فن از مهم ترین اجزای یخچال است. همان طور که از اسمش پیداست، وظیفه فن یخچال جا به جا کردن هوا و تعبیه آن است. فن هوای گرم را از بیرون می گیرد و آن را به هوای سرد تبدیل می کند، با این عمل به تهویه هوای یخچال کمک می نماید. معمولا در همه یخچال های امروزی، سه الی چهار فن وجود دارد. تفاوت فن های جدید با فن های قدیمی این است که در فن های قدیمی از ولتاژ برق شهری استفاده می شد و به اصطلاح تک ولتاژ بودند. این فن ها هنگامی که یخچال مشغول به کار بود، فعالیت حداکثری داشتند؛ اما در یخچال های امروزی برد هایی تعبیه شده است که وظیفه تعیین قدرت جریان باد را دارد. فن های جدید که در یخچال های سامسونگ، ال جی، دوو، بوش و... قرار گرفته است، کمترین آسیب را به محیط زیست وارد می کند و مصرف انرژی را به حداقل می رساند. یکی دیگر از فواید مدل های جدید فن این است که طول عمر بیشتری دارند و کمتر خراب می شوند و کمتر به تعمیرات نیاز دارند.

در این مقاله نحوه تعویض فن انواع یخچال را به شما آموزش می دهیم.

انواع فن یخچال فریزر

خنک سازی در یخچال و فریزر به کمک 2 فن اواپراتور و فن کندانسور انجام می شود. فن اواپراتور، هوا را بین فریزر و محفظه های مواد غذایی یخچال گردش می دهد و از طرف دیگر فن کندانسور، هوا را از طریق لوله های خود به گردش درمی آورد تا کمپرسور را خنک کند. غیر از این 2 فن، فن های دیگری که در یخچال قرار دارند، برای تنظیم دما به کار گرفته می شوند. این قطعات، نقش بسزایی در افزایش طول عمر قطعات داخلی دارند و یکسره در حال فعالیت هستند؛ پس این موضوع طبیعی است که پس از مدتی به سرویس یا تعویض احتیاج پیدا خواهند کرد. شما می توانید با مطالعه ادامه این مطلب نحوه تعویض فن یخچال ال جی، سامسونگ، دوو، بوش و... و نصب اواپراتور را فرا بگیرید.

فن داخلی

این فن هوای داخل یخچال را به دمای مورد نظر می رساند و هوای گرم را به هوای سرد تبدیل می نماید و همچنین جریان هوای سرد را در یخچال به گردش در می آورد. به طور کلی وظیفه این فن، بهبود خنک کنندگی فضای داخلی یخچال و فراهم کردن دمای مناسب در یخچال و همچنین سریعتر کردن فرآیند انجماد است.​

فن کمپرسور

فن کمپرسور: محل قرارگیری این فن، پشت یخچال در کنار کمپرسور می باشد. همانطور که از اسمش پیداست، وظیفه این فن خنک کردن کمپرسور است. فن کمپرسور، هوای خنک را طریق لوله های بیرونی وارد می کند و هوا را در اطراف کویل یخچال قرار می دهد. اگر کمپرسور شروع به کار کند؛ اما این فن نچرخد، باید آن را تعویض کنید. برای این کار از یک تعمیرکار حرفه ای کمک بگیرید. همچنین می توانید برای تعویض فن یخچال ال جی، با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل کنید.

فن اواپراتور

فن اواپراتور، وظیفه برقرار کردن جریان هوا در یخچال شما را به عهده دارد. نام دیگر این فن، فن تبخیری می باشد. این فن هوای گرم را از یخچال بیرون می کشد و به کمک لوله های نازک خود، هوای گرم را به محیط بیرون می فرستد. اگر در قسمت یخچال فریزر صدای ناهنجاری می شنوید، یا اینکه یخچال شما سرمای سابق را ندارد، مشکل از موتور این فن می باشد. شما می توانید با تعویض فن یخچال سامسونگ، ال جی، دوو، بوش و... این مشکل را به راحتی حل کنید.

فن کندانسور یخچال

هنگامی که کمپرسور دستگاه مشغول به کار باشد، این فن شروع به چرخش می کند و کنترل آن به عهده سوئیچ های کنترل دما است. اگر کمپرسور شروع به کار کند و این فن نچرخد، باید آن را تعویض کنید. برای این کار از یک تعمیرکار حرفه ای کمک بگیرید. همچنین می توانید برای تعویض فن یخچال بوش، سامسونگ، دوو، ال جی و... با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل کنید.

نحوه تعویض فن یخچال

هنگامی که هر کدام از فن های یخچال از کار بیفتد، دمای یخچال به صورت غیر عادی تغییر می کند. در این بخش، با آموزش تعویض فن یخچال دوو، سامسونگ، ال جی، بوش و... آشنا می شوید.

علت های خرابی فن یخچال Samsung

علت های خرابی فن یخچال Samsung

هنگامی که فن اواپراتور کار نمی کند، یخچال را از برق بکشید. احتمالا پره های آن مسدود شده و امکان چرخش ندارد. درپوش فن را بردارید تا ببینید پره ها در چه وضعیتی قرار دارند. اگر یخ زده باشند، آن را ذوب کنید تا مسیر چرخش باز شود؛ اما اگر تیغه های فن به دلیل فشار بالای یخ ها، خم شده باشند، نمی توانند به درستی در محفظه بچرخند و باید حتما تعویض گردند.

اگر تیغه های فن به دلیل کثیفی و گرد و غبار فراوان دچار انسداد شده بود، آن ها را به خوبی تمیز کنید و روغن کاری نمایید تا مثل روز اول به خوبی بچرخند.

حال اگر هیچ آثاری از یخ زدگی و کثیفی وجود نداشت و هنوز فن نمی چرخید، پایانه های الکتریکی فن را از نظر ولتاژ بررسی کنید. یک مولتی متر را به منبع تغذیه متصل نمایید. توجه کنید که گیره ها محفظه یخچال را لمس نکنند. حال یخچال را به برق متصل کنید، اگر مولتی متر عدد صفر را نشان دهد، یعنی هیچ برقی به موتور فن نمی رسد. این مشکل را بهتر است به کمک یک تعمیرکار حل نمایید و در صورت نیاز، فن یخچال Samsung را تعویض کنید.

چگونه از کارکرد صحیح فن یخچال مطمئن شویم؟

هنگامی که یخچال و فریزر شما خنک نمی شود اما صدای کارکردن موتور کمپرسور به گوش می رسد، احتمالا فن یخچال خراب شده و باید تعویض گردد.

آیا چراغ های یخچال شما روشن نمی شود؟ ابتدا درب یخچال را باز کنید. اگر چراغ های یخچال شما روشن نشد،یعنی برق کافی به یخچال نمی رسد و فن هم از کار می افتد. در این حالت منبع تغذیه را بررسی نمایید.

روش بعدی برای اطمینان از کارکرد صحیح فن این است که درب فریزر را باز کنید و ببینید جریان هوای سرد را حس می کنید یا نه. در صورتی که فریزر کاملا سرد باشد، فن اواپراتور هیچ مشکلی ندارد.

برای اینکه مطمئن شوید فن اواپراتور یخچال کار می کند یا خیر، سوئیچ درب را آزمایش کنید. همه یخچال فریزر ها، یک سوئیچ درب دارند که نزدیکی لولای درب قرار می گیرد. هنگامی که درب بسته می شود، این سوئیچ چراغ ها را خاموش می کند و فن را روشن می نماید. این سوئیچ را به مدت یک دقیقه فشار دهید. اگر چراغ ها روشن ماند ولی فن شروع به کار نکرد، باید فن اواپراتور یخچال، تعویض گردد.

دلایل اهمیت تعمیر فن یخچال فریزر

به چند دلیل، ضروری است که تعمیر و تعویض فن یخچال فریزر دوو، سامسونگ، ال جی و... را جدی بگیرید و بلافاصله اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهید. 1. خرابی و وجود اختلال در نحوه عملکرد فن کمپرسور، باعث می شود تا فشار زیادی به موتور دستگاه وارد شود و به مرور باعث سوختن آن گردد. 2. فن اواپراتور در صورت خرابی، نمی تواند هوای داخل فریزر را به درستی سرد کند و در نهایت باعث افزایش دما در این بخش شده که منجر به فاسد شدن مواد غذایی می شود. 3. هنگامی که یخچال و فریزر شما خنک نمی شود اما صدای کارکردن موتور کمپرسور به گوش می رسد، احتمالا فن یخچال خراب شده و باید تعویض گردد.

در این مقاله، آموزش نحوه تعویض فن یخچال سامسونگ، بوش، دوو، ال جی و... و علت های خرابی فن یخچال را شرح دادیم. لطفا نقش این قطعه مهم را در یخچال نادیده نگیرید. شما می توانید با تعویض فن یخچال، به افزایش عمر قطعات و صرفه جویی در مصرف انرژی، کمک بسزایی کنید. در صورتی که به تعویض فن یخچال ال جی، سامسونگ، دوو و... نیاز دارید، می توانید برای آگاهی از قیمت ها و اعزام تعمیرکار به منزل، با شماره های زیر تماس بگیرید. سوالات متداول خود را در این زمینه در قسمت دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 8 =