یکی از مهم ترین وظایف یخچال فریزر ها سالم نگه داشتن مواد غذایی است. مواد غذایی برای سالم و تازه ماندن نیازمند این هستند که در دمای مشخص و مناسبی قرار گیرند؛ در غیر این صورت ممکن است فاسد شوند و یا دیگر تازه نباشند. تنظیم کردن دمای یخچال فریزر در سالم و تازه ماندن مواد غذایی نقش بسیار مهمی دارد. اگر دمای یخچال فریزر را در درجه ای معین و مناسب تنظیم کنید، می توانید مواد غذایی را در طولانی مدت تازه نگه دارید.

امروزه برند های مختلفی از یخچال را در بازار مشاهده می کنید که همه آنها، سیستم تنظیم دمای متفاوتی دارند. کارشناسان ما در تعمیرگاه معتبر تعمیر یخچال سامسونگ، دوو، بوش، اسنوا، ال جی و... در این مقاله به صورت جامع در رابطه با نحوه تنظیم دمای یخچال سامسونگ، تنظیم دمای یخچال ال جی و نحوه تنظیم دمای یخچال فریزر بوش صحبت کرده اند. همانطور که می دانید، همه یخچال فریزر ها وظیفه یکسانی را در خانه دارند؛ اما میزان دما و نحوه تنظیم آن برای هر یخچال فریزر متفاوت است.

شما می توانید درجه دمای داخلی یخچال را با توجه به استاندارد های آن تنظیم کنید. برای این کار کافی است از دفترچه راهنمای یخچال فریزر کمک بگیرید. لازم به ذکر است که بگوییم، از تغییرات ناگهانی دما خودداری کنید و تنظیمات را مرحله به مرحله جلو ببرید. در یخچال فریزر های قدیمی، کنترل کننده و تنظیم کننده دما معمولا داخل یخچال و در کنار لامپ آن قرار گرفته است؛ اما در یخچال فریزر های امروزی، کنترل دما از طریق صفحه نمایش دیجیتالی که بر روی درب یخچال است، انجام می گیرد.

تنظیم دمای یخچال فریزر

شاید برای شما هم جالب باشد که یخچال فریزر های قدیمی، عمر طولانی تری نسبت به یخچال فریزر های امروزی دارند و شاید همچنان هم در بعضی از خانه ها استفاده می شوند. به طور کلی، اجناس قدیمی نسبت به اجناس پیشرفته و حساس امروزی کیفیت بسیار بالا و کارایی زیادی دارند؛ بنابراین می توانند سال های زیادی را همچنان کار کنند و احتیاجی به تعویض نداشته باشند.

ما در این قسمت چگونگی تنظیم دمای یخچال فریزر های قدیمی را بیان می کنیم تا شما اگر از این یخچال فریزر ها استفاده می کنید، نحوه کار با آن را بیاموزید. تنظیمات دما در این یخچال ها معمولا با یک شاسی یا گرداننده کنترل می شود. معمولا بر روی این گرداننده از یک تا پنج درجه یا از یک تا نه درجه، اعدادی درج شده است. عدد صفر در تنظیمات این یخچال ها، به معنی خاموش کردن یخچال است. همچنین اگر درجه یخچال را بر روی عدد 9 قرار دهید، خواهید دید که مواد غذایی داخل آن یخ زده است؛ چرا که یخچال با تمام قدرت کار می کند.

توجه کنید که اگر درجه یخچال را روی عدد 1 قرار دهید، یخچال تا به حد کافی سرد نمی شود و ممکن است در حالت مواد غذایی فاسد شوند. بنابراین پیشنهاد ما این است که دما را در حد وسط نگه دارید تا یخچال به دمای مناسبی برسد. برای مثال اگر یخچال شما از یک تا پنج درجه بندی شده بود، دما را روی عدد 3 تنظیم کنید و یا اگر دمای یخچال شما از 1 تا 9 درجه بود، آن را روی عدد 4 تنظیم نمایید تا از یخ زدن و فاسد شدن مواد غذایی در یخچال جلوگیری نمایید.

در این قسمت آموختید که هرچه عدد تنظیم درجه یخچال بیشتر باشد، دمای یخچال شما سرد تر خواهد شد و هرچه درجه را بر روی اعداد کمتر مثل 1 تنظیم کنید، یخچال گرم تر می شود. اگر درجه یخچال را روی اعداد ذکر شده تنظیم کردید ولی احساس کردید که سردی مواد غذایی و نوشیدنی ها باب میل تان نیست، یک درجه به دما اضافه کنید تا دمای یخچال فریزر تان سرد تر شود.

لازم به ذکر است که بگوییم، پس از تنظیم دما، باید یک روز صبر کنید تا دمای دستگاه به صورت کامل پایین بیاید. چنانچه احساس کردید باز هم دمای یخچال فریزر به اندازه کافی سرد نیست می تواند پس از گذشت 1 روز دوباره دمای یخچال را تغییر دهید.

در یخچال فریزر های امروزی، تنظیم دما به صورت دیجیتالی صورت می گیرد. این کنترل دما به صورت دیجیتالی، دمای دقیق یخچال را نمایش می دهد. تنظیم دما در این یخچال ها بسیار ساده است. شما می توانید به صورت لمسی یا با فشردن یک دکمه دمای یخچال فریزر سامسونگ، ال جی، بوش ،دوو و... را تنظیم نمایید.

تنظیم دمای یخچال فریزر

آموزش تنظیم دمای یخچال های امروزی که از طریق صفحه نمایش کنترلی انجام می شود، به شرح زیر است:

معمولا در تمامی یخچال فریزر های سامسونگ، ال جی، بوش و... تنظیم دوباره دما در صفحه نمایش قفل است؛ چرا که دما به طور اتفاقی و با لمس سهوی، تغییر نکند. برای تغییر دمای یخچال و فریزر شما باید ابتدا قفل تنظیم دما در صفحه نمایش را باز کنید. توجه داشته باشید که هنگامی که تنظیم دما در یخچال شما قفل باشد، علامت قفل روی صفحه نمایش دستگاه نشان داده می شود.

برای باز کردن این قفل، کافیست دکمه unlock را به مدت سه ثانیه نگه دارید. پس از باز شدن قفل یخچال، می توانید با فشردن دکمه cooling temperature یا refrigerator temperature دمای یخچال را به راحتی تغییر دهید.

نحوه تنظیم دمای یخچال سامسونگ نیز به این صورت است که شما دکمه fridge را برای تنظیم دمای یخچال فشار می دهید و با فشار دادن متوالی این دکمه، عدد تنظیم دما را تغییر دهید. برای تنظیم دمای فریزر در یخچال فریزر سامسونگ، باید دکمه freezer را فشار دهید و با فشار دادن متوالی این دکمه، درجه فریزر را تغییر دهید. در یخچال فریزر سامسونگ، دکمه ای به نام power freezer وجود دارد که شما با فشردن این دکمه می توانید سرمای بسیار قوی را در فریزر ایجاد کنید. برای مثال شما وقتی که می خواهید به سرعت یخ بسازید یا یک نوشیدنی گرم را در زمان کوتاه خنک کنید، می توانید از این دکمه برای سرمایه سریع استفاده نمایید.

توجه داشته باشید که در فصل زمستان دمای یخچال خود را باید مناسب این فصل تنظیم کنید؛ زیرا در این فصل هوا سرد است و یخچال برای خنک نگه داشتن مواد غذایی به انرژی کمتری نیاز دارد و زودتر خنک می شود. بنابراین در فصل زمستان درجه یخچال فریزر را یک درجه کمتر کنید تا مواد غذایی یخ نزند و در مصرف انرژی هم صرفه جویی شود. این روند در فصل تابستان برعکس می باشد. در فصل تابستان به دلیل هوای گرم، یخچال باید بیشتر از قبل کار کند تا در گرما مواد غذایی را خنک نگه دارد.

بنابراین در تابستان دمای یخچال فریزر را یک درجه بیشتر کنید و کمتر درب یخچال را باز و بسته نمایید تا سرمای یخچال هدر نرود. تغییرات دمای محیط، درجه حرارت داخل یخچال را تحت تاثیر قرار می دهد حتی اگر درب یخچال بسته باشد و مدتی باز نشود. در فصل تابستان، یخچال ترموستاتی را بهتر است روی درجه چهار یا پنج قرار دهید. همچنین دمای یخچال الکترونیکی را در فصل تابستان روی درجه 3 یا 4 بگذارید. دمای فریزر نیز بر روی درجه 20- و 18- تنظیم کنید. در فصل زمستان، یخچال ترموستاتی را روی 2 یا 3 درجه قرار دهید و یخچال اتوماتیک را در 4 یا 5 درجه و فریزر را بر روی دمای 16- تا 19- بگذارید.

آموزش تنظیم دمای یخچال ترموستاتی

اگر یخچال شما سیستم مکانیکی برای تنظیم دما دارد و دمای آن توسط ترموستات تنظیم می شود، درجه سرمای یخچال را روی عدد 2 قرار دهید و فریزر را در عدد 18- تنظیم نمایید. همچنین دمای مناسب برای یخچال دیجیتالی، 3 و برای فریزر 20- می باشد. در برخی یخچال ها، مانند یخچال بوش و یخچال ال جی، دمای یخچال فریزر به فارنهایت است. برای تنظیم دمای یخچال فریزر بوش و تنظیم دمای یخچال ال جی در برخی مدل های خاص، لازم است که بدانید فارنهایت چگونه به درجه سانتی گراد تبدیل می شود.

برای اینکار، عدد درجه فارنهایت را منهای 32 کنید و سپس عدد به دست آمده را بر 8/1 تقسیم نمایید. با این محاسبات، شما فارنهایت را به سانتیگراد تبدیل می کنید. برای تبدیل سانتیگراد به فارنهایت، عدد درجه سانتی گراد را در 8/1 ضرب کنید و عدد حاصل را با 32 جمع نمایید. در برخی از یخچال ها، فقط دو نوع درجه ماکزیمم و مینیمم وجود دارد. در این مدل ها دما را باید بر روی مینیمم تنظیم کنید.

چنانچه دمای یخچال را به درستی تنظیم کرده اید اما یخچال گرم است یا حتی در کمترین درجه هم یخ می زند، ترموستات یخچال شما، گاز یخچال و یا سنسور آن خراب شده است و برای تعمیر آن باید بلافاصله با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

نتیجه گیری

برای رفع تمامی مشکلات فنی انواع یخچال ها و برند های گوناگون، می توانید از شماره های درج شده در سایت استفاده کنید تا در کوتاه ترین زمان، با بهترین کیفیت و نازلترین قیمت، از خدمات دیبا سازان بهره مند شوید. سوالات و نظرات خود را در این زمینه، در قسمت دیدگاه با ما در میان بگذارید تا به صورت آنلاین پاسخگوی شما کاربران گرامی باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 11 =