحتی این مشکل را حل نمایید. ما در این مقاله دلایل خالی شدن گاز یخچال، علت نشت گاز یخچال فریزر سامسونگ، بوش و ال جی را بیان می کنیم.

شما می توانید با مطالعه این مطلب، دلایل نشتی گاز در یخچال یا کم شدن سرمای یخچال را بررسی کنید و با آگاهی کامل این مشکل را رفع نمایید. ابتدا به این مورد می پردازیم که از کجا بفهمیم گاز یخچال ما نشتی دارد و از میزان آن کاسته شده است؟

این را بدانید که با بالا رفتن عمر یخچال، باز ماندن درب، باز و بسته کردن بیش از اندازه درب دستگاه و... گاز یخچال به اتمام نمی رسد، بلکه تنها علت آن می تواند نشتی گاز باشد که موجب خالی شدن آن می شود. توجه داشته باشید که اگر یخچال شما یکسره کار می کند و برفک می زند، نشانه های تمام شدن گاز یخچال را داراست. هنگامی که موتور یکسره و بدون توقف کار می کند، این معنی را می دهد که گاز یخچال شما رو به اتمام است. همچنین اگر لوله برگشتی پشت یخچال فریزر داغ شده باشد و صدای کمپرسور عجیب غریب شود، در این لحظه گاز یخچال شما نشتی دارد و باید جلوی نشتی آن را بگیرید. امزوره گاز یخچال ها را از گاز فریون پر می کنند. این گاز یکی از گاز های ایمن و سالم به حساب می آید.

گاز یخچال کجا قرار دارد؟

همانطور که می دانید پشت همه یخچال ها لوله کشی شبکه ای وجود دارد. همه این لوله ها از کندانسور، رادیاتور، اواپراتور، یخساز، کمپرسور و بقیه قسمت ها عبور کرده اند. تمامی این لوله ها، محل عبور گاز یخچال هستند. وظیفه کمپرسور، به جریان انداختن گاز در مسیر لوله ها است. گاز یخچال در قسمت فریزر یا جایخی، سرمای خود را به مواد داخل فریزر می دهد و خودش گرما را از مواد می گیرد و به وسیله کمپرسور دوباره به سمت گاز خنک کننده بر می گردد. گاز در یخچال وظیفه خنک کنندگی را به عهده دارد. این گاز در کمپرسور خنک می شود و با فشار به سمت اواپراتور می رود. این گاز وارد مدار یخچال شده و در آنجا باعث خنکی فضای داخل یخچال فریزر می شود. سپس در بالاترین نقطه توسط کمپرسور مکیده شده و برگشت داده می شود. این کار مدام انجام شده تا یخچال خنک باقی بماند. گاز فریون در داخل یخچال همانند قلب که دائم خون را به جریان می اندازد، است و وجود آن برای یخچال لازم و ضروری می باشد. توجه داشته باشید که با تنظیم دما در یخچال می توان درجه خنک کنندگی آن را مشخص نمود.

علت نشت گاز در یخچال

توجه کنید هنگامی که کمپرسور روشن است و کندانسورها گرم نیستند، این گرم نبودن لوله های کندانسور نشان دهنده تمام شدن گاز یخچال است. لازم به ذکر است که بگویمم، این مشکل باید توسط تعمیرکار حرفه ای، نشت یابی شده و با رعایت اصول، دوباره پر شود. حال اگر کمپرسور روشن است و کندانسورها سرد هستند، یعنی گاز یخچال شما به اتمام رسیده است و باید دوباره شارژ شود.

یکی از نشانه های رایجی که می توان با توجه به آن به خالی شدن گاز یخچال پی برد، گرم شدن فضای داخلی یخچال فریزر است. این نکته را در نظر داشته باشید که اگر گاز یخچال فشار لازم را نداشته باشد، هوای داخل یخچال را خنک می کند؛ اما نه به اندازه کافی! این کار موجب یکسره کار کردن کمپرسور می شود. از بین رفتن فشار گاز یخچال، به دلیل فرسودگی و نشتی کوچک رخ می دهد. حال اگر یخچال به طور کامل گرم باشد و اصلا خنک نکند جوری که انگار خاموش است، نشان دهنده این است که گاز یخچال کاملا خالی شده است.

گرم بودن یخچال تنها به دلیل نبود گاز در آن نیست بلکه گاهی به دلیل خرابی ترموستات، خرابی کمپرسور و حتی از بین رفتن لاستیک دور درب، نیز می باشد و سرمای سابق را ندارد. این موارد ممکن است به ندرت برای یخچال فریزر شما پیش آید؛ اما خالی شدن گاز یخچال از دلایل اصلی گرم شدن آن است.

