یکی از رایج ترین مشکلاتی که ممکن است برای هر اسپیلت یا کولر گازی به وجود آید، خاموش نشدن فن آن است. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که کولر گازی تان را خاموش کرده باشید؛ اما فن آن همچنان در حال کار کردن باشد. یکسره کار کردن فن کولر گازی در برخی از مواقع به علت تغییر تنظیماتش می باشد و در برخی از موارد به علت مشکلات قطعات داخلی آن است. برای آگاهی از علت این مشکل، می توانید این مقاله را تا پایان مطالعه نمایید و در صورت حل نشدن مشکل می توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید و از کارشناسان خبره ما در این باره سوال نمایید.

آگاهی از علت های کار نکردن فن کولر گازی موجب می شود که هنگام روبرو شدن با این مشکل نگرانی نداشته باشید و بتوانید از آسیب بیشتر به دستگاه جلوگیری نمایید. توجه داشته باشید که تعمیر کولر گازی بهتر است توسط افراد خبره و با تجربه انجام شود؛ چرا که این دستگاه از قطعات حساس و ظریفی تشکیل شده و کوچک ترین بی تجربگی می تواند مشکلات دیگری را برای آن به وجود آورد.

نحوه کار کردن فن در انواع کولر گازی

فن این دستگاه وظیفه تامین کردن هوا را در زمان روشن بودن اسپیلت بر عهده دارد. از دیگر وظایف فن اسپیلت می توان به کشیدن هوای گرم اتاق به داخل یونیت و خارج کردن هوای سرد از دستگاه اشاره نمود. یکی از قابلیت های کولر گازی این است که هنگام خنک بودن هوای اتاق، شما می توانید آن را بر روی حالتی تنظیم کنید که تنها فن کار کند و به جریان افتادن هوای خنک در اتاق کمک بسزایی نماید.

البته بهتر است که از این حالت اسپیلت بیش از اندازه استفاده ننمایید؛ چرا که به کمپرسور دستگاه فشار زیادی می آید . منجر به خرابی زود هنگام دستگاه می شود. به صورت کلی، می توان گفت که فن یکی از قطعات مهم در اسپیلت است که اگر دچار آسیب و نقص فنی شود، در عملکرد دستگاه اختلال ایجاد می کند. در نتیجه بهتر است که هنگام بروز مشکل، بلافاصله با مرکز تعمیرات دیبا سازان تماس بگیرید.

نحوه کار کردن فن در انواع کولر گازی

علت های کار کردن فن در کولر گازی خاموش

علت هایی که می تواند موجب شود که فن دستگاه، هنگامی که کولر گازی خاموش است، کار کند عبارت است از:

هر یک از علت های ذکر شده در کولر گازی می تواند موجب خرابی فن این دستگاه شود و بهتر است توسط تکنسین های مجرب بررسی و رفع شوند.

یخ زدن کندانسور کولر گازی

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای هر کولر گازی به وجود آید، یخ زدن کندانسور می باشد. این مشکل ممکن است علت های مختلفی داشته باشد که با بررسی دقیق و عیب یابی به راحتی قابل رفع است. برخی از علت هایی که موجب یخ زدن کندانسور دستگاه می شود عبارت است از:

تمامی این موارد می تواند موجب یخ زدن کندانسور شده و فن کولر گازی را از کار بیندازد. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است هر چند وقت یکبار، کولر گازی تان را سرویس نمایید. البته برای تعمیر فن کولر گازی سامسونگ، ال جی، دوو و دیگر برند ها بهتر است از متخصصین و تعمیرکاران خبره ما کمک بخواهید.

اختلال در سیستم برق دستگاه

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است موجب خراب شدن فن و دیگر قطعات داخل اسپیلت شود، اتصالی در سیستم برق دستگاه است. توجه داشته باشید که نوسانات برق و یا مشکلات دیگری در تنظیمات دستگاه می تواند موجب شود که برق کافی به کولر گازی نرسد و دستگاه به طور کامل خاموش شود. در این مواقع خازن استارتر با کمترین میزان برق نیز شروع به کار کرده اما در ادامه فرایند با کمبود برق مواجه شده و تنها قادر است که فن دستگاه را روشن نماید.

توجه داشته باشید که تعمیر سیستم برق کولر گازی به ابزار های خاصی نیاز دارد و هرکسی قادر به تعمیر کردن آن نیست. به همین خاطر بهتر است که در مواجه با چنین مشکلی، خودتان شخصا به آن رسیدگی نکنید. در درجه اول فیوز مینیاتور دستگاه را قطع کرده و با مرکز مجاز تعمیر کولر گازی ال جی، سامسونگ، دوو و... تماس بگیرید.

خرابی کمپرسور دستگاه

یکی دیگر از مشکلات به وجود آمده در اسپیلت که می تواند موجب خرابی فن دستگاه شود، خرابی کمپرسور است. این قطعه ممکن است به هر دلیلی دچار مشکلات فنی شده و خراب شود. معیوب شدن کمپرسور زمانی رخ می دهد که به موقع به آن رسیدگی نشود. در صورتی که کمپرسور کولر گازی دچار مشکل و یا اختلالی شود، دستگاه خاموش شده و فن آن شروع به کارکردن می کند. در مواجه با این مشکل بهتر است فیوز مینیاتور دستگاه را قطع کرده و برای تعمیر کولر گازی دوو، ال جی، سامسونگ و... با تعمیرگاه تماس بگیرید.

کثیف شدن یونیت یا پنل اسپیلت

در برخی از مواقع ممکن است کار کردن مداوم فن دستگاه به خاطر مشکل فنی و اختلال در قطعات آن نباشد. بلکه علت ساده تری داشته باشد مانند کثیف شدن یونیت یا پنل دستگاه. پس بهتر است که قبل از هر اقدامی ابتدا این قطعات را تمیز نمایید و دستگاه را دوباره راه اندازی کنید. توجه داشته باشید که اگر هر چند وقت یکبار یونیت یا پنل کولر گازی را تمیز نکنید، ممکن است به علت وجود جرم و قارچ در پنل، مشکلاتی مثل کارکردن مداوم فن برای دستگاه شما به وجود آید.

لازم به ذکر است که بگوییم، شما می توانید با سرویس هر 6 ماه یکبار اسپیلت از به وجود آمدن چنین مشکلاتی جلوگیری نمایید. همچنین می توانید از سرویسکار بخواهید که به صورت کامل پنل دستگاه را تمیز نماید. یکی از نکات مهمی که باید از آن آگاهی داشته باشید این است که اگر هر 6 ماه یکبار یا هر 1 سال یکبار کولر گازی تان را سرویس نکنید، ممکن است با مشکلاتی از قبیل داغ کردن فن، داغ کردن موتور و یا داغ شدن موتور فن کندانسور روبرو شوید. پس بهتر است که سرویس اسپیلت را دسته کم نگیرید و برای افزایش عمر مفید دستگاه تان، سرویس آن را هر چند وقت یکبار انجام دهید.

مسدود شدن سیستم حرکت آب در دستگاه

یکی دیگر از مشکلاتی که می تواند موجب خرابی فن کولر گازی شود، مسدود شدن لوله های آب کولر گازی است. وظیفه این لوله ها در اسپیلت، خارج کردن رطوبت جذب شده از محیط و خارج کردن آن از یونیت خارجی می باشد. در صورتی که این لوله ها دچار انسداد شوند، قادر نخواهند بود که وظیفه خود را به درستی انجام دهند و موجب خاموش شدن کولر گازی و کارکردن فن آن می شوند.

توجه داشته باشید که تشخیص این مشکل کار تخصصی می باشد و با عیب یابی کامل دستگاه قابل رویت است. در نتیجه بهتر است هنگام روبرو شدن با این مشکل، فیوز مینیاتور برق دستگاه را از برق بکشید و با دیبا سازان تماس بگیرید.

سخن پایانی

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، مداوم کار کردن فن کولر گازی ال جی، سامسونگ، دوو و دیگر برند ها، می تواند علت های گوناگونی داشته باشد که برای تشخیص دقیق آن باید از تعمیرکارانی مجرب و خبره کمک بگیریم. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی نیز بهتر است که هر چند وقت یکبار کولر گازی خود را سرویس نماییم. سرویسکار با رفع نواقص و مشکلات فنی کوچکی که در دستگاه شما وجود دارد، موجب می شود که کولر گازی همانند روز اول کار کند و دچار مشکلات حاد با هزینه های بالا نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + چهار =