علت نشت گاز در یخچال

نشت گاز در یخچال سامسونگ

گاهی ممکن است ما با رعایت نکردن برخی نکات، باعث صدمه به یخچال و نشتی گاز آن شویم. هنگام حمل و نقل و جا به جایی دستگاه موقع اثاث کشی، وارد شدن ضربه به یخچال، می تواند عواملی باشد که باعث سوراخ شدن لوله ها و نشتی گاز از آنها شود. از طرفی فرسوده شدن لوله ها در دراز مدت و پوسیدگی آنها، دلیل نشت گاز در یخچال سامسونگ خواهد بود. هنگام تمیز کردن یخچال فریزر سامسونگ از برفک، توجه کنید که با ضربه و تراشیدن، لوله ها را سوراخ نکنید.

برای این کار بهتر است یخچال را خاموش نمایید و اجازه دهید برفک ها آب شوند و بعد آنها را تمیز کنید. آموزش پر کردن گاز یخچال و پیدا کردن محل نشتی گاز، کار بسیار تخصصی می باشد. به همین علت بهتر است که با تماس با شماره های داخل سایت، تعمیرکار متخصصی را برای پر کردن گاز یخچال و بر طرف نمودن نشتی گاز به محل تان اعزام نمایید. تعمیرکاران ما با حضور به موقع به سرعت به رفع مشکل یخچال شما می پردازند.

یکی از کار هایی که در تشخیص نشتی گاز یخچال به شما کمک می کند تا بفهمید نشتی گاز از کجاست، ریختن روغن در قسمت های لوله است. یکی دیگر از نشانه ها، پیدا کردن محلی که دچار یخ زدگی یا برفک شده است، می باشد؛ زیرا گاز یخچال سرد است و با خارج شدن از لوله در مجاورت با هوا باعث یخ زدگی و برفک آن خواهد شد. روش دیگر که روش متداول و قدیمی این کار است، آغشته کردن مسیر لوله گاز به کف صابون می باشد. در هر نقطه که حباب ایجاد شد، نشتی از همان نقطه است. چنانچه تمامی روش ها را امتحان کردید اما موفق به تشخیص سوراخ نشتی نشدید، با یک مرکز تعمیراتی تماس بگیرید و مشکل را با کارشناسان در میان بگذارید.

خالی شدن گاز در یخچال ال جی

دلایل اصلی خالی شدن گاز در یخچال ال جی، نشتی در مسیر لوله ها و نقص در کمپرسور آن است. گاهی به دلیل پوسیدگی، ضربه و یا جنس بی کیفیت لوله ها این مشکل پیش می آید. معمولا لوله های آهنی در یخچال های ال جی، به دلیل نفوذ رطوبت در آنها و زنگ زدگی، زودتر دچار پوسیدگی و نشت گاز می شوند. توجه داشته باشید که بهترین گزینه برای شبکه لوله های پشت یخچال، جنس مسی می باشد.

از دیگر دلایل خالی شدن گاز یخچال ال جی، سوراخ شدن و خارج شدن لوله های اواپراتور از جای خود است. اگر جابجایی یخچال ناشیانه صورت بگیرد، لوله ها از جای خود خارج می شوند یا می شکنند. نقش جنس لوله در نشتی گاز از مهم ترین عوامل نشتی آن به شمار می آید. جنس لوله ها می تواند از آلومینیوم یا مس باشد که بهترین گزینه ها برای عدم نشتی گاز است. لوله ها باید به اندازه کافی ضخیم و قطور باشند. تغییر در اندازه لوله ها، فشار گاز موجود در لوله ها را تغییر می دهد.

خالی شدن گاز در یخچال بوش هم به همین صورت است. گاز در یخچال وظیفه خنک کنندگی را به عهده دارد. همانطور که گفتیم، گاز در کمپرسور خنک می شود و با فشار به سمت اواپراتور می رود. گاز یخچال، فریون می باشد که گازی بی رنگ است . ضرر این گاز برای محیط زیست و طبیعت صفر است؛ اما این موضوع به این معنی نیست که در معرض استشمام این گاز قرار بگیرید. بوی این گاز بسیار نامطبوع و ناخوشایند است به همین علت ممکن است برخی از افراد این بو را با بوی فاسد شدن مواد غذایی اشتباه بگیرند. در هر صورت اگر غذایی در یخچال شما فاسد نشده اما بوی بدی در یخچال به مشام می رسد، باید حتما گاز یخچال تان را چک کنید.

نتیجه گیری

گاز یخچال سمی نیست؛ اما قابلیت اشتعال بسیار بالایی دارد و خطرناک است. هنگام نشت گاز یخچال و شارژ مجدد آن، بهتر است که لوله ها را تعویض کنید. هنگام تمیز کردن یخچال و فریزر از چاقو و وسایل تیز استفاده نکنید. هنگام جابجایی و اسباب کشی حتما از افراد با تجربه کمک بگیرید و دفترچه راهنمای دستگاه را مطالعه نمایید. برای شارژ اصولی گاز یخچال و عیب یابی، با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید و سوالات خود را از کارشناسان مجموعه دیباسازان بپرسید. همچنین می توانید نظرات و سوالات خود را در قسمت دیدگاه با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